MojAndroid

Dizajn smartfónov už dávno neprešiel takou zmenou, akú badáme v posledných mesiacoch. Displeje sa neustále naťahujú a rámiky zmenšujú. Situácia sa dostala na takú úroveň, že čoraz častejšie sa stretávame s neslávne známymi výrezmi v displeji. Tie uchovávajú potrebné prvky, ktoré sme doposiaľ vždy našli na prednej strane – reproduktor, senzory a selfie kameru. Práve tá je posledným kúskom skladačky, ktorý by umožnil vytvorenie úplne bezrámikového telefónu.

Budúcnosť, ktorá môže byť už teraz

Doposiaľ najbližšie k telefónu úplne bez rámčeka má spoločnosť Vivo. Tá však nepatrí medzi najrozšírenejších výrobcov, no určite patrí medzi najinovatívnejšie. Smartfón Vivo Apex má takmer nulový rámik okolo displeja, ktorý neobsahuje žiaden výrez. Výrobca to dosiahol tak, že do telefónu implementoval revolučný skener odtlačkov, ktorý je umiestnený pod obrazovkou. To je funkcia, na ktorej komercializáciu netrpezlivo čakáme.

Vivo Apex ukryje selfie kameru v tele telefónu. Zdroj fotografie: CNET.com

Miesto tradičného reproduktoru tu nájdeme piezo-elektrický reproduktor, ktorý k rezonancii využíva sklo displeja. Potrebné senzory je možné umiestniť aj na iné časti telefónu, no a spomínanú selfie kameru umiestnil výrobca do výsuvného modulu do vnútra hornej steny telefónu.

Toto šikovné riešenie je síce pomerne elegantné, no do masovej výroby sa možno ani nestihne dostať. Kým skener odtlačkov môžeme nájsť aj na iných častiach telefónu ako na prednej strane, senzory je možné umiestniť takmer kdekoľvek a piezo-elektrický reproduktor už tiež nie je úplnou novinkou, práve umiestnenie selfie kamery je poslednou prekážkou na ceste k dosiahnutiu skutočne bezrámikového telefónu.

Odstrániť selfie kameru? Čo hovorí redakcia?

A čo keby sme úplne odstránili selfie kameru? Mnohí používatelia ju využívajú minimálne a hoci je jej praktickosť zrejmá, určite sa nájdu takí, ktorí by sa bez nej zaobišli. Boli by ste ochotní obetovať ju v prospech skutočne bezrámikového telefónu? Presne na toto sme sa pýtali členov našej redakcie.

Michal Chabada, šéfredaktor

Úplne súhlasím s Martinom, aktuálne potrebujem selfie kameru hlavne pre fotky s deťmi, či pri volaní s dedkom a babkou. Predná kamera by mi určite chýbala. Skôr sa teším, keď displej dostane skener odtlačkov prstov a začnú sa objavovať takéto smartfóny na trhu. Skener na zadnej strane mi moc nevyhovuje.

Martin Krcho, web-admin a spoluzakladateľ portálu

Pred rokom by som asi povedal, že by mi selfie kamera určite nechýbala. Posledné mesiace ju však často používam najmä na rýchle videohovory s manželkou a deťmi, takže za mňa určite displej s výrezom. Nedávno som mal v rukách Huawei P20 Pro a výrez mi vôbec neprekážal. Aj tak musia niekam napchať aj všetky tie senzory na svetlo a pohyb, nie? :D

Matúš Kapusta, zástupca šéfredaktora

Hoci som presvedčený, že sa toho nedočkám, telefón bez selfie kamery by mi vôbec neprekážal. Isto by si ho kúpila iba hŕstka ľudí, no ak by to znamenalo skutočne neexistujúci rámik okolo displeja, mne osobne by to imponovalo. Sám si selfie nerobím a keď som jej súčasťou, vždy sa pri mne nájde niekto, kto spraví “svojku” za mňa. Aj keď mi výrez v displeji osobne nevadí, ak by mal obsahovať iba selfie kameru, radšej by som si zvolil telefón bez predného fotoaparátu a bez výrezu. Tak či onak, výrobcovia podľa mňa tento problém čoskoro vyriešia, či už ako Vivo alebo iným spôsobom, a selfie foťák už čoskoro nebude prekážkou na ceste k úplne bezrámikovému telefónu.

Miloš Debnár, marketing

Maximálna veľkosť displeja v minimálnom tele telefónu je podľa mňa veľkou výhodou a selfie kameru využívam naozaj len zriedka a väčšinu času by mi vôbec nechýbala, avšak napriek tomu by som sa jej na vlastné prekvapenie kvôli väčšej ploche displeja nebol ochotný vzdať. Najmä nie teraz v dovolenkovom období, keď budem mať telefón so sebou na cestách :)

Slavo Dzuričko, redaktor

Podľa môjho názoru by bolo v dnešnej trendovej dobe “selfie” fotografií či vlogovania náročné zaobísť sa bez predného fotoaparátu. Využitie nájde aj pri konferenčných hovoroch alebo ako “rezervné” zrkadlo. Páči sa mi však koncept z dielne spoločnosti Vivo, ktorá predstavila plnohodnotný smartfón so skutočne minimálnymi rámčekmi okolo displeja. Spomínanú problematiku vyriešila svojsky, predná kamera je umiestnená v útrobách zariadenia a podľa potreby sa vysunie motorčekom z hornej hrany.

Miroslav Schwamberg, redaktor

Selfie fotoaparát ma nikdy nijako v telefónoch nezaujímal. Viem, že tam je, ale využijem ho možno raz za mesiac. Skôr by som privítal väčší displej, ktorý by siahal až k okraju telefónu, prípadne riešenie, aké má Vivo vo svojom smartfóne Vivo Apex, ktorý dokáže selfie fotoaparát vysunúť z hornej časti zariadenia. Nevadí mi napríklad ani výrez, ktorý ponúka iPhone X, prípadne smartfóny Huawei.

Patrik Tarics, redaktor

Napriek tomu, že nie som žiaden milovník selfiečok, tak podľa mňa predná kamera k súčasným smartfónom jednoducho patrí. Špeciálne nežnejšie pohlavie by bez tohto prvku bolo zrejme stratené, keďže pri upravovaní zovňajšku zohráva selfie foťák nesmierne dôležitú úlohu. No a radšej sa na Instagrame budem pozerať na “prirodzené” a “spontánne” selfie fotky, akoby som sa mal opäť pozerať na snímky fotené o zrkadlo. Bez selfie kamery by sa totiž tento mnou stále nepochopený druh fotiek vrátil naspäť na výslnie.

A čo vy? Obetovali by ste selfie kameru?

Tak už poznáte naše názory a nás teraz zaujíma váš postoj. Využívate selfie kameru? Ak áno, je pre vás taká dôležitá, že by ste sa jej nevedeli zbaviť? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii pod článkom váš názor.

Obetovali by ste selfie kameru v prospech menšieho rámika okolo displeja? | DISKUSIA + VYJADRENIE REDAKCIE

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
1.6.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+