MojAndroid

Technológie sú dobrým sluhom, ale zlým pánom. Je to stará a známa poučka, ktorá v dnešnom svete plnom obrazoviek priťahujúcich našu pozornosť, platí viac než kedykoľvek predtým. 

Smartfón sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov, lákajú nás sociálne siete, priťahuje hranie hier a keď chceme oddychovať tak pozeráme televízor, novinku na Netflixe alebo sa bezducho preklikávame videami na YouTube. Obrazovky nás jednoducho priťahujú a čas pri nich beží akosi rýchlejšie, než sa môže zdať na prvý pohľad. 

Svet neobmedzených možností

Dostupnosť internetu nám otvorila dvere do sveta nevídaných možností, kde je všetko vždy dostupné a delí nás od toho len pár kliknutí. V neustálom obklopení technológiami máme všetko na dosah. 

S priateľmi sa môžeme stretávať v online hrách, pri četovaní, zdieľame GIFy, posielame si články či tipy na zaujímavé seriály. Sme síce vzdialení, no vďaka online svetu sa cítime v spojení. Čím viac možností nám ponúka virtuálny svet, tým viac sa začínajú vytrácať dôvody na jeho opustenie. Bez smartfónu sa pomaly nevieme pohnúť. Stále ho musíme sledovať, aby nám náhodou niečo neuniklo. A tu už začína vážny problém. 

To, čo bolo pred rokmi nevídané sa dnes stáva krutou realitou sveta plného technológií. Ľudia majú potrebu byť stále v dosahu, chcú okamžite reagovať a musia sledovať všetky aktuálne trendy aj rôzne pseudocelebrity.

Inak to predsa nejde, veď čo keby im niečo ušlo. Niekedy je to len o pokrivených prioritách a nie celkom správnom pohľade na svete. Inokedy to už prekročilo hranice a pretavilo sa do chorobnej závislosti, netolizmu.

Virtuálne drogy

Závislosť od virtuálnych drog na prvé počutie znie ako niečo z filmu. Bohužiaľ, je to realita dnešných dní. Tak ako iné závislosti, aj v tomto prípade to často začína veľmi pozvoľna a nenápadne. 

Akonáhle sa ale závislosť prejaví naplno a svet bez virtuálnych aktivít zrazu nemá zmysel, potom to už vyžaduje rázne zákroky. Internetové závislosti sú vážna vec, každého z nás môže zlákať niečo iné, veď vody online sveta sú poriadne divoké. 

Foto: Unsplash.com

Digitálny detox neuškodí

Ako bojovať proti možnej závislosti? V prvom rade si treba uvedomiť, že najľahšou cestou je prevencia. Stačí dodržiavať pár jednoduchých postupov ako predchádzať netolizmu a máte vyhraté. V prípade, že viete kde leží hranica medzi „zdravou“ mierou používania internetu a závislosťou, tak sa podľa toho viete veľmi dobre riadiť.

Ak máte pocit, že už sa nachádzate na hranici, prípadne, že ste hranicu prekročili, pomôcť vám môže digitálny detox. Nadmerné používanie technológií totiž so sebou prináša množstvo negatívnych dôsledkov. Od tých relatívne nevinných až po závažné veci spojené so zdravím. Digitálna detoxikácia je preto skvelým spôsobom ako vyhodnotiť svoju situáciu a opäť prebrať kontrolu nad svojim životom. 

Ako zistíte, že nutne potrebujete digitálny detox? Sledujte varovné signály, ktoré sú celkom jasné. Hlavne si ale uvedomte, že oddych od technológií vám len prospeje, a na to, aby ste sa doňho pustili vôbec nemusíte mať problém so závislosťou. Ani sa nemusíte pohybovať na jej hranici. 

Obraz sociálnych sietí

Pri vážnych problémoch to samozrejme už bude chcieť odbornú pomoc, no niekedy stačí aj málo. Niekedy stačí, že si spočítate, koľko hodín trávite na internete. Aj po sociálnych sieťach sa budete pohybovať omnoho voľnejšie, keď si uvedomíte, že to všetko je len pozlátko.

Porovnávať sa s obrazom na sociálnych sieťach, je ako neustále sa porovnávať s vrcholovými výkonmi. Je to nezmysel. Technológie sú proste dobrým sluhom, ale zlým pánom a nie všetko si zaslúži náš čas a pozornosť. Myslite na to.

Náš tip
Riziko skryté na webe: Odhaľte nebezpečné stránky skôr než bude neskoro

21.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+