MojAndroid

Pripojenie na internet pomocou mobilných dát sa v posledných rokoch stalo veľmi populárnym. Trendu mobilného surfovania sa snažia prispôsobiť aj operátori, ktorí dvíhajú objem ponúkaných dát. Inak tomu nie je ani na Slovensku, hoci veľkosti dátových paušálov sa nedajú so zahraničím porovnať. Znamená to zmenu preferencií zákazníkov a postupný ústup Wi-Fi?

Zaujímavé výsledky štúdie

Na objektívne zhodnotenie je určite priskoro. Podľa štatistiky spoločnosti OpenSignal, ktorá sa zaoberá kvalitou internetového pripojenia a signálu je mobilné pripojenie kvalitnejšie a rýchlejšie v 33 krajinách sveta. Štúdia pochádza z novembra tohto roka a bola realizovaná počas štyroch mesiacov. Vzorku tvorilo takmer 8 miliónov smartfónov z 80 krajín sveta.

Zoznam tvoria krajiny všetkých kontinentov. Pre mnohých to bude možno prekvapenie, no na zozname medzi krajinami ako napr. Keňa, Uzbekistan a Maroko sa nachádza aj Slovensko. Najväčší rozdiel v rýchlosti pripojenia pociťujú ľudia v Austrálii, konkrétne 13 Mbps. Do prvej desiatky sa vošlo aj Grécko (10,6 Mbps) a Česká republika (10,2 Mbps). Slovensko sa umiestnilo na 24. mieste s priemerným rozdielom rýchlosti pripojenia na úrovni 2,3 Mbps. Všetky údaje boli zaznamenávané pre rýchlosť sťahovanie, tj. download.

Wi-Fi pripojenie sa ukázalo rýchlejšie v krajinách, ktoré patria k technologickým špičkám. Na zozname nechýbajú Singapur, Hongkong či Južná Kórea, z Európy je to napr. Holandsko, Nórsko alebo Nemecko. Ak sa pozrieme na kombinované využitie, teda na download a upload, výsledky sú ešte zaujímavejšie. Slovensko patrí ku krajinám, kde sa obe akcie dejú rýchlejšie pri použití mobilných dát.

Čo využívate častejšie vy?

Celá štúdia vyznie zaujímavo hlavne v kontexte pravdepodobného budúcoročného nástupu 5G sietí. Tie prinesú ešte vyššiu prenosovú rýchlosť a stabilitu. Pripojenie pomocou Wi-Fi však stále vyhráva v dostupnosti. Používate častejšie pripojenie pomocou mobilného internetu alebo ste skôr zástancom Wifi pripojenia? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom a v našej ankete.

Akú formu internetového pripojenia využívate častejšie?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
26.11.2018
Zdroj: Opensignal via engadget

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+