MojAndroid

Svetom sa šíri nový malware nazývaný Mazar. Vo svojej podstate ide o veľmi jednoduchý vírus, ktorý čerpá z nevedomosti (hlúposti) používateľov. Do zariadenia sa vám dostane, ak otvoríte URL odkazujúcu na multimediálnu správu, ktorá vám prišla v SMS-ke. Pomocou kódu sa do zariadenia stiahne prehliadač Tor, cez ktorý sa do zariadenia stiahne samotný vírus. Ten potom dokáže pracovať so všetkým, čo má váš smartfón k dispozícii, a tak vás môže ľahko obrať o vaše dáta, aj peniaze.

Náš tip
Múzeum vírusov vám ukáže, ako fungovali škodlivé programy v minulosti

Dánska bezpečnostná spoločnosť Heimdal tvrdí, že len v Dánsku napadol tento vírus už 100 000 zariadení. Experti tvrdia, že je to po prvýkrát, čo sa vírus Mazal objavil na takom veľkom množstve zariadení. Zaujímavosťou je to, že sa vírus nedá nainštalovať na zariadenia, ktoré používajú ako hlavný jazyk ruštinu. To môže napovedať, že hackeri sú práve z Ruska a chcú okradnúť všetkých, len nie svojich spoluobčanov. Hackeri pomocou tohto vírusu mažú obsah vnútornej pamäte zariadenia, majú prístup ku všetkým správam a hovorom, odosielajú platené SMS a snažia sa rôznymi cestami získať od používateľa peniaze. Ku kreditným kartám a bankovým aplikáciám však vírus nemá prístup.

Ako sa chrániť

Najlepšou ochranou zostáva aj v tomto prípade zdravý rozum. Nikdy by ste nemali klikať na neznáme odkazy v SMS správach ani v e-mailoch, pokiaľ nepoznáte ich odosielateľa a nedôverujete mu. Istou ochranou môže byť aj zakázanie inštalácie aplikácií z neznámych zdrojov. Vtedy sa vírusu nepodarí do zariadenia nainštalovať prehliadač Tor, a teda vírus neprejde k ďalším krokom. Pomôcť by mali aj antivírusové aplikácie, ktoré by na podobnú hrozbu mali používateľa upozorniť.

Mobilné vírusy

“Viac ako 1 miliarda mobilných zariadení s Androidom je chránená priamo obchodom Play. Ten totižto skenuje bezpečnosť až 200 miliónov zariadení každý deň,” tvrdí hovorkyňa Googlu. “Iba menej ako 1% zariadení malo v roku 2014 v sebe nainštalovanú potenciálne nebezpečnú aplikáciu, pričom iba 0,15% ľudí, ktorí si aplikácie inštalujú výhradne z obchodu Play, si nainštalovalo potenciálne nebezpečný titul.”

Ak sa chcete vyhnúť mobilný vírusom, mali by ste zabudnúť na čierne obchody s aplikáciami a tituly inštalovať výhradne z obchodu Play.

Zdroj: BBC

17.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+