MojAndroid

Každý to pozná a každý sa s tým už stretol. Snáď ani neexistuje fórum, kde by od návštevníka, ktorý chce využívať jeho služby, neboli vyžadované viaceré osobné údaje. Dokonca aj vlastná e-mailová adresa môže byť považovaná za osobný údaj. Čiže aj keď si vymyslíte meno a zvolíte nič nehovoriaci nick, e-mailová adresa môže presne určiť a identifikovať daného užívateľa. Mnohí používatelia však svoje pravé meno a priezvisko odovzdajú pri registrácii, niektorí pod nim aj vystupujú v diskusii na fóre. Čiže určiť, o koho presne sa jedná, býva celkom jednouché.

Čo však, ak sa rozhodnem, že už nepotrebujem napríklad navštevovať fórum a požiadam jeho správcu, aby moje údaje zo svojho systému úplne vymazal, zabudol na ne? Ide o právo byť zabudnutý, ktoré sa teraz dostalo do novej právnej úpravy úrovni Európskej únie a výsledkom je pre celú Úniu záväzné Nariadenie, ktorá právo toto prináša.

ochrana-osobnych-udajov

Pozrel som si na svoje uchované heslá a prístupy na rôzne web stránky, poväčšine fóra alebo diskusie, ktoré som za posledné roky vytvoril. Je ich zhruba pätnásť, no aj keď ich už vo väčšine prípadov nenavštevujem, dáta mám uložené a verím, že aj prevádzkovateľ týchto stránok má tie moje. Ak by som sa rozhodol jedného dňa všetkých osloviť a využiť svoje právo byť zabudnutý, mal by som sa dostať do situácie, že všetky mnou nahrané osobné údaje prevádzkovateľ definitívne zmaže a po mojej návšteve, resp. skôr po mojich osobných údajoch neostane v jeho systéme zmienka.

Osobne udaje

Nové pravidlá idú ešte ďalej a každá zverejnená informácia, ktorá obsahuje osobné údaje musí byť zmazaná aj pri iných prevádzkovateľoch web stránok, ak prebrali moje osobné údaje od pôvodného zdroja. Sú napríklad prevádzkovatelia, ktorí si navzájom presúvajú registrovaných užívateľov, prípadne zdieľajú ich názory, statusy a podobne. Aj v týchto prípadoch sa budem môcť obrátiť na toho, komu som údaje prvý krát zadal pri registrácii a už bude povinnosťou tohto prvého web prevádzkovateľa, aby oslovil aj tých zvyšných  a zabezpečil vymazanie mojich osobných údajov všade.

Toto bude mať zaujímavý dopad na Google a podobné vyhľadávacie služby. Nedávnom som cez Google objavil svoj päť rokov starý inzerát na predaj auta, ktorý som zadával na jednom špecializovanom webe. Aj keď som inzerát zmazal, cez Google podľa kľúčových slov a podľa telefónneho čísla ho dokážem nájsť, aspoň teda v zozname vyhľadávača. Ten však generuje moje osobné údaje, aj napriek ich vymazaniu a vlastne vymazaniu celého inzerátu. Bude to rozhodne zaujímavé, nakoľko sa teda obrátim na prevádzkovateľa webu, kde som inzerát zadal a ten by mal zabezpečiť, aby aj Google vymazal moje dáta zo svojho vyhľadávača. Nebude to však platiť absolútne, ak ostane zachovaný nejaký titul na uchovanie mojich údajov, nedokážem toto právo byť zabudnutý využiť. Napríklad pri e-shope, toto pravidlo platiť nebude a ani nemôže, keďže po nákupe tovaru sa vytvorí zmluvný vzťah a ten aj pre prípad záruky alebo iných následkov musí byť zachovaný aj s osobnými údajmi o kupujúcom.

Osobne udaje

Pre lepšiu predstavu, nový návrh Nariadenia počíta aj so sankciou a tá maximálna pri nerešpektovaní práva byť zabudnutý, teda ak oň dotyčná osoba požiada a nebude jej vyhovené, sa môže vyšplhať až na sumu 500 000 EUR. Nariadenie by aj v našich končinách malo platiť od začiatku roku 2018, teda to je termín, od ktorého sa bude každý môcť prihlásiť o svoje právo byť zabudnutý a verím tomu, že pre mnohých prevádzkovateľov webu to bude nočná mora, najmä ak sa toto právo začne aktívne využívať.

24.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+