MojAndroid

Služba Dropbox je väčšine užívateľov dobre známa. Ide o jednu z najznámejších a najobľúbenejších cloudových služieb na svete, a to nie iba medzi bežnými užívateľmi, ale aj v podnikovej sfére. Ak teda niekedy narazíte na niekoho, kto vám chce poslať niečo cez cloud, je veľmi pravdepodobné, že bude mať zriadený aj účet na Dropboxe. Hoci by sa dalo polemizovať o cene a ponuke služieb tohto riešenia, isté je, že Dropbox má v rukáve par es, ktorými má pred konkurenciou výhodu. Jednou zo skvelých funkcií tejto služby je aj možnosť nastaviť automatickú expiráciu odkazov pri zdieľaní.

Toto nastavenie je možné vybrať iba pri zdieľaní samostatných súborov verejným spôsobom. Dropbox totiž ponúka aj celé zdieľané priečinky, ku ktorým môžu pristupovať vybraní užívatelia pomocou svojho účtu na Dropboxe. Ďalšou možnosťou je ale aj zdieľať odkaz na stiahnutie konkrétnego súboru, pričom tento súbor môže byť stiahnutý kýmkoľvek, kto má tento odkaz k dispozícii. Práve táto funkcia môže znamenať, že sa odkaz na stiahnutie vášho citlivého súboru môže dostať do nesprávnych rúk. Dropbox teraz ale ponúka zaujímavú funkciu, vďaka ktorej si môžete nastaviť automatickú expiráciu takéhoto odkazu po určitej dobe.

  1. Aby ste mohli využiť túto možnosť, musíte zdieľať súbor cez webové rozhranie. Aplikácie pre mobilné OS, Windows a MacOS túto možnosť neponúkajú.
  2. Vo webovom rozhraní tak môžete jednoducho zdieľať konkrétny súbor a v sekcii Set visibility / expiration môžete vybrať vlastné nastavenie expirácie odkazu. Na výber máte týždeň, mesiac, alebo vami vybraný konkrétny dátum.

navod-dropbox-expiracia-odkazov

Takto jednoducho môžete zabezpečiť svoje súbory. Permanentne dostupné odkazy na vaše súkromné súbory môžu byť potenciálne nebezpečné, a tak je dobré myslieť na bezpečnosť údajov už pri ich zdieľaní. Hoci nejde o žiadny prevratný spôsob, akým ochrániť svoje údaje, je dobré myslieť na to, že aj keď zdieľate súbory iba s dôveryhodnými osobami, ich počítače alebo mobilné zariadenia môžu byť napadnuté a potenciálne tak môžu byť ohrozené aj vaše dáta.

Zdroj: Gizmodo

22.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+