MojAndroid

Európska lobingová organizácia FairSearch.org, zastupujúca spoločnosti ako Microsoft, Nokia alebo Oracle, vyplnila novú sťažnosť na operačný systém Android, ktorá bola predložená Európskej komisii. V nej označuje tento operačný systém za trójskeho koňa, vytvoreného spoločnosťou Google pre účely dominancie mobilného trhu, kontroly nad internetovými prenosmi, či online reklamou, ktorá sa na mobilných zariadeniach stáva čoraz dôležitejšou.

Google

Komisia momentálne skúma, či nie je podaná sťažnosť na Google predpojatá, keďže organizácia FairSearch je združením technologických spoločností, ktoré sa  svojim spôsobom snažia konkurovať Google. Hlavným dôvodom pre podanie sťažnosti je podľa FairSearch blokovanie konkurencie v zariadeniach s operačným systémom Android. Google totižto údajne požaduje, aby výrobcovia Android zariadení predinštalovali celý rad služieb spoločnosti, ktoré sú umiestnené na “prominentnom mieste”, väčšinou na úvodnej obrazovke. Týmto Google podľa FairSearch znevýhodňuje ostatných vývojárov aplikácií.

Android sa momentálne teší veľkej obľube. V minulom roku sa v 4 kvartáli predalo celosvetovo viac ako 700 miliónov smartfónov, z ktorých až 70% fungovalo s operačným systémom od Googlu. Keďže Android je open-source, tak je výrobcom ponúkaný zdarma. Google zarába na rôznych certifikačných poplatkoch, obchode Google Play a samozrejme na reklame. To sa zrejme nepáči spoločnostiam, ktoré zastupuje organizácia FairSearch.org, ktorá tvrdí, že nízka cena Androidu sťažuje možnosť presadiť sa iným operačným systémom. Napríklad trhový podiel OS Microsoft Windows Phone sa dlhodobo pohybuje pod úrovňou približne 3,5%. Podľa najnovších prognóz, preberú v najbližších piatich rokoch miesto počítačov smartfóny a tablety. Nie je preto divu, že Microsoft a ďalší výrobcovia sa v tomto segmente trhu snažia získať čo najväčší trhový podiel.

malware-550x275

Google používa jeho mobilný operačný systém Android ako trójskeho koňa, aby oklamal partnerov, monopolizoval mobilný trh a kontroloval dáta používateľov,” povedal Thomas Vinje, zástupca FairSearch koalície. “Žiadame komisiu aby konala rýchlo a rozhodne, v záujme ochrány hospodárskej súťaže a inovácie v tomto kritickom segmente trhu“.

Podobnému problému s antimonopolnými úradmi mala prednedávnom aj spoločnosť Microsoft, ktorá musela zaplatiť pokutu vo výške 731 miliónov dolárov. Dôvodom mal byť internetový prehliadač Internet Explorer, ktorý spoločnosť predinštalovala do operačného systému Windows. Mohol by podobnému osudu čeliť aj Android? Príde nám to ako dosť nepravdepodobné. Android môžu výrobcovia upravovať do značnej miery. Ako príklad môžeme uviesť nedávno predstavený Facebook Home, ktorý sa spomínanému “prominentnému” umiestneniu Google aplikácií úplne vyhol. Namiesto toho ponúka úplne nové používateľské prostredie, ktoré beží ako nadstavba Androidu. Iným príkladom je spoločnosť Amazon, ktorá vo svojich tabletoch Kindle Fire používa Android, no so značne upraveným používateľkým prostredím a vlastnými službami. Na druhej strane si myslíme, že integrácia služieb Google je práve jednou z hlavných výhod tohto OS a nevidíme dôvod na to, aby ju výrobcovia odstraňovali.

Zdroj: TS fairsearch

9.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+