MojAndroid

Uplynulý rok 2019 sa pomaly končí. Oslavy nového roka už tradične sprevádzajú ohňostroje. Na tie sa tešia najmä deti, no užijú si ich aj dospelí. Niektoré slovenské mestá sa rozhodli, že ohňostroj nebude. Je to najmä z dôvodu ochrany zvierat, ktoré sa boja. My sa s týmto rozhodnutím stotožňujeme. Ak bývate v meste, ktoré sa ohňostroja nezrieklo a chcete si ho zvečniť, prinášame niekoľko dobrých tipov.

Čistý objektív je základom

So špinavým objektívom pekné fotky neurobíte. Ani v noci a ani cez deň. Preto si vždy pred fotografovaním objektív vyčistiite. Šmuhy na sklíčku fotoaparátu spôsobia rozmazanie, ktoré určite neprivítate. Pri fotografovaní ohňostroja sa všetky svetlá doslova roztečú. Po vytiahnutí smartfónu z vrecka by malo byť vyčistenie sklíčka fotoaparátu prvou vecou, ktorú urobíte.

Poznajte svoju aplikáciu fotoaparátu

Pre kvalitné výsledky budete v prvom rade potrebovať použiť profesionálny režim. Automatika sa bude snažiť prostredie čo najviac zosvetliť, čo prispieva k vyššej miere šumu. A tej sa chceme vyvarovať. Na ideálnej fotografii by mal byť ohňostroj pekný, ostrý a svetlý, zatiaľ čo okolie tmavé a bež šumu. To s automatickým režimom nedosiahnete.

Lenovo Z6 Pro fotoaparat

Zistite si, ako váš smartfón pracuje s ISOm, expozíciou a podobne. Natrénujte si to, aby vás počas fotografovania ohňostroja už nič neprekvapilo.

Ak máte k dispozícii statív, môžete sa veľmi dobre pohrať s hodnotami ISO a uzávierkou. S dlhšou uzávierkou získate efektné rozmazanie, ktoré môže vyzerať naozaj vynikajúco.

Kvalitný nočný režim nie je na škodu

Väčšina lepších smartfónoov ponúka špeciálny nočný režim. Funguje tak, že smartfón sa snaží zachytiť čo najviac svetla. Pri fotografovaní ohňostroja to však nemusí byť vždy ideálne. S nočným režimom môžete ale získať zaujímavo vyzerajúce fotografie, ktoré budú rozmazané a možno vytvoríte také efekty, o ktorých by vám ani vo sne nenapadlo.

Blesk nie je náš kamarát

Množstvo ľudí pri fotografovaní smartfónmi používa LED blesk na osvetlenie scény. To je síce dobrá pomôcka, no účinne funguje len na krátku vzdialenosť. Fotografovať v noci s bleskom objekty vzdialené niekoľko desiatok metrov nedáva absolútne žiadny zmysel. Maximálne si takto prisvetlíte prípadnú hmlu či padajúci sneh.

Toto sú základné veci, ktoré by ste pri fotografovaní ohňostroja mali vedieť. Samozrejme, touto problematikou sa dá zaoberať aj podrobnejšie. Toto je skôr návod pre používateľov, ktorí do fotografovania nevidia až tak hlboko. Ak máte ešte nejaký dobrý tip pre začiatočníkov, neváhajte a podeľte sa oň s nami v komentároch pod článkom.

Zrhnutie:

  • Majte čistý objektív
  • Poznajte svoju aplikáciu
  • LED blesk nechajte vypnutý
  • Pohrajte sa s ISO a expozíciou
  • Používajte statív
  • Vyskúšajte nočný režim
31.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+