Smartfóny so zakrivenými displejmi máme k dispozícii už nejaký ten čas a preto je vhodná doba rozmýšľať nad tým, čo bude ďalej. To si povedali obe spoločnosti, ktoré za vznikom zakrivených mobilov stoja, LG a Samsung. Majú však zakrivené displeje význam? V čom sa líšia od tých klasických?
LG tvrdí, že význam majú a to hneď z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich môže byť lepšia čitateľnosť v zhoršených podmienkach, či prispôsobenie pohľadu používateľa. Prvý model kórejskej spoločnosti, LG G Flex však nepatril k práve najkompaktnejším smartfónom. A práve to chce LG zmeniť. Zatiaľ čo G Flex bol osadený obrovským 6-palcovým HD displejom s hustotou pixelov 245 ppi, ich nový “experiment” by mal ponúknuť 5,5-palcový Full HD predný panel, čím by sa zmenšilo aj samotné zariadenie. LG tiež sľubuje prvotriednu OLED technológiu.
Zaujímavosťou je, že zariadenie od megaspoločnosti Samsung, Galaxy Round neponúka flexibilný displej v tom pravom slova zmysle. Aj preto sa tu cesty oboch výrobcov rozchádzajú. Samsung by chcel staviť na zakrivenie v horizontálnej a vertikálnej polohe, rovnako tiež na výraznejšie zakrivenie samotných hrán zariadenia. Juhokórejsky výrobca si teda dá zaležať nie len na funkčnosti zariadenia, ale aj na jeho dizajne. Prvý zakrivený smartfón Samsungu, Galaxy Roumd pritom ponúka 5,7-palcový Super AMOLED Full HD displej, ktorý ponúka hustotu výborných 386 ppi.
Čo sa výkonu týka, konkrétne informácie o nástupcoch prvých flexibilných smartfónov zatiaľ k dispozícii nemáme. Predpokladáme však, že ako LG, tak ani Samsung neosadí svoje “experimenty” výrazne slabšími procesormi, či operačnou pamäťou RAM s malou kapacitou, ako svoje vlajkové lode. Podobne by na tom mala byť aj pamäť ROM, ktorá sa v poslednej dobe na vlajkových lodiach viacerých spoločností čoraz viac zvyšuje.
Otázkou však ostáva, či zakrivené smartfóny nájdu skutočne uplatnenie v každodennom živote. Prvé zakrivené smartfóny nemali u používateľov veľký úspech, čo mohlo byť spôsobené aj relatívne vysokou cenou. Zatiaľ čo LG G Flex nájdeme na slovenskom trhu za cenu od 515 €, Galaxy Round od Samsungu sa na Slovensku ani oficiálne nepredáva. Nástupcovia týchto zariadení budú predstavení s najväčšou pravdepodobnosťou až v druhej polovici roku 2014.
Vlastníte mobil s flexibilným displejom? Ste s ním spokojný? Myslíte si, že takéto zariadenia majú budúcnosť? Pustia sa do výroby flexibilných smartfónov aj ostatné spoločnosti, ako Sony, či HTC? Podeľte sa o svoj názor v diskusii.
Zdroj: Androidauthority