MojAndroid

Všetci poznáme ten často zdĺhavý proces čakania na aktualizáciu s najnovšou verziou operačného systému. Či už ste majiteľom smartfónu od HTC, Samsungu alebo Sony Ericssonu, vždy je nutné na update čakať niekoľko mesiacov a v najhoršom prípade sa ho ani nemusíte dočkať. Veľa ľudí si myslí, že dôvodom neskorých aktualizácií sú softvérové nadstavby používateľského prostredia od jednotlivých výrobcov. Podľa generálneho manažéra Motoroly, Christy Wyatta, však toto nie je úplne pravda a dôležitú úlohu zohráva aj samotný hardvér zariadení.

Christy Wyatt povedal, že v procese spomaľovania aktualizácie Androidu hrá veľkú, ak nie väčšiu rolu samotný hardvér telefónov. Vysvetlenie je jednoduché. Google vyvíja každú novú verziu Androidu na špecifickom hardvéri tzv. “Halo” zariadení- v prípade Androidu 4.0 je ním smartfón Galaxy Nexus. Zdrojový kód dostupný pre developerov a výrobcov je založený práve na hardvéri pre toto špecifické zariadenie. Ak telefón, na ktorom sa má nová verzia objaviť funguje s iným hardvérom, musia výrobcovia zasahovať priamo do zdrojového kódu a prispôsobiť ho tak, aby všetky komponenty správne fungovali.

Aj z tohto dôvodu sa niektorí výrobcovia začínajú orientovať na výrobu menšieho množstva zariadení, ktoré budú kvalitnejšie a budú včas dostávať aktualizácie. Jedným z nich je aj HTC, ktoré si v tomto roku dalo hneď niekoľko predsavzatí: v novom roku sa bude sústrediť na kvalitu a nie kvantitu a zameria sa viac na dizajn a komponenty svojich telefónov. Dôkazom tohto snaženia má byť aj HTC Ville a zatiaľ len z neoficiálnych zdrojov známy HTC Edge. V každom prípade, na aktualizácie v novom roku budú musieť majitelia smartfónov čakať aj naďalej. Situácia ohľadom aktualizácií na Ice Cream Sandwich však zatiaľ nevyzerá až tak zle. Update svojich telefónov už prisľúbila väčšina veľkých spoločností, medzi nimi aj Samsung, HTC, Motorola a Sony Ericsson. Zoznam zariadení, ktoré by mali dostať najnovší operačný systém od Google nájdete aj v článku: Android 4.0 Ice Cream Sandwich – ktoré zariadenia sú medzi vyvolenými?

Na záver ešte zostáva otázka, prečo výrobcom s tisíckami zamestnancov trvá tak dlho, kým sa samotná aktualizácia dostane až ku koncovému zákazníkovi. Developeri na XDA to dokážu aj v niekoľko mesačnom predstihu pred oficiálnou aktualizáciou výrobcu – nehovoriac o tom, že pracujú vo svojom voľnom čase a zadarmo. Prečo?

Zdroj: phandroid.com

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
11.2.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+