MojAndroid

Po dlhom čakaní spoločnosť Xiaomi predstavuje svoju nadstavbu pre Android s názvom MIUI 14. Je založená priamo na najnovšom systéme Android 13 a prichádza s množstvom nových funkcií, informuje Gizmochina. Prvými smartfónmi, ktoré už s novou nadstavbou prišli, sú modely série Xiaomi 13.

MIUI 14 a Dizajn

Najväčšou dizajnovou zmenou, s ktorou MIUI prichádza, je zmena nastavení a veľkosti ikon aplikácií. Vzhľad domovskej obrazovky si tak používatelia budú môcť prispôsobiť podľa svojich vlastných predstáv.

miui 14 ikony
Vzhľad domovskej obrazovky MIUI 14 | Zdroj: Gizmochina

Ďalšou novinkou sú nové widgety pre rastliny a domáce zvieratá. Po pridaní takéhoto widgetu na domovskú obrazovku sa s ním viete kedykoľvek zahrať.

Výkon a MIUI 14

Hlavným cieľom výrobcu bolo znížiť zaťaženie systému na výkon a pamäť telefónu. Nová nadstavba je “ľahšia,” čo umožní vývojárom tretích strán prichádzať s energeticky efektívnejšími aplikáciami, ktoré budú konzumovať menšie množstvo energie na svoju činnosť.

Xiaomi 12T
Xiaomi 12T | Zdroj: Jakub Marcin

Počet systémových aplikácií, ktoré nebude možné odinštalovať so zariadenia sa znížil na 8. Aj to pomohlo spoločnosti zlepšiť celkový výkon systému až o 60 %.

Nové funkcie

Jednou z predností nadstavby MIUI 14, je zníženie veľkosti firmvéru. V tomto prípade firmvér zaberie iba 13,09 GB, čo je výrazné zníženie oproti predchádzajúcim verziám. Prichádza aj nová funkcia čistenia aplikácií, ktorá uloží iba jednu kópiu duplicitných súborov. Zlepší sa aj súkromie a ochránia sa osobné údaje tým, že všetky osobné údaje sa budú nachádzať len v zariadení a nebudú sa ukladať na cloud.

Zlepšenie umelej inteligencie

Po novom budete môcť extrahovať text z obrázkov, či už nových, alebo aj starších uložených v galérii. Táto funkcia bude podporovať 8 jazykov. K dispozícii bude aj funkcia živého náhľadu titulkov pre video konferencie. Zlepšenia sa dočkal aj hlasový asistent Mi AI, ktorý sa dá použiť napríklad na prekladanie z cudzích jazykov, či skenovanie dokumentov.

Prepojenie systému MIUI

Xiaomi prichádza s lepším prepojením produktov v celom jeho ekosystéme. Aktualizácie sa dočkalo aj rozhranie spárovaných zariadení, kde každé zariadenie dostane svoj vlastný priestor na obrazovke, na ktorej sa veľmi ľahko môžeme prepínať z jedného zariadenia do druhého.

miui 14 rozhranie
Vzhľad zariadení v ekosystéme | Zdroj: Gizmochina

Zvýšenú rýchlosť dostane aj Xiaomi Magic Center, čo je platforma na spravovanie produktov ekosystému Xiaomi. Podľa spoločnosti sa zvýšila rýchlosť pripojenia slúchadiel o 50 %, mobilnej televízie o 12 % a prenos streamovaného obrazu o 77 %.

Family service

Možnosť vytvoriť si rodinnú skupinu s až ôsmimi ľuďmi taktiež nebude chýbať v novej nadstavbe. Všetkým členom môžeme priradiť ich roly, ktorým môžeme nastaviť rôzne povolenia. Používatelia tak v rámci rodinnej skupiny môžu veľmi jednoducho zdieľať fotografie alebo rovno celé albumy.

V rámci skupiny si viete zdieľať aj zdravotné údaje, akými sú napríklad srdcový tep, stav spánku, či obsah kyslíka v krvi. Pre rodičov sa zvýšia možnosti rodičovskej kontroly, pretože budú môcť upravovať veci ako čas strávený pred obrazovkou, obmedziť nevhodné aplikácie, či nastaviť bezpečnú oblasť pre deti.

Náš tip
Vianoce 2022: Veľký výber najlepších smartfónov pod stromček

12.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+