MojAndroid

Téma smart home sa v poslednom období stala naozaj obrovskou. Dnes je trh rozmanitý a evidujeme veľké množstvo výrobcov rôznych inteligentných zariadení. Najväčším problémom stále zostáva vzájomná kompatibilita jednotlivých riešení. Našťastie tu máme Google Home, kde sa v konečnom dôsledku všetky zariadenia stretnú. Teda aspoň tie, ktoré je možné do Google domácnosti pridať. Jedným z takýchto výrobcov je aj Nous.

Nous smart home
Nous smart home | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ide o pomerne mladú spoločnosť pochádzajúcu z Poľska. Vznikla 9. októbra 2014 vo Varšave. Podľa ich slov je cieľom spoločnosti vytvárať produkty, ktoré používateľom uľahčia život. To je v prípade smart home zariadení podstatné.

Ponuka tejto spoločnosti však siaha aj ďalej ako len k inteligentným zariadeniam do domácnosti. Predáva napríklad jednoduché tlačidlové telefóny s uzavretým operačným systémom určené pre starších používateľov a v ponuke má aj Bluetooth reproduktory.

Poďme sa ale teraz posunúť ďalej. Mal som možnosť zoznámiť sa s produktami tejto značky podrobnejšie, a to vďaka nášmu partnerovi Homesystem, kde si ich môžete zakúpiť a ktorý nám zariadenia zapožičal, za čo mu ďakujeme.

Priznám sa, že až doteraz som o tejto značke absolútne nepočul. Zariadenia sú zabalené v bielo-zelených krabičkách, čo sú vlastne aj farby výrobcu. Na prvý pohľad ma zaujala ich kompaktnosť. Niektoré sa pomerne výrazne podobajú na inteligentné zariadenia od Xiaomi, inšpirácia sa tu nedá poprieť.

Nous smart home
Nous smart home | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Osobne mi to vôbec nevadí, pre mňa je dôležitá funkčnosť a samozrejme aj cena. Tá ma prekvapila veľmi príjemne. V porovnaní s konkurenciou môže byť práve toto veľkou výhodou, pretože niektoré zariadenia je možné kúpiť za cenu už do 10 €.

Všetko zastrešuje aplikácia s názvom Nous Smart Home, ktorú si môžete stiahnuť v obchode Google Play. Výhodou je, že na baleniach jednotlivých zariadení sa vždy nachádza QR kód s odkazom na aplikáciu, takže v konečnom dôsledku ju vôbec nemusíte vyhľadávať. Stačí naskenovať a nainštalovať.

Nous Smart
Nous Smart
Developer: Nous Smart Inc
Price: Free
  • Nous Smart Screenshot
  • Nous Smart Screenshot
  • Nous Smart Screenshot
  • Nous Smart Screenshot
  • Nous Smart Screenshot
  • Nous Smart Screenshot
  • Nous Smart Screenshot
  • Nous Smart Screenshot

Aplikácia sama o sebe sa mi páči. Ponúka atraktívne používateľské rozhranie, je jednoduchá a funkčná. Opäť si ale nemôžem pomôcť, v niektorých úrovniach sa podobá na aplikáciu od Xiaomi. Môj subjektívny pocit sa prikláňa skôr k riešeniu od Nous, pretože aplikácia mi príde pohodlnejšia, rýchlejšia a prehľadnejšia.

Pridávanie zariadení a ako to celé funguje

Každý trochu skúsenejší používateľ asi chápe, že niektoré zariadenia nebudú fungovať bez brány, ktorá je akýmsi mozgom smart domácnosti. V tomto ohľade ponúka Nous dva typy produktov. Tie, ktoré sa dokážu pripojiť k Wi-Fi sieti, pre plnohodnotnú funkčnosť bránu nepotrebujú. Ostatné budú fungovať len po prepojení s bránou, ktorá je pripojená k Wi-Fi.

Prvým zariadením, ktoré som prepojil s aplikáciou, bola samozrejme brána. Už ste si určite všimli, že v tomto článku často porovnávam s riešeniami od Xiaomi, s ktorými mám množstvo skúseností. Brána je v porovnaní s tou od čínskeho giganta podstatne kompaktnejšia, čo je samozrejme výhodou. Zastrčí sa priamo do zásuvky.

