MojAndroid

RTVS vo svojej reportáži upozornila na prípad internetovej ponuky, ktorá za poplatok predáva osobné údaje miliónov občanov. Zároveň už túto nelegálnu činnosť vďaka reportáží všimol aj Úrad na ochranu osobných údajov.

Osobné údaje zákazníkov dvoch slovenských operátorov sa predávajú za 39 eur

Databáza telefónnych čísiel od dvoch mobilných operátorov sa objavila na inzertných stránkach, kde môžu predajcovia ponúkať produkty aj rôzne služby. Obsahuje viac ako štyri milióny kontaktov a adries. Je k dispozícii každému za poplatok 39 eur s dobou doručenia 2 dní na zadnú e-mailovú adresu kupujúceho.

osobné údaje
Databáza 4 miliónov osobných údajov | Zdroj: RTVS.sk

Úrad na ochranu osobných údajov zvažuje v uvedenej veci konanie z vlastnej iniciatívy, sťažnosť zatiaľ neeviduje. Podľa advokáta, ktorého RTVS v reportáži oslovila, môže podnet na úrad môže podať ktokoľvek, kto sa v databáze nájde. Za únik údajov môže úrad udeliť pokutu až do výšky 20 miliónov eur. Na niektorých stránkach sa dajú databázy stiahnuť už dokonca aj bez platenia.

Oslovený IT odborník na bezpečnosť tiež pripomína, že aj samotní používatelia internetu pomáhajú podobným podvodníkom tvoriť nelegálne databázy. Veľa používateľov totiž nesleduje, kde a aké informácie o sebe zadávajú. Často im stačí k tomu ponuka zľavy v neoverenom eshope, kde kvôli nej zadajú svoje osobné údaje.

Náš tip
One UI 5.1 od Samsungu na Slovensku. Tieto modely dostávajú aktualizáciu
13.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+