MojAndroid

Nemožné sa stalo skutočnosťou. Fínsky výrobca prostredníctvom bývalého generáneho riaditeľa Stephena Elopa na MWC 2014 predstavil hneď tri Android telefóny. Okrem očakávanej Nokie X, o ktorej preniklo množstvo neoficiálnych informácií, sme sa dočkali aj ďalších dvoch modelov – Nokie X+ a XL. Všetky tri sú Dual SIM, dizajnovo vychádzajú z radu Lumia a určené sú pre široké masy používateľov, predovšetkým na rozvíjajúcich sa trhoch.

Nokia X Elop

Prostredie smartfónov výrazne pripomína operačný systém Windows Phone a podľa tvrdenia výrobcu budú tieto smartfóny určené hlavne pre rozvíjajúce sa trhy. Podľa doteraz známych informácií Nokia použila staršiu verziu Android 4.1.2, ktorú však výrazne upravila. V telefónoch tak nebude dostupný obchod Google Play, ani iné aplikácie Googlu, ako Mapy, Chrome, či Gmail. Namiesto nich budú predinštalované služby od Microsoftu a Nokie, napríklad Here, Outlook, OneDrive alebo Skype. Ďalšie aplikácie sa budú dať stiahnuť z vlastného obchodu Nokia Store, pričom Elop pri predstavení telefónov zdôraznil, že proces umiestňovania aplikácií do tohto obchodu bude pre developerov veľmi jednoduchý. Cena Nokie X je stanovená na 89 eur, Nokie X+ na 99 eur a Nokie XL na 109 eur.

Nokia-XL

Nokia XL

Živé foto priamo z MWC:

Špecifikácie základného modelu Nokia X neprekvapia, pretože sa potvrdili mnohonásobné úniky informácií. Okrem 4 palcového IPS LCD displeja s rozlíšením 800 x 480 bodov tu nájdeme dvojjadrový 1 GHz procesor Qualcomm Snapdragon, podporu 3G (4G/LTE chýba), 4 GB úložisko, 512 MB pamäte RAM a 3 MPix fotoaparát s tzv fixným focusom. Nechýba samozrejme wi-fi a GPS, 1500 mAh batéria je používateľsky vymeniteľná. Telefón bude k dispozícii v niekoľkých žiarivých farbách – zelenej, žltej, červenej, azúrovo modrej, ale tiež bielej a čiernej. Rozmery telefónu sú 115,5 x 63 x 10,4 mm a hmotnosť 128,66 gramu. Model X+ má tiež 4 palcový displej a podobné špecifikácie, ale väčšiu pamäť RAM – 768 MB.

Najvyšší model Nokia XL má 5 palcový displej s rozlíšením 800 x 480 bodov, 768 MB pamäte RAM, 2000 mAh batériu a 5 MPix fotoaparát.

Nokia X

Nokia X

Živé fotografie priamo z MWC:

Napriek uvedeniu smartfónov s konkurenčným systémom Android považuje Nokia, resp. Microsoft samozrejme stále za prioritu vlastný operačný systém Windows Phone. Nokie s Androidom majú byť podľa Elopa akýmsi medzistupňom medzi telefónmi Asha a modelmi Nokia s WP.

nokia_X_red_1020

Nokia X

Bude možné do Nokií s Androidom inštalovať APK súbory? Vraj áno.

So zaujímavou informáciou prišiel portál phonearena.com. Jeho redaktori sa totiž pýtali bližšie nešpecifikovaného pracovníka Nokie, či bude možné do nových Nokií stiahnuť a nainštalovať alternatívny laucher prostredníctvom APK súboru tak, ako to umožňuje bežný Android vo forme inštalácie aplikácií pochádzajúcich mimo obchodu Play . Dotyčný pracovník redaktorom potvrdil, že do zariadenia bude možné stiahnuť a nainštalovať akýkoľvek APK súbor, čo by znamenalo skutočne široké možnosti personalizácie a úprav prostredia telefónu. Inštalačné APK súbory sa totiž dajú stiahnuť z mnohých zdrojov, prípadne je možné takýto súbor vyextrahovať aj z nainštalovanej aplikácie v jednom zariadení a preniesť ho do ďalšieho.

A aby toho nebolo málo, podľa phoneareny dokonca Nokia potvrdila, že takýmto spôsobom bude možné doinštalovať aj samotné Google aplikácie. Niektoré však z dôvodu kompatibility bude nutné predtým rekompilovať. Treba mať však na pamäti, že zatiaľ sa jedná o nepotvrdené informácie, ktorých pravdivosť zatiaľ nevieme overiť. Aj samotní redaktori phoneareny podotkli, že dotyčný pracovník Nokie im tieto informácie podal s istým váhaním, pričom nie je jasné, či si nebol istý odpoveďou, alebo sa proste jedná o možnosť, ktorú Nokia nechce príliš propagovať.

Redakcia ďakuje spoločnosť Samsung za pozvanie na MWC 2014.

Zdroje: androidcentral.com, androidcommunity.com, androidcentral.com (2), phonearena.com, theverge.com

24.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+