MojAndroid

Vedcom sa podaril unikátny objav. Keďže odpad z elektroniky každým rokom rapídne stúpa, potrebujeme prísť na to, ako efektívne recyklovať jednotlivé časti. Teraz sme sa posunuli o krok bližšie, za čo vo veľkej miere vďačíme bežnej potravine. Ide o syr, ktorý dokáže pomôcť v extrakcii zlata, informuje na svojom webe magazín Anthropocene.

Štúdia publikovaná v denníku Advanced Materials hovorí o tom, ako jednotlivé miniatúrne proteíny získané zo srvátky, dokážu pomôcť pri zisku zlata z elektrického odpadu. O niečo podobné sa vedci pokúšajú už dlhé roky, no až teraz môžeme povedať, že sa im to efektívne podarilo. Ide totiž o finančne nenáročný proces, ktorý je zároveň udržateľný.

Len v roku 2023 sme my ako ľudia vyprodukovali približne 61,3 milióna ton elektrického odpadu, pričom ide o najrýchlejšie rastúci typ odpadu. V našich smartfónoch, ale aj inej elektronike, sa pre správne fungovanie nachádza množstvo drahých kovov, kde zlato nie je výnimkou. Ide o vodič elektriny a veľmi ľahko sa pri výrobe formuje.

Ako prebieha nový proces získavania zlata pomocou syru?

Výskumníci použili aj nami dobre známu srvátku, ktorú pomocou špeciálnych technológií zahrievali v kyslom prostredí. Vytvorené zhluky proteínových nanovlákien vytvárali akýsi gél, ktorý potom vysušili a vznikla špongia. Pri testovaní sa využilo až 20 základných dosiek zo starých počítačov, ktoré rozpustili v zmesi kyseliny dusičnej a chlorovodíkovej.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra priniesol do konštrukcie nové materiálny, ako titán

Takýmto procesom vznikli kovové ióny, do ktorých (roztoku) premiestnili špongiu s proteínovými vláknami. Na tieto vlákna sa potom začali lepiť ióny zlata, ktoré vytvárali na špongii vločky. Neskôr sa takáto špongia so zlatými vločkami umiestnila do nádoby, v ktorej ju zahrievali až na 1 000 °C v priebehu dvoch hodín.

Po ukončení procesu ostal len popol a zlatý nuget. Vedci tak zistili, že tento 450 miligramový nuget mal v sebe až 91 % zlata a 9 % medi. To znamená, že išlo o 22 karátové zlato, ktorého hodnota je 50-krát vyššia, ako náklady na celý tento proces, vrátane surovín.

„Myslím si, že možnosť rozšírenia a dosiahnutia komerčnej ziskovosti je veľmi vysoká. Skutočne na tom pracujeme.” 

Raffale Mezzenga, profesor oddelenia materiálov a zdravotníckych vied a technológie, ETH Zurich

Náš tip
Ktorá spoločnosť dodala za 2023 najviac čipov pre smartfóny? Nie je to Qualcomm
8.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+