MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Všetko, čo budete potrebovať

Motorola Moto Z2 Play je po stránke konektivity vynikajúco vybavený telefón, ktorý ponúkne všetky druhy pripojenia, ktoré by ste mohli potrebovať. Okrem GPRS, EDGE, HSPA a LTE pripojenia nechýba WiFi štandardu 802.11 a/b/g/n. Nechýba NFC a dokonca ani 3,5 mm jack pre slúchadlá, a to ani napriek extrémne tenkému telu.

Samozrejmosťou je spomínaná podpora DualSIM v kombinácii s poctivým slotom pre microSD karty. Táto zostava funguje už tradične veľmi dobre, keď si bez problémov viete nastaviť primárnu kartu pre SMS, telefonáty a dáta (pre každú službu samostatne).

Hoci kovový kryt vzadu nie je ideálny pre funkcie pripojenia, anténa okolo neho funguje veľmi dobre a pri používaní sme s pripojením nemali žiadne problémy. To sa týka pripojenia k mobilnej sieti, ale aj k WiFi a Bluetooth, ktoré sme tiež aktívne využívali. Na výbornú funguje aj GPS, ktoré sme testovali niekoľkokrát na niekoľkohodinových cestách, a to v ľudnatejších aj odľahlejších oblastiach. Rovnako bezproblémové sú hlasové telefonáty, čo nám potvrdila aj druhá strana, ktorá nás počula čisto a jasne.

Fotoaparát: Poteší fotografov aj selfiečkárov

Smartfóny značky Lenovo a ani Motorola v posledných rokoch nepatrili medzi najlepšie fotomobily na trhu. Hoci ponúkali dobré kamery, predsa len im niečo chýbalo. Tento rok ale Lenovo robí so svojimi smartfónmi divy a po tom, čo použilo vynikajúci snímač v Moto G5 Plus ho teraz prináša aj do Moto Z2 Play.

Ide o 12MP senzor s minimálnym clonovým číslom f/1.7 a pixelmi veľkými 1,4 µm. Kedysi výsada vlajkovej lode, dnes ide o fotoaparát, ktorý nájdeme aj na dostupnejších zariadeniach. Veľkou výhodou tohto snímaču je tzv. Dual Pixel technológia, ktorej výsledkom je skutočne rýchle zaostrovanie. Lenovo prvýkrát skombinovalo Dual Pixel technológiu s laserovým zaostrovaním a výsledkom je skutočne taký rýchly autofocus, ako sme doteraz mohli vidieť iba na vlajkových lodiach.

Fotografie z galérie si v plnom rozlíšení môžete stiahnuť na tomto odkaze.

To fotografovanie výrazne uľahčuje a zvýšia sa tým šance na to, aby ste stihli zachytiť dôležitý okamih. Pomôže vám k tomu aj šikovné gesto dvojitého zvrtnutia telefónu v dlani, ktoré okamžite spustí aplikáciu kamery aj v prípade, že telefón je uspatý a displej je vypnutý.

Samotné fotografie sú podľa očakávania veľmi kvalitné, plné detailov a farieb. Platí to najmä o fotografiách cez deň, ktoré sú možno až trošku veľmi saturované, čo ale mnohých používateľov určite poteší. Úroveň detailov je skutočne vysoká a celková kvalita je na výbornej úrovni. Veľké pixely sa zachytia dostatok svetla aj v horších svetelných podmienkach, no chýbajúca optická stabilizácia je tu citeľná. Ak budete chcieť spraviť pekné fotografie za šera či v noci, určite si zoberte statív alebo si ruku niekde oprite.

Okrem absencie OIS máme voči fotografiám ešte jednu výhradu, ktorou je nedostatočný dynamický rozsah, resp. zlé vyváženie expozície. Občas sa nám stalo, že fotografia v mierne horších svetelných podmienkach vyzerala, ako keby sme ju fotili za šera. Objekt bol osvetlený slabo a pozadie, resp. popredie bolo úplne tmavé. Inokedy bol zasa objekt prehnane svetlý a pozadie/popredie veľmi prepálené. Našťastie šlo o chybu, ktorá sa prejavovala sporadicky a spravidla ďalšia fotografia z rovnakého miesta vyzerala presne tak, ako sme si predstavovali. Okrem toho, Lenovo nezabudlo v aplikácii fotoaparátu pribaliť manuálny režim, pomocou ktorého by ste tieto nedokonalosti automatiky hravo opravili.

Väčšina fotografií však skutočne stála za to. Najväčšmi nás oslovila makro fotografia, pri ktorej bolo pozadie skutočne krásne rozmazané a predmet pekne zaostrený. Fanúšikov selfie zasa poteší 5MP predná kamera s rovnako veľkými pixelmi. Zaujme tu selfie blesk, ktorý je sám o sebe raritou, aj keď Lenovo ho začalo používať aj v dostupnejších verziách smartfónov. Od tých sa však Moto Z2 Play líši použitím duálneho blesku s dual-tone technológiou, ktorý sme na prednej strane telefónu zatiaľ nikde nevideli. Ide o drobnosť, ktorá ale výrazne zlepší kvalitu selfie za horších svetelných podmienok. Fotografie z festivalov či diskoték tak nebudú tmavé a zároveň nebudú tváre na obrázkoch extrémne prepálené.

Makro fotografie stáli za to.

Motorola Moto Z2 Play zvláda nahrávanie 4K videa pri 30 FPS, resp. Full HD videa s frekvenciou 60 FPS. Ani pri jednom z týchto režim však nie je k dispozícii elektronická stabilizácia obrazu, čo je veľká škoda. Pre jej aktiváciu sa musíte prepnúť na kvalitu Full HD @30 FPS, čo je síce stále štandard, no my obľubujeme 60 FPS video, ktoré uprednostníme pred videom s nižšou frekvenciou aj za cenu straty stabilizácie.

Samotná kvalita videa je na veľmi dobrej úrovni. Najmä 4K video je krásne detailné s dobrým vyvážením farieb a aj slušným zvukom. Pri nahrávaní videa tiež oceníte fantastické zaostrovanie, ako aj veľmi plynulú a rýchlu zmenu expozície pri zmene svetelných podmienok. Videu, až na chýbajúcu optickú stabilizáciu, skutočne nemáme čo vytknúť.

Aplikácia fotoaparátu je taká istá ako sme zvyknutí v prípade dostupnejších smartfónov novej generácie Moto. Okrem štandardného režimu Fotka, Video a Panoráma tu nájdeme režim pre natáčanie spomaleného videa a aj obľúbený profesionálny režim. Inak je aplikácia minimalistická, no všetky nastavenia máte vždy po ruke. Nenájdete tu síce žiadne prečačkané filtre, no tie nám pri fotení vôbec nechýbali. Dôležitejšie je, že aplikácia funguje rýchlo a spoľahlivo, a že fotoaparát na Moto Z2 Play je schopný spraviť skutočne krásne fotografie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
8.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+