Vedcom sa podaril unikátny objav. Keďže odpad z elektroniky každým rokom rapídne stúpa, potrebujeme prísť na to, ako efektívne recyklovať jednotlivé časti. Teraz sme sa posunuli o krok bližšie, za čo vo veľkej miere vďačíme bežnej potravine. Ide o syr, ktorý dokáže pomôcť v extrakcii zlata, informuje na svojom webe magazín Anthropocene.
Štúdia publikovaná v denníku Advanced Materials hovorí o tom, ako jednotlivé miniatúrne proteíny získané zo srvátky, dokážu pomôcť pri zisku zlata z elektrického odpadu. O niečo podobné sa vedci pokúšajú už dlhé roky, no až teraz môžeme povedať, že sa im to efektívne podarilo. Ide totiž o finančne nenáročný proces, ktorý je zároveň udržateľný.
Len v roku 2023 sme my ako ľudia vyprodukovali približne 61,3 milióna ton elektrického odpadu, pričom ide o najrýchlejšie rastúci typ odpadu. V našich smartfónoch, ale aj inej elektronike, sa pre správne fungovanie nachádza množstvo drahých kovov, kde zlato nie je výnimkou. Ide o vodič elektriny a veľmi ľahko sa pri výrobe formuje.
Ako prebieha nový proces získavania zlata pomocou syru?
Výskumníci použili aj nami dobre známu srvátku, ktorú pomocou špeciálnych technológií zahrievali v kyslom prostredí. Vytvorené zhluky proteínových nanovlákien vytvárali akýsi gél, ktorý potom vysušili a vznikla špongia. Pri testovaní sa využilo až 20 základných dosiek zo starých počítačov, ktoré rozpustili v zmesi kyseliny dusičnej a chlorovodíkovej.

Takýmto procesom vznikli kovové ióny, do ktorých (roztoku) premiestnili špongiu s proteínovými vláknami. Na tieto vlákna sa potom začali lepiť ióny zlata, ktoré vytvárali na špongii vločky. Neskôr sa takáto špongia so zlatými vločkami umiestnila do nádoby, v ktorej ju zahrievali až na 1 000 °C v priebehu dvoch hodín.
Po ukončení procesu ostal len popol a zlatý nuget. Vedci tak zistili, že tento 450 miligramový nuget mal v sebe až 91 % zlata a 9 % medi. To znamená, že išlo o 22 karátové zlato, ktorého hodnota je 50-krát vyššia, ako náklady na celý tento proces, vrátane surovín.
„Myslím si, že možnosť rozšírenia a dosiahnutia komerčnej ziskovosti je veľmi vysoká. Skutočne na tom pracujeme.”
Raffale Mezzenga, profesor oddelenia materiálov a zdravotníckych vied a technológie, ETH Zurich