MojAndroid

Cestovanie na dovolenku vlastným autom má svoje výhody a preto stále veľa Slovákov uprednostňuje tento typ dovolenky. V minulosti ľudí odrádzali najmä problémy s navigáciou do konkrétnej destinácie. Nie všetky mapy boli dostatočne presné a pohyb po zahraničných cestách nebol vždy bezproblémový. Tieto nepríjemnosti boli ale z časti odstránené s nástupom komerčných GPS navigácií, ktoré radi využívali dovolenkujúci Slováci. Nie všetci ale chceli vyhodiť aj viac ako 100 € a preto sa s nástupom inteligentných telefónov rozmohli aj aplikácie s GPS navigáciou. Tie sú často neporovnateľne lacnejšie a ponúkajú aj viac funkcií. V dnešnom diele nášho seriálu Dovolenka 2014 si predstavíme práve tie najlepšie aplikácie s GPS navigáciou pre vaše Android zariadenie.

Google Mapy

Väčšina Android zariadení má dnes predinštalovanú aplikáciu Google Mapy. Tá ponúka funkcie známe aj z webovej verzie a vďaka aplikácii máte stále poruke podrobné mapy celého sveta. Aj aplikácia pre Android sa ale vyvíja a už dlhší čas je v aplikácii dostupná turn-by-turn hlasová navigácia. Tá ponúka funkcie pokročilých aplikácií a môže slúžiť ako výborná alternatíva pre vaše letné cestovanie. V najnovšej aktualizácii pritom pribudla možnosť hlasového ovládania navigácie počas šoférovania, čo výrazne zvyšuje možnosť interakcie s navigáciou pri zachovaní bezpečnosti.

Google maps 7.3

Veľkou nevýhodou navigácie je, že funguje iba pri stálom internetovom pripojení. Preto ju zrejme využijete iba na Slovensku, prípadne v zahraničí budete potrebovať väčšie dátové balíčky, inak bude použitie navigácie poriadne nákladné. Ak ale máte k dispozícii internetové pripojenie od svojho operátora, navigácia aplikáciou Google Mapy bude veľmi pohodlná a presná. Môžete si nechať zobraziť aktuálnu premávku a na výber máte aj možnosť vyhnúť sa spoplatneným trasám. Keďže navigácia je súčasťou aplikácie, k dispozícii máte aj všetky výhody klasickej aplikácie Google Mapy – zobrazenie terénu, internetových snímkov či bodov záujmu. Sčasti je možné aplikáciu využívať aj v režime offline. Môžete si uložiť do pamäte zariadenia niektoré časti máp, no tu nebude možné vyhľadávať body záujmu ani použiť navigáciu.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Waze

Sociálna navigácia Waze je u nás stále populárnejšia. Prispievajú k tomu aj médiá, ktoré často čerpajú dopravné informácie práve z tejto navigácie. Waze totiž obsahuje množstvo hlásení priamo od vodičov, ktorí sa tak podieľajú na informovaní verejnosti o dopravných nehodách, zápchach či policajných kontrolách a radaroch. Vďaka tomu sa aj vy môžete podieľať na zvyšovaní užitočnosti aplikácie, keď s ostatnými vodičmi zdieľate vami odpozorovanú dopravnú situáciu.

Waze_3 Waze_4 Waze_1

Waze je pritom aj plnohodnotnou hlasovou navigáciou, no aj k tejto aplikácii budete potrebovať internetové pripojenie. Ponúka prívetivé prostredie, s ktorým nebudú mať problémy ani menej skúsení užívatelia. Priamo v aplikácii je možné vyhľadávať na mape aj body záujmu, ku ktorým sa môžete nechať navigovať. Tieto body sú na mape aj graficky zvýraznené a uľahčia tak aj orientovanie sa pri cestovaní. Nutnosť pripojenia k internetu je ale aj v tomto prípade pomerne veľká prekážka, ktorá obmedzuje možnosť používania navigácie väčšinou iba na slovenské cesty. Roamingové poplatky v Európskej únii sa už ale čoskoro stanú minulosťou a aj takéto navigácie získajú ešte väčšie využitie, ako doposiaľ. Sociálne prvky navigácie však robia z tejto aplikácie ideálneho spoločníka aj pre bežné cesty. Aj keď poznáte trasu, Waze vám ukáže aktuálnu dopravnú situáciu a dokonca ponúkne aj alternatívne trasy v prípade prekážok na ceste. Všetky tieto funkcie pritom ponúka Waze úplne zadarmo.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Sygic

Profesionálna GPS navigácia Sygic je to najlepšie, čo môžete v obchode Play nájsť. Aplikácia je pritom vytvorená slovenským vývojárskym štúdiom, no Sygic si získava stále viac pozornosti aj v zahraničí. Obrovskou výhodou oproti predchádzajúcim dvom titulom je možnosť stiahnuť si mapy priamo do pamäte telefónu, vďaka čomu nebudete potrebovať pri využívaní aplikácie žiadne internetové pripojenie. Ďalšou skvelou vlastnosťou aplikácie Sygic sú aj pravidelne aktualizované mapy, vďaka čomu sa vyhnete nepríjemnostiam v neznámych lokalitách.

