MojAndroid

O okuliaroch s rozšírenou realitou od Microsoftu s názvom HoloLens sme písali v januári minulého roka. Uplynulo niekoľko mesiacov a okuliare sa nám dostali do rúk na test a ukážku, ako to celé funguje. Microsoft HoloLens sú stále pomerne veľkou atrakciou a podľa našich informácií ho oficiálne nemá slovenský ani český Microsoft. Okuliare sa kvôli certifikačným záležitostiam zatiaľ nedostali na trh Európskej únie. Mimochodom, okrem dostupnosti je trochu drsná aj ich cena, presnejšie ide zhruba o 3000 dolárov. My sme sa k nim dostali exkluzívne vďaka vývojárom zo spoločnosti Inloop, ktorí pracujú na vývoji aplikácií pre rozšírenú a virtuálnu realitu a HoloLens zakúpili cez USA. HoloLens sú v tejto chvíli prístupné iba ako Development Edition, teda ako verzia pre vývojárov. Pre bežných spotrebiteľov má byť určená až ďalšia generácia s opravami niektorých nedostatkov.

Microsoft_hololens_inloop_ (8 of 26)

Základné špecifikácie

Zaujímavosťou HoloLens je fakt, že sú samostatným zariadením a na svoju funkcionalitu nepotrebujú byť pripojené k ďalšiemu zariadeniu, ako je to v prípade HTC Vive či Samsung Galaxy Gear VR. Vo vnútri HoloLens sa nachádza 32-bitový procesor Intel, 2 GB pamäte RAM a vnútroné úložisko s kapacitou 64 GB. Nechýba špeciálna holografická jednotka a dva holografické displeje s rozlíšením 2,3 MP a pomerom strán 16:9. Hololens sú vybavené aj mikrofónmi, ktorými môžete zadávať hlasové povely, senzormi (gyroskop, akcelerometer, megnetometer) a kamerami (pre zachytenie hĺbky scény či