MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Žiadne kompromisy nečakajte

Po stránke konektivity nerobí Motorola moto g6 plus žiadne kompromisy. Pripojíte sa vždy a všade a tak kvalitne, ako by ste očakávali aj od drahších zariadení. Nájdeme tu LTE Cat. 6 s rýchlosťami do 300 Mbps. Nechýba dokonca ani dual-band Wi-Fi, pomocou ktorej sa pripojíte aj k 5GHz sieťam.

Telefónu nechýba ani NFC a dokonca tu nájdete aj FM rádio. Nechýba dokonca ani Bluetooth v5.0, čo nenájdeme ani na mnohých oveľa drahších zariadeniach. Veľmi chválime aj použitie 3,5mm jacku pre slúchadlá, ktorý je v strednej triede síce ešte samozrejmosťou, no v kombinácii s takto prémiovým dizajnom ho nájdeme už iba zriedka.

Všetky formy pripojenia pritom fungujú na výbornú. Pochváliť ale musíme aj riešenie duálnych SIM kariet so samostatným slotom pre microSD karty, čo je znovu vlastnosť, ktorú každý deň nevidíme. Ani tu tak Lenovo nerobí kompromisy a používateľom ponúka presne to, čo chcú. Napriek nižšej cenovke tak moto g6 plus prichádza s výbavou, ktorá je v mnohých smeroch ekvivalentom vlajkovej lode.

Fotoaparát: Schopné fotky a 4K video

Lenovo vlani predstavilo smartfón Motorola moto g5 plus, ktorý priniesol do strednej triedy skutočne zaujímavý fotoaparát. Vylepšená verzia g5s plus potom ponúkla dokonca duálnu kameru, čo je v tejto cenovej relácii veľmi zaujímavé riešenie. Motorola moto g6 plus ponúka ešte lepší dvojitý fotoaparát s rozlíšením 12+5 MP, pričom primárna kamera má svetelnosť f/1.7. Motorola tiež priniesla zaujímavé funkcie v aplikácií, no fotoaparát ponúka aj veľmi slušnú kvalitu fotografií.

Pochváliť musíme najmä veľmi realistickú reprodukciu farieb a vo väčšine prípadov aj správne vyváženie expozície. Dynamický rozsah nie je najhorší, no najmä počas slnečných dní pravdepodobne narazíte na preexponované zábery. Tie sú ale pomerne ojedinelé, telefón si väčšinou poradí aj s trochu náročnejšími podmienkami. Telefón rýchlo zaostruje a ponúka skvelú úroveň detailov. Vďaka dobrej svetelnosti je tiež pri makro fotografiách možné vytvoriť veľmi pekný efekt rozmazaného pozadia s veľmi pekným prechodom medzi hranami objektu a pozadím.

Úroveň detailov postupne klesá s ubúdajúcim svetlom, no to nie je nič nevídané v strednej triede. Dobrou správou je ale to, že ak máte pevnú ruku, viete spraviť pomerne svetelnú fotografiu aj v horšom osvetlení. Telefónu chýba optická stabilizácia, a tak môžete mať v úplnej tme či šere menšie problémy. S trochou trpezlivosti však aj v týchto svetelných podmienkach spravíte použiteľné fotografie.

Kapitolou samou o sebe je aplikácia fotoaparátu, ktorá prešla menšími zmenami a Motorola moto g6 plus ponúka niekoľko skutočne atraktívnych a užitočných funkcií. Zo série g5s tu ostala možnosť rozmazania pozadia, ktorá funguje pomerne dobre. Úroveň rozostrenia si môžete nastaviť priamo počas fotenia, alebo neskôr v editore. Nájdeme tu aj zaujímavú funkciu selekcie farby, keď po kliknutí na konkrétnu farbu vybledne zvyšok obrázku do čierno-biela. Táto možnosť nefunguje vždy na 100 %, všetko závisí od odtieňov farieb na fotografii, no ak nájdete kontrastný objekt, väčšinou je výsledok skutočne efektný.

Okrem toho tu nájdete aj režim cutout, ktorý dokáže vyrezať objekt z popredia, no táto funkcia ponúkala veľmi premenlivé výsledky. Nechýbajú ani filtre pre tváre, ktoré zaujmú najmä mladších používateľov. Je ich dokonca možné aktivovať aj pri natáčaní videa, a tak Lenovo ponúka atraktívne funkcie aj pre sociálne siete.

Zaujímavosťou je integrácia funkcie Google Lense priamo v aplikácii fotoaparátu. Google Lense dokáže rozoznať zaznamenaný objekt a ponúknuť k nemu relevantné informácie. Táto funkcia síce nefunguje vždy a niekedy zaváhala v situáciách, keď bol objekt jednoznačne definovaný, no inokedy nás zas prekvapila svojou presnosťou. Pre aktiváciu tejto funkcie je potrebné používať telefón v anglickom jazyku, no následne je funkcia aktivovaná automaticky.

Potešujúcou správou je aj fakt, že Motorola moto g6 plus dokáže natáčať 4K video. Síce aj tu cítiť absentujúcu stabilizáciu obrazu, no po ostatných stránkach je video veľmi pekné. Farby sú svetlé, možno trošku nadmerne saturované, no potešil nás slušný dynamický kontrast a výborná úroveň detailov. Okrem toho nechýba ani možnosť natáčania 1080p videa pri 60 fps, čo možno uprednostnia mnohí používatelia.

Celkovo nás fotoaparát na moto g6 plus veľmi príjemne prekvapil. 4K video je v tejto triede zariadení často výnimkou a potešilo nás aj množstvo užitočných fotografických režimov, ktoré fungujú viac než dobre. Nesklamala nás ani samotná kvalita fotografií, ktorá poteší každého, kto si uvedomuje obmedzenia v tejto cenovej kategórii. Najmä počas bežných svetelných podmienok sú fotografie na skutočne vysokej úrovni, pričom v prípade núdze vám počas tmy či horšieho svetla pomôže aj duálny dvojtónový blesk.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
11.5.2018
Zdroj: Autor fotografií: Marián Medlen

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+