MojAndroid

Jie Lian, docent Rensselaerovho polytechnického inštitútu vyvinul nové nanomateriály, ktoré majú odstrániť dve najväčšie limitácie lítium-iontových batérií. Vďaka objavu by sa v teoretickom hľadisku malo zvýšiť množstvo energie, ktoré batéria môže udržať a zlepšenie sa má prejaviť aj v životnosti.

Portál EETAsia vysvetľuje, že dnešné batérie majú mechanické a chemické hranice. Prvý prípad je spojený s nabíjaním, kedy ióny lítia prenikajú do štruktúry anódy a spôsobujú fyzické rozšírenie. Tieto ióny opäť opúšťajú anódu pri vybíjaní či používaní a štruktúra sa opäť vráti do pôvodnej veľkosti. Namáhanie spôsobené uvedenými javmi spôsobujú poškodenie, čo vedie k strate množstva energie, ktoré batéria dokáže držať. Chemické limitácie je spôsobené reakciou molekúl elektrolytu s elektrómi a iónmi lítia. Molekuly sa rozkladajú a vytvárajú tzv. SEI (solid-electrolyte interface) vrstvu, ktorá má negatívny vplyv na výkon a životnosť batérie.

Jie Lianovi sa podarilo vytvoriť elektródu z mesoporéznych nanosfér oxidu kobaltu (“electrode from cobalt oxide mesoporous nanospheres”), ktorá pomáha zmierniť mechanické aj chemické obmedzenia batérie a tým padom aj zlepšiť vlastnosti batérie. Opäť sa však jedná len o vynález, ktorý sa zatiaľ nedostal do výroby, či reálnych zariadení a nevieme kedy a či vôbec sa tak stane. Lepšiu výdrž na jedno nabitie by uvítali nie len používatelia smartfónov a tabletov, ale aj majitelia elektromobilov alebo iných elektrických zariadení, takže stále dúfame, že v tomto smere zaznamenáme posun k lepšiemu.

Viac informácií o technológii si môžete pozrieť na stránke EETAsia.

Zdroj: EETAsia, androidauthority

23.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+