Nous wireless Gateway Hub
Nous brána | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Avšak funguje len ako brána, neponúka žiadne funkcie navyše. Nemá žiadne osvetlenie, reproduktor, nič. Je to len brána. Prepojenie s aplikáciou prebehlo pomerne hladko. Stačí ťuknúť na tlačidlo “+”, vybrať možnosť “Smart Sensors” a následne “Smart Gateway E1”. Bránu by malo byť možné vyhľadať aj automaticky, no ja som zvolil tento postup.

Zamrzí, že pribalený návod mal postup trochu iný, napríklad brána sa podľa neho nachádza v inej kategórii zariadení, ktorú som v aplikácii vôbec nemal. Pravdepodobne bola aplikácia aktualizovaná, no materiály v baleniach zostali pôvodné. To ale nič nemení na tom, že pripojenie je aj napriek nejasnému návodu veľmi jednoduché. Mimochodom, návod je v poľštine a angličtine.

Postup párovania je rovnaký pre všetky zariadenia, ktoré sú schopné sa pripojiť k Wi-Fi bez nutnosti prepájania s bránou. Viem si ich vyhľadať manuálne, prípadne automaticky.

Počas párovania samozrejme zariadenie pripojím k domácej Wi-Fi sieti, čomu predchádza zadanie hesla. Avšak pozor, funguje to len na 2,4 GHz Wi-Fi, na čo som si pri smart zariadeniach zvykol. Keď už mám bránu pripravenú, môžem pridávať senzory.

Postup je tiež veľmi jednoduchý. V aplikácii kliknem na bránu a na spodku displeja mám možnosť “pridať podvýbor”. Preklad je síce trochu čudný, no každý ihneď pochopí, o čo ide. Aplikácia ma následne vyzve, aby som sa uistil či je zariadenia v režime párovania (na každom zariadení stačí na 5 sekúnd podržať párovacie tlačidlo) a začne sa vyhľadávanie. Dostupné zariadenia sa zobrazia v priebehu pár sekúnd. Následne už len stačí pridať a hotovo.

Ako fungujem so smart home od Nous ja

Hneď na začiatok musím povedať, že ma to naozaj baví. V prvom rade som vyskúšal automatizácie, čo by mala byť jedna z hlavných myšlienok inteligentnej domácnosti. V konečnom dôsledku ju nechcem ovládať sám ručne, ale chcem, aby všetko fungovalo automaticky.

Do kuchyne som preto nainštalovať RGBW žiarovku so štandardným E27 závitom. Po nainštalovaní ihneď začala blikať a prepla sa do párovacieho režimu. Aplikácia mi ju ponúkla okamžite a všetko bolo pripojené. Potešila ma aj vysoká svietivosť.

Nous smart WiFi Bulb
RGBW žiarovka Nous | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Automatizáciu tejto žiarovky som nastavil v spolupráci s pohybovým senzorom. Nastavenie bolo veľmi jednoduché. Ak senzor zaznamená pohyb v kuchyni v čase, ktorý som si nastavil (po západe Slnka), svetlo sa rozsvieti. Ak 10 sekúnd neregistruje žiadny pohyb, vypne sa. Jednoduché a účinné. Na moje počudovanie to funguje výborne.

Nous PIR motion sensor
Nous pohybový senzor | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ďalším zariadením, ktoré som nainštaloval, bola Wi-Fi otočná kamera s FullHD rozlíšením. Tú som nechal v obývačke. Využitie takejto kamery si viem veľmi dobre predstaviť v prípade, keby som mal psa či dieťa a potreboval by som ich sledovať. Kamera funguje samostatne a musí byť neustále pripojená k zdroju elektrickej energie. Bránu nepotrebuje.

Ovládanie v aplikácii je veľmi jednoduché a na pokyny reaguje okamžite. Prekvapený som bol aj zo šírky záberu a rozsahu otáčania. Šikovná vecička. Obraz z kamery je veľmi slušný, dokáže aj detegovať pohyb a sledovať objekty.

Nous smart PTZ Camera
Nous smart kamera | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Veľmi zaujímavým zariadením je infračervený vysielač, ktorý som pripojil k elektrike (bohužiaľ pomocou microUSB) a napároval s aplikáciou. Ide o šikovné zariadenie, ktoré dokáže vysielať infračervený signál a ovládať ním rôzne zariadenia domácnosti.

