MojAndroid

Pripojenie na internet pomocou mobilných dát sa v posledných rokoch stalo veľmi populárnym. Trendu mobilného surfovania sa snažia prispôsobiť aj operátori, ktorí dvíhajú objem ponúkaných dát. Inak tomu nie je ani na Slovensku, hoci veľkosti dátových paušálov sa nedajú so zahraničím porovnať. Znamená to zmenu preferencií zákazníkov a postupný ústup Wi-Fi?

Zaujímavé výsledky štúdie

Na objektívne zhodnotenie je určite priskoro. Podľa štatistiky spoločnosti OpenSignal, ktorá sa zaoberá kvalitou internetového pripojenia a signálu je mobilné pripojenie kvalitnejšie a rýchlejšie v 33 krajinách sveta. Štúdia pochádza z novembra tohto roka a bola realizovaná počas štyroch mesiacov. Vzorku tvorilo takmer 8 miliónov smartfónov z 80 krajín sveta.

Zoznam tvoria krajiny všetkých kontinentov. Pre mnohých to bude možno prekvapenie, no na zozname medzi krajinami ako napr. Keňa, Uzbekistan a Maroko sa nachádza aj Slovensko. Najväčší rozdiel v rýchlosti pripojenia pociťujú ľudia v Austrálii, konkrétne 13 Mbps. Do prvej desiatky sa vošlo aj Grécko (10,6 Mbps) a Česká republika (10,2 Mbps). Slovensko sa umiestnilo na 24. mieste s priemerným rozdielom rýchlosti pripojenia na úrovni 2,3 Mbps. Všetky údaje boli zaznamenávané pre rýchlosť sťahovanie, tj. download.

Wi-Fi pripojenie sa ukázalo rýchlejšie v krajinách, ktoré patria k technologickým špičkám. Na zozname nechýbajú Singapur, Hongkong či Južná Kórea, z Európy je to napr. Holandsko, Nórsko alebo Nemecko. Ak sa pozrieme na kombinované využitie, teda na download a upload, výsledky sú ešte zaujímavejšie. Slovensko patrí ku krajinám, kde sa obe akcie dejú rýchlejšie pri použití mobilných dát.

Čo využívate častejšie vy?

Celá štúdia vyznie zaujímavo hlavne v kontexte pravdepodobného budúcoročného nástupu 5G sietí. Tie prinesú ešte vyššiu prenosovú rýchlosť a stabilitu. Pripojenie pomocou Wi-Fi však stále vyhráva v dostupnosti. Používate častejšie pripojenie pomocou mobilného internetu alebo ste skôr zástancom Wifi pripojenia? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom a v našej ankete.

Akú formu internetového pripojenia využívate častejšie?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
26.11.2018
Zdroj: Opensignal via engadget

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Maher787

  je zaujímavé že sa hovorí o nástupe 5G a pritom na slovensku nemáme ani 4G (LTE nespĺňa požiadavky na zaradenie do 4G až LTE Advanced). A inak skúšal som merať rýchlosti LTE aj 3G v rôznych lokalitách po celom slovensku a nejako mám problém atakovať hranicu 50Mbps čo je aktuálne internat čo mám doma cez optiku, len raz v NR sa mi podarilo 62Mbps ale tu Telekom slubuje až 150Mbps či dokonca 200 už si nepamatam presne. by ma zaujímalo ako teda počítali tie rýchlosti aby mali na mobilných datach vyšie ako na WI-FI

 • Bebe

  Ja som zatial nameral v BA maximum 227mbit/s download v Telekom 4G. Vysledok testu je tu:
  http://www.speedtest.net/my-result/i/2789214200

 • disq

  Redakcia, prišiel mi mail: SÚŤAŽ: ESET – Ako si ochrániť všetky zariadenia

  po kliknutí: Súbor nebol nájdený
  Stránku ktorú hľadáte bola vymazaná, alebo je dočasne nedostupná.

  • Miroslav Schwamberg

   Uz by to malo fungovat :)

   • disq

    Ďakujem

+