Život väčšiny z nás je v týchto dňoch značne obmedzený kvôli epidémii koronavírusu COVID-19 a opatreniam, ktoré kvôli nemu slovenská vláda prijala. Mimo predajni potravín, lekární alebo drogérií je väčšina podnikov uzavretých, školy majú prerušenú výučbu a veľa ľudí má nariadený home office. Pretože väčšinu z nich zaujíma ako sa epidémia vyvíja, tak hľadajú najnovšie správy slovenských aj svetových médií. S tým im pomôže náš redakčný výber Android aplikácií, ktoré vám uľahčia sledovanie aktuálnych správ nielen o koronavíruse.
Správy Google
Asi najčastejšie sťahovanou aplikáciou pre sledovanie správ na Android smartfónoch sú Správy Google. Na niektorých modeloch môžu byť aj predinštalované. Ich výhodou je hlavne to, že sú previazané s ekosystémom Googlu a vašim Google účtom. To znamená, že podľa dát, ktoré o vás Google zozbieral v iných svojich službách, rozozná, ktoré správy vás môžu zaujímať. Aplikácia agreguje správy len zo serióznych webov vo vašej krajine, takže sa nemusíte obávať hoaxov z dezinformačných stránok.
Grafické rozhranie aplikácie je rozdelené na 4 položky. Prvá s označením Pre vás zobrazuje vybrané správy, ktoré by vás podľa Googlu mohli zaujímať. Ďalšou sú Hlavné správy, kde sú najčítanejšie články spravodajských portálov vašej krajiny v aktuálny deň. Rozdelené sú v 6 podkategóriach – Najnovšie, Slovensko, Svet, Ekonomika, Zábava a Šport. V položke Sledované si môžete určiť sledované témy, zdroje, miestne správy alebo mať uložené obľúbené články. Posledná položka Periodika slúži pre sledovanie konkrétnych spravodajských portálov. Správy Google už dlhšiu dobu podporujú aj tmavý režim grafického rozhrania.
Feedly
Pokiaľ niekto nemá dôveru v spoločnosť Google a vyhýba sa jej službám alebo aplikáciam, tak môže skúsiť riešenie tretích strán ako je populárny Feedly. Ten síce zatiaľ nebol lokalizovaný do slovenského jazyka, ale vďaka množstvu funkcií a výbornej synchronizácii RSS zdrojov je veľmi obľúbený aj u nás. Do Feedly si po prihlásení môžete zadať ľubovoľný počet sledovaných webstránok. Sledované weby sú zoradené v ľavom bočnom paneli.
Samotné správy sú potom zobrazené na hlavnej obrazovke vo forme textu, časopisovej formy alebo kariet. Aplikácia Feedly ponúka pre čítanie článkov vlastný systém na zobrazenie obsahu. Funguje tak, že zobrazí “jadro” článku – text s obrázkami bez reklám a ďalších odkazov. Synchronizačný systém vám pritom zaručí, aby ste nečítali rovnaký obsah na viacerých zariadeniach. Správy si samozrejme môžete uložiť aj na neskoršie prečítanie. Nechýba ani prepojenie so službami Instapaper, Pocket alebo s aplikáciami na poznámky ako Evernote. Správy môžete samozrejme zdielať aj na sociálne siete. Samotná aplikácia Feedly má vďaka jednoduchým gestám intuitívne ovládanie.
Microsoft News
Veľa používateľov smartfónov je z prostredia desktopového systému Windows zvyknutých na správy aplikácie Microsoft News. Bežne ju nájdete medzi dlaždicami ponuky Štart. Micrososft News je dostupná aj v mobilnej verzii pre platformu Android. Rovnako, ako desktopová verzia, ani tá mobilná nemá slovenskú lokalizáciu. Pokiaľ je ale pre vás problémom angličtina, tak môžete rozhranie prepnúť do českého jazyka. Tomu sa ale bude prispôsobovať aj výber správ v českom jazyku.
Microsoft News má priame partnerstvo s viac ako 3 tisíc svetovými periodikami z viac ako 20 krajín. Nájdete tu noviny zamerané na svetovú politiku ako The Washington Post alebo BBC News, ekonomické médiá ako Business Insider alebo známe športové noviny. Rozdelenie správ na kategórie je podobné ako v Správach Google. Správy vybrané priamo pre vás doplňuje výber editorov a základné kategórie – správy, šport, auto, financie atď. Aplikácia zobrazuje články s plným textom vrátane fotografii bez otravných reklám. Používateľ si môže nastaviť veľkosť písma, zapnúť tmavý režim, uložiť správu alebo ju zdielať cez sociálne siete. Aplikácia ponúka aj upozornenia na mimoriadne správy.
Read – Simple RSS Reader
Pokiaľ niekto túži po jednoduchej RSS čítačke bez previazanosti s internetovými gigantmi, tak by pre neho mohla byť riešením aplikácia Read. Tá vás nijako nemonitoruje, takže po spustení nemáte predložené žiadne odporúčané správy. V ľavom bočnom panely si najprv cez tlačidlo Add nastavíte webové portály, ktoré chcete sledovať. Buď zadáte vo vyhľadávaní názov webu(napr. MôjAndroid) alebo jeho URL adresu. Rovnakým spôsobom je možne pridať aj podcasty, čo je ďalšia výhoda tejto aplikácie.
Správy sú radené jednoduchým titulkom, zoznamom s popisom správy alebo v mriežke podľa času či neprečítaných a prečítaných správ. Po kliknutí na správu vidíte jej titulok, titulný obrázok a hlavičku správy. Pre zobrazenie celej správy ste presmerovaný na web stránku portálu v jednoduchom integrovanom prehliadači. Je možne si nastaviť synchronizáciu správ, notifikácie na nové správy, sťahovanie obrázkov len cez Wi-Fi alebo tmavý režim.
Minúta po miniúte
Ak niekto nemá chuť na sledovanie správ z veľkého množstva webových portálov a stačí mu len jeden seriózny slovenský zdroj, tak aplikáciou Minúta po minúte určite chybu neurobí. Aplikácia je mobilnou verziou informačného panelu Minúta po minúte známeho Denníka N. Nad inými podobnými aplikáciami slovenských denníkov vyčnieva prehľadným zobrazením aktuálnych správ podľa času. Ak sa vo svete alebo na Slovensku stane skutočne niečo dôležité, tak sa správa o tom skoro okamžite objaví aj v tejto aplikácii.
Každá správa obsahuje stručný zhrňujúci text s príležitostným obrázkom a odkazom na plný text článku na oficiálnom portáli. Ten vás samozrejme presmeruje na webové rozhranie Denníku N, ktoré je ale platené. Minúta na najdôležitejšie správ upozorňuje notifikáciami. V bočnom panely si môžete nastaviť veľkosť písma textu a taktiež tmavý režim. Ocenia ho všetci majitelia smartfónov s OLED displejmi. Minúta má v Google Play dokonca svoj český klon s aktuálnymi správami z Českej republiky.