MojAndroid

Skener odtlačkov prstov – malý, ale spoľahlivý

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Musíme uznať, že nepatríme medzi fanúšikov skenerov odtlačkov vpredu pod displejom, ktoré neplnia účel tlačidla Domov. Takéto umiestnenie sa nám zdá veľmi násilné a hoci na odblokovanie zariadenia je to praktické, inokedy je skener úplne zbytočný. Napriek tomu nám ale skener na telefóne Moto G4 Plus vyhovoval. Nie len, že v tejto cenovej kategórii je stále málo telefónov s touto funkciou, skener na G4 Plus fungoval skutočne veľmi dobre a spoľahlivo. Odblokovanie telefónu prebieha veľmi rýchlo a spoľahlivosť skenera by sme označili na úrovni 98 %.

Moto G4 Plus Recenzia-3_výsledok

Skeneru robil problém iba mokrý prst, no nie spotený. Inak ale fungoval naozaj veľmi dobre. Potešila nás aj zabudovaná funkcia v systéme, vďaka ktorej je možné skener odtlačkov použiť na overenie identity napríklad pri nákupe aplikácií v obchode Play. Aj táto funkcia fungovala bez problémov a vďačíme za to aktuálnemu systému v telefóne. Celkovo tak voči skeneru odtlačkov nemáme veľa výhrad, naozaj nám chýbala iba funkcia tlačidla Domov. Veľakrát sme siahli po priestore skeneru s nádejou, že dotyk nás prenesie na domovskú obrazovku, no následne sme zostali sklamaní. V priebehu testovania telefónu sme si na to síce zvykli, no stále ide o funkciu, ktorú by sme privítali s otvorenou náručou.

Displej – jemný a kvalitný

Pri smartfónoch Moto G sme nikdy nemali veľký problém s displejom. Samozrejme, jednalo sa o lacnejšie jednotky, no ich kvality boli na veľmi dobrej úrovni a vo svojej triede sa im konkurencia nehľadala ľahko. Moto G4 Plus ale posúva tento aspekt na nový level, keďže ponúka 5,5″ Full HD IPS LCD displej. Nie len, že displej je väčší ako v predchádzajúcich generáciách, je aj oveľa jemnejší.

Moto G4 Plus Recenzia-4_výsledok

To ale nie sú jediné kvality displeja, ktoré pri používaní oceníte. Výhodou sú prakticky dokonalé pozorovacie uhly a aj veľmi príjemná úroveň jasu displeja, ktorá dovoľuje bezproblémové ovládanie v exteriéri. Nás potešila aj vyvážená funkcia automatickej regulácie jasu. V absolútnej tme bol jas displeja na minimálnej úrovni, no počas dňa na svetle bola regulácia jasu dokonale prispôsobená jasným podmienkam.

Veľa toho nemôžeme vytknúť ani farebnému podaniu displeja. Farby boli dostatočne jasné a živé, a to bez toho, aby boli zbytočne presýtené alebo nadmieru kontrastné. Celkovo sme tak boli s displejom úplne spokojní, radi sme s ním pracovali a v tejto cenovej kategórii sme skutočne veľmi príjemne prekvapení tým, akú kvalita zobrazenia Moto G4 Plus ponúka.

Výkon a pamäť – viac ako dosť

Telefóny Moto G v minulosti dominovali skvelým používateľským zážitkom, ktorý bol postavený na dvoch hlavných pilieroch – vyladený systém a dostatok výkonu. Vďaka tomu boli všetky základné operácie na týchto telefónoch vždy veľmi pohotové a problémy neboli ani so stredne náročnejšími aplikáciami. Lenovo ale prinieslo v novej Moto G4 Plus pomerne výkonný 8-jadrový procesor Snapdragon 617, ktorému v najvýkonnejšej verzii sekunduje RAM s kapacitou až 4 GB. My sme mali na testovanie k dispozícii najslabšie vybavený model s 2 GB RAM a 16 GB vnútornej pamäte, no vďaka slotu na microSD karty to nebol problém.

Môžeme skonštatovať, že telefón fungoval skutočne veľmi dobre a pri jeho používaní sme vôbec nemali pocit, že by výrobca robil kompromisy po stránke výkonu zariadenia. Ani raz sme sa nestretli so žiadnym zaseknutím či dlhším načítavaním aplikácie. Všetko fungovalo úplne bez problémov a plynulo. Skúšali sme aj niekoľko populárnych hier, ako napríklad Sky Force: Reloaded a telefón si s ňou poradil bez akýchkoľvek problémov. Tie sme nezaznamenali ani v hre Asphalt 8 a ani pri práci s náročnejšími aplikáciami.

Kombinácia nepodareného multitaskingu v systéme Android 6.0 a 2 GB RAM sa podpísala o to, že naraz nezostane otvorených veľmi veľa aplikácií. Pri používaní nás to veľmi neobmedzovalo, posledných 4-5 aplikácií bolo otvorených vždy, no ak sme sa niekedy chceli vrátiť na vzdialenejšiu aplikáciu, neraz sme s tým mali problém. Nie je ale isté, že by to vyriešila verzia s 3 či 4 GB RAM, pretože je známe, že Android Marshmallow tieto problémy máva a nie na každom zariadení sú odstránené. Ako sme už ale spomínali, pri používaní nás to nijako neobmedzovalo a multitasking na Moto G4 Plus považujeme za veľmi dobrý. Rovnako nebudete mať problémy ani s výkonom. Možno sa stretnete s dlhším načítavaním skutočne náročnejších aplikácií a hier, no vo všetkých ostatných prípadoch fungoval telefón skutočne veľmi rýchlo.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

26.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+