MojAndroid

Ak sledujete pozorne scénu s automobilmi, tak ste možno v roku 2015 zachytili správu o počítači NVIDIA Drive PX pre automobily. Ten bol chladený tekutinou a mal výkon ako 150 MacBookov Pro. Dnes vítame jeho nástupcu, superpočítač NVIDIA Drive PX 2, ktorý ponúka 12-jadrový procesor a celkový výkon 8 teraflopov. To znamená, že tento počítač za jednu sekundu dokáže spracovať 24 biliónov (10^12) operácií! Dnes svetu predstavil tento superpočítač pre autá Jen-Hsun Huang, NVIDIA CEO.

Huang tvrdí, že takto výkonný počítač je základom každého automobilu, ktorý má byť autonómny. Nejde totižto iba o to, aby sa automobil naučil jazdiť po trase podľa mapy a cestných obmedzení, auto sa musí každou jazdou naučiť niečo nové, musí veci predvídať, pochopiť ich podobne, ako ľudský mozog. Okamžité vyhodnocovanie situácie je nutné napríklad v prípade, že na cestu skočí dieťa. Auto musí v zlomku sekundy urobiť obrovské množstvo rozhodnutí bez toho, aby zasiahol človek. A presne to bude mať na starosti SoC NVIDIA Drive PX 2.

nvidia-drive-px-2_1

NVIDIA zároveň predstavila aj systém DIGITS. Ten slúži práve na to, aby sa autá učili veci za chodu a zdieľali ich s inými automobilmi cez cloud. Podobne funguje aj systém spoločnosti Tesla, ktorý rovnako umožňuje automobilom zdieľať ich znalosti o ceste cez internet. Bežne si to môžeme predstaviť ako nervovú sieť, ktorá má v sídle spoločnosti NVIDIA mozog a každé auto je jedným nervovým zakončením, ktoré vie o tom, čo robí alebo sa naučilo iné nervové zakončenie (auto). NVIDIA túto nervovú sieť nazvala Drivenet. Táto sieť bude mať v budúcnosti až 9 vrstiev, ktoré budú medzi sebou prepojené a budú navzájom spolupracovať. Spracovanie iba jednej operácie cez jednu vrstvu tejto siete si bude vyžadovať 40 miliárd operácií.

nvidia-drive-px-2_3

Drivenet bude schopný na ceste rozpoznať 5 typov objektov – autá, chodcov, cyklistov, motocyklistov a kamióny (tipujeme). Podľa toho, aký objekt sa na ceste nachádza, sa správa aj samotný automobil. Ak napríklad vidí v blízkosti sanitku so zapnutými majákmi, odstaví sa nabok, ak vidí cyklistu, obíde ho a ak vidí pomalý kamión, pokúsi sa ho predbehnúť. Drivenet už dnes funguje na prototypoch autonómnych automobilov spoločnosti NVIDIA a dokonca ho skúša aj Audi. To ho použilo na sledovanie a monitorovanie snežnej víchrice, pričom za jednu noc automobily Audi zozbierali také údaje, ktoré by nedokázalo zachytiť ani ľudské oko.

nvidia-drive-px-2_2

Takto vidí Drivenet jednotlivé objekty na ceste

Všetko, čo NVIDIA vyvinula, je naozaj fajn. Obrovský výkon, prepracovaný systém, vlastná sieť v cloude, samoučiace sa automobily. To všetko je výborné, avšak niekto to musí aj testovať, používať, implementovať do áut. A presne na to budeme tento rok čakať. Ak sa spoločnosti Audi zapáči systém Drivenet a začne ho používať vo svojich automobiloch, bude to pre NVIDIU obrovská výhra. Každý však dobre vie, že NVIDIA nie je jediná spoločnosť, ktorá vyvíja podobné riešenia. Vlastnú nervovú sieť s automobilmi má aj Tesla, autonómne automobily v pokročilom štádiu má aj Volvo a dokonca aj automobily značiek ako Mercedes-Benz, BMW, Hyundai či Volkswagen dokážu jazdiť samé. Otázkou tak zostáva, ktorý systém nakoniec automobilky budú využívať. Nám sa zdá jednoduchšie implementovať už existujúce riešenie (NVIDIA Drivenet), než vyvíjanie vlastného systému, no dnes je trh s automobilmi a jeho konkurenčnosť nastavená tak vysoko, že každý chce svoj systém, ktorý je lepší, inovatívny, odlišný. Rok 2016 bude pre inteligentné automobily jednoznačne zlomovým.

Zdroj: Engadget

5.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+