K bráne som pripojil aj senzor teploty a vlhkosti, ktorý funguje bezproblémovo. Rovnako je to vlastne so všetkými zariadeniami, všetko fungovalo bez problémov. Senzor otváranie dverí alebo okien sa tiež môže hodiť, po každom otvorení mi do smartfónu prišlo upozornenie. To si samozrejme môžem aj deaktivovať.

Prepojenie s Google Home

Keďže som používateľ, ktorý chce mať všetko na jednom mieste, najviac ma zaujímalo práve prepojenie s Google Home a Google asistentom. Vlastním aj Google Home Hub s displejom a plán bol jasný. Všetko ovládať pomocou neho. Fungovalo to? Áno.

Prepojenie funguje veľmi jednoducho. Stačí vojsť do aplikácie Home, vľavo hore ťuknúť na “+” a následne na “nastavenie zariadenia”. Tu si zvolím možnosť “funguje s Googlom” a vyhľadám značku Nous. Potvrdím, zadám heslo a zariadenia sú pridané.

V aplikácii Google Home sa všetky objavia na spodku v zložke “Prepojené s vami”. Odtiaľ ich viem presunúť do konkrétnej domácnosti a miestnosti v nej. A môžem ich samozrejme aj ovládať. Nastavenie je teda hotové a všetko by malo fungovať.

Svojmu Google Asitentovi som pre istotu ešte povedal “Hey Google, sync my devices”. A teraz som začal skúšať. Zapnutie a vypnutie svetla, prípadne nastavenie farby svietenia bolo bezproblémové. Rovnako mi vedel povedať, aká je teplota a vlhkosť v obývačke, kde mám umiestnený senzor. Zaujímalo ma aj prepojenie s kamerou, no to som akosi nerozchodil. Displej by mal byť schopný ukázať aj živý obraz z kamery. Síce je to zbytočné, keďže kamera je vedľa neho, no chcel som to aspoň vyskúšať. Neúspešne. Zariadenia testujem ešte len pár dní, skúsim sa ešte pohrať s nastaveniami.

V každom prípade, prepojenie s Googlom je jednoducho skvelé a funguje to presne podľa mojich očakávaní. Stačilo len prepojiť a hotovo. Zariadenia si v Google domácnosti môžem samozrejme prehadzovať medzi miestnosťami, prípadne si ich pomenovať a pristupovať k nim ešte pohodlnejšie.

Smart zásuvka nie je len o zapnutí a vypnutí

Povedali by ste, že je to len obyčajná zásuvka, ktorú je možné zapnúť a vypnúť cez telefón. Áno, to je pravda. Jedným zo zariadení, ktoré som otestoval, bola aj Nous smart zásuvka. Ovládať ju môžem dokonca aj hlasom pomocou Google asistenta. Zapínanie a vypínanie ale nie je jediné, čo dokáže.

Nous Smart WiFi Socket
Nous smart zásuvka | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V aplikácii si viem jednoducho pozrieť, aký odber majú zariadenia, ktoré zásuvka napája. Pri troche šikovnosti tak môžete mať prehľad prakticky o celej domácnosti, stačí len dostatočné množstvo zásuviek 🙂

Ale teraz vážne. Okrem hodnôt zobrazených v reálnom čase si môžem jednoducho pozrieť celkovú spotrebu elektrickej energie v rámci konkrétneho mesiaca či dňa. Zaujímavé je aj plánovanie. Pomocou aplikácie si nastavím, kedy sa má zásuvka automaticky zapnúť alebo vypnúť. Ja som síce využitie pre svoje osobné potreby nenašiel, no to neznamená, že neexistujú. Určite existujú a je ich naozaj veľké množstvo.

Záverečné hodnotenie

Značku Nous som doteraz nepoznal, no do budúcna si určite nejaké smart zariadenia od tohto výrobcu kúpim. Vyznačujú sa nízkou cenou, jednoduchým párovaním a atraktívnou aplikáciou. Najviac ma teší, že automatizácia funguje úplne bez problémov a rovnako bezproblémové je aj prepojenie s Google Asistentom.

Za zapožičanie produktov ďakujeme eshopu Homesystem.sk, kde si ich môžete zakúpiť aj vy.

29.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+