sygic-3 sygic-4

Aplikácia je lokalizovaná do slovenčiny a ďalších 40 jazykov. Vďaka tomu budete môcť využívať aj slovenského hlasového asistenta a z vášho smartfónu alebo tabletu tak vytvoríte plnohodnotnú GPS navigáciu. Okrem klasického navigovania ponúka aplikácia aj obrovský zoznam bodov záujmu, medzi ktoré patria turistické atrakcie, reštaurácie, čerpacie stanice, ale aj kempingové miesta a rôzne iné. Ak máte zariadenie pripojené k internetu, môžete tiež využívať informácie o aktuálnej dopravnej situácii.

sygic-1 sygic-5

Plánovanie trás je tiež veľmi pohodlné a priamo počas cesty môžete vykonávať rôzne úpravy. Vždy máte na výber niekoľko dopredu navrhnutých variantov a v prípade záujmu sa môžete vyhnúť spoplatneným cestám alebo diaľniciam. Aplikácia ponúka obrovské množstvo ďalších nastavení, vďaka čomu ju môžete prispôsobiť svojim vlastným potrebám. Aktuálne je Sygic vo veľkej letnej zľave. Mapy celého sveta kúpite teraz o 55% lacnejšie iba za 39,99 €. V balíčku sa nachádzajú mapy Európy, Severnej a Južnej Ameriky, Afriky, Austrálie a Nového Zélandu, Juhovýchodnej Ázie a Stredného východu. Mapy Európy kúpite aktuálne za polovičnú cenu 24,99 €, no táto akcia platí iba do 10. augusta. Licencie sú pritom dostupné doživotne a aplikáciu si môžete vyskúšať aj v trial verzii.

Náš tip
Sygic štartuje akciu s 55% zľavou na navigáciu

Verzia: 17.3.21
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 17.3.21
Aktuálna cena: Zdarma

SmartMaps

Aj naši českí bratia sa snažia presadiť sa na poli GPS navigácií pre Android. Ich vydareným pokusom je aplikácia SmartMaps, ktorá slúži ako prepojenie mobilných zariadení so službou Mapy.cz. Aplikácia je pritom určená najmä pre Slovenskú republiku a Česko, vďaka čomu sa môžete spoľahnúť na podrobné a často aktualizované mapy aj na tých najmenej známych miestach u nás a v Čechách. Aplikáciu pritom využijete ako plnohodnotnú GPS navigáciu do auta, no nájdete v nej aj cyklistické a turistické mapy. Preto sú SmartMaps vhodné okrem ciest aj na prechádzky prírodou a iné aktivity patriace k aktívnej dovolenke v Čechách a na Slovensku.

smartmaps1 smartmaps2 smartmaps3

Aplikácia k fungovaniu využíva mapy SmartAps. Tie je možné používať v režime online zadarmo, ale za poplatok si ich môžete aj stiahnuť do zariadenia. Mapy sú pritom veľmi podrobné a v pamäti vášho zariadenia zaberú hneď niekoľko GB. Tieto mapy je ale možné využiť aj v aplikácii Locus, ktorá funguje ako outdoorová GPS navigácia. Kompletná zbierka máp pritom stojí 74 €, no vrámci toho dostanete aj podrobné turistické mapy, ktoré využijete v rôznych horských lokalitách. Aplikácia tiež umožňuje klasické vyhľadávanie bodov záujmu a ponúka aj veľmi jednoduché prostredie. Po prvom spustení aplikácie sú do zariadenia stiahnuté všetky potrebné súbory, čo môže síce chvíľu trvať, no následne môžete využívať všetky funkcie tejto výbornej aplikácie.

Verzia: 2.4.7
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.4.7
Aktuálna cena: Zdarma

NavFree

Nie je to tak dávno, čo bolo úplne nepredstaviteľné, že by offline navigácia bola dostupná úplne zadarmo. Dnes je to už ale skutočnosť a aplikácia NavFree naozaj ponúka offline navigáciu bez nutnosti prístupu k internetu, a to úplne zadarmo. Nejde pritom o žiadnu podradnú aplikáciu, no nemožno od nej čakať také funkcie, za aké si v iných prípadoch zaplatíte aj niekoľko desiatok eur. NavFree je ale plnohodnotnou navigáciou, ktorá možno nenahradí platenú profesionálnu aplikáciu, no vo väčšine prípadov ponúkne rovnako kvalitné výsledky.

navfree1 navfree2 navree3

Aplikácia ponúka mapy väčšiny európskych krajín, ktoré si môžete stiahnuť do pamäte vášho zariadenia pri prvotnom nastavení alebo aj počas používania. Vybrať si pritom môžete jednotlivé krajiny podľa vlastných potrieb a nemusíte tak sťahovať kompletné balíčky, ktoré iba zbytočne zaberajú miesto vo vašej pamäti. K dispozícii je aj niekoľko rôznych hlasových lokalizácií vrátane češtiny, no slovenčina zatiaľ dostupná nie je. Aj tak je ale aplikácia výbornou náhradou za oveľa drahšie alternatívy.

