MojAndroid

Nový moto g30 má určite čo ponúknuť. Zariadenie už tradične bojuje v dostupnej strednej triede, kde je Motorola veľmi silná. Za oficiálnych 189 eur ponúka vlastnosti, ktoré sú bežné pre omnoho drahšie zariadenia. Napríklad 90 Hz displej, 64-megapixelový fotoaparát alebo silnú batériu s rýchlym nabíjaním.

64 MPx fotoaparát v hlavnej úlohe

Smartfón zaujme štvoricou fotoaparátov na zadnej strane. K dvojmegapixelovému makro snímaču sa pridal objektív slúžiaci na rozostrenie pozadia pri portrétových fotografiách. Nechýba ani trendový osemmegapixelový ultraširokouhlý objektív, no najväčšia pozornosť sa upriamuje na hlavný fotoaparát s rozlíšením 64 megapixelov.

Motorola moto g30
Nastavenia fotoaparátu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Takéto vysoké rozlíšenie sa v cenovej relácii do 200 eur len tak nevidí. Motorola moto g30 sa tým radí medzi najlepšie fotomobily vo svojej triede. Objektív má napríklad aj veľmi dobrú svetelnosť f/1.7. Tá pomôže fotografiám v zhoršených svetelných podmienkach.

Ak k tomu pripočítame technológiu spájania 4 pixelov do jedného, dostávame  slušného nočného fotografa. 4 pixely totiž dokážu zachytiť až štyrikrát viac svetla, nočné fotografie sa tak stanú svetlejšími, s menším  množstvom šumu a lepšími detailami. Čerešničkou na torte je špeciálny nočný režim, ktorý posúva takéto fotografie na úplne inú úroveň.

Motorola moto g30
64 MP fotoaparát | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Smartfón štandardne fotí v rozlíšení 16 megapixelov, no môžete si zvoliť aj maximálne 64 MPx rozlíšenie. To využijete v prípadoch, kedy potrebujete z fotografií dostať maximum detailov.

Spoľahlivý výkon a štedré úložisko

Ústupky sa nerobili ani vo výkone. Ten zabezpečuje spoľahlivý procesor Qualcomm Snapdragon 662, ktorý dopĺňa 6 GB operačnej pamäte. Vo výsledku sa tak môžete spoľahnúť na bezproblémové používanie bez zbytočného sekania či iných nepríjemností súvisiacich s nedostatkom výkonu.

Motorola moto g30
Motorola moto g30 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V tejto cenovej kategórii jednoznačne poteší štedré úložisko s kapacitou 128 GB v základe. Takúto  hodnotu v niektorých prípadoch nevídame ani v podstatne drahších modeloch. Keď k nej pripočítame slot na pamäťovú kartu microSD, o nedostatku miesta tu vôbec nemôže byť reč.

5000 mAh batéria zabezpečí skvelú výdrž

Motorola je v poslednom čase pomerne známa tým, že do svojich modelov dáva veľké batérie a novy moto g30 nie je výnimkou. Obsahuje akumulátor s kapacitou rovných 5000 mAh. Ten zabezpečí skvelú výdrž, pri bežnom používaní sa bez väčších problémov dostanete na dva celé dni.

Motorola moto g30
Nabíjací USB-C konektor | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výbornú výdrž výrobca dosiahol samozrejme vďaka veľkej batérii, ale aj výbornej optimalizácii systému a úspornému hardvéru. To ale nie je všetko. K dispozícii je aj rýchle káblové TurboPower nabíjanie s výkonom až 20 W s využitím USB-C konektora.

Plynulý displej pre plynulý zážitok

Jedným z hlavných predajných ťahákov novinky je displej s obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Ešte pred rokom sme si hovorili, že takéto displeje majú len smartfóny s cenou blížiacou sa a prevyšujúcou 1000 eur. Motorola má model s vyššou obnovovaciu frekvenciou len za 189 eur. Toto je naozaj skvelá práca.

Motorola moto g30
Nastavenia obnovovacej frekvencie displeja | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Motorola moto g30 ponúka predinštalovaný najnovší operačný systém Android 11, ktorý je doplnený o ľahkú nadstavbu, ktorá systém veľmi nemení. A to je len dobre. Výrobca k tomu pridáva obľúbenú Moto obrazovku a klasicky nechýbajú ani užitočné Moto akcie. Problém nebudú robiť ani bezkontaktné platby, keďže nechýba ani podpora technológie NFC.

Skvelý pomer cena/výkon

Všetky tieto spomenuté vlastnosti sú väčšinou výsadou drahších smartfónov. Mať ich v modeli, ktorý nestojí ani 200 eur, je prakticky nemožné. A práve toto robí novú Motorolu moto g30 jedným z najlepších smartfónov v pomere cena/výkon.

29.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+