Menšou nevýhodou aplikácie je, že jednotlivé adresy budete musieť vyhľadávať cez internet. Aplikácia ponúka ja vyhľadávanie offline, ale to je pomerne problematické a nefunguje vždy tak, ako by malo. Aplikácia ponúka veľmi pekné HD mapy, čo je pre aplikáciu zadarmo pomerne zaujímavý prvok. Priamo z aplikácie je možné vyhľadávať body záujmu, no opäť je lepšie použiť integrované vyhľadávanie cez internet. Aplikácia ponúka aj platené prémiové funkcie, medzi ktoré patrí aj hlasová navigácia pripomínajúca známe celebrity.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

MapQuest

Ak nemáte záujem za navigáciu platiť, použiť tiež môžete aplikáciu služby MapQuest. Tá ponúka spoľahlivú turn-by-turn navigáciu, detailne prepracované mapy, premyslený algoritmus na odhadovanie času príjazdu a mnohé ďalšie funkcie. MapQuest vám tiež umožní vyhľadávať body záujmu vo vašom okolí, pričom si môžete vybrať aj svoje obľúbené kategórie ako kaviarne, reštaurácie či parky. Priamo v aplikácii si tiež môžete porovnať ceny pohonných hmôt na jednotlivých čerpacích staniciach, vďaka čomu sa môžete dopredu rozhodnúť, kam pôjdete tankovať. MapQuest sleduje aj premávku a v prípade dopravnej nehody alebo zápchy ponúkne automaticky lepšiu a rýchlejšiu trasu. Aplikácia je síce zadarmo, no niektoré jej funkcie je potrebné zakúpiť. K navigácii je tiež potrebné internetové pripojenie, čo môže byť v mnohých prípadoch nevýhodou.

mapquest1 mapquest2 mapquest3

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

MapFactor

Dnes už nájdeme v obchode Play aj viacero offline navigácií, ktoré sú zároveň úplne zadarmo. Ak máte chuť experimentovať, môžete vyskúšať aj MapFactor. Aplikácia ponúka možnosť uložiť si mapy do pamäte zariadenia, vďaka čomu nebude pri používaní aplikácie potrebné pripojenie k internetu. To využijete najmä v zahraničí, pričom aplikácia ponúka mapy pre väčšinu európskych krajín vrátane všetkých populárnych dovolenkových destinácií. Aplikácia sa prioritne zameriava najmä na možnosti nastaviť si trasu podľa vlastných predstáv. Môžete sa cielene vyhnúť niektorým konkrétnym uliciam. Navigácia je pritom dostupná pre osobné a nákladné automobily, chôdzu a aj cyklistov. Aplikácia využíva mapy projektu OpenStreetMap, ktorý má za cieľ sprístupniť mapy celého sveta zadarmo pre všetkých. K dispozícii sú ale aj platené TomTom mapy s podporou radenia do jazdných pruhov a presnejšieho výpočtu dĺžky trasy.

mapfactor1 mapfactor2

 

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Wisepilot

Aplikácia Wisepilot je veľmi zaujímavá alternatívna GPS navigácia. Jej základná verzia je v obchode Play zadarmo, no dokúpiť si môžete rôzne prídavné súčasti podľa vlastných predstáv. Preto nemusíte platiť za všetky funkcie, ktoré by ste normálne ani nevyužili, ale stačí, keď si zadovážite tie funkcie, ktoré aj naozaj využijete. Aj táto aplikácia využíva mapy OpenStreetMaps, ktoré sú tvorené bežnými užívateľmi.

wisepilot wisepilot2 wisepilot3

Preto ak narazíte na nepresnosť v mape alebo chýbajúcu ulicu či miesto, jednoducho ju tam môžete doplniť aj vy. Aplikácia je dostupná v 25 jazykoch a počas prvých piatich dní používania môžete vyskúšať všetky dostupné časti aplikácie, aj tie platené. Trochu nešťastné je, že aj funkcie hlasovej navigácie sú prístupné iba ako platený doplnok k aplikácii. Vďaka mapám OSM ale máte istotu veľmi frekventovaných aktualizácií, ktoré vylepšujú a dolaďujú mapy po celom svete.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Ako sami vidíte, možností je veľmi veľa. Každému pritom vyhovuje nejaká iná navigácia a mnohí z nás používajú aj viacero aplikácií s navigáciou súčasne. Ktorá z nich je vaša obľúbená? Zahlasujte za ňu v ankete, prípadne nám napíšte do diskusie prečo máte radi práve tú vašu navigáciu.

Ktorú GPS navigáciu používate vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

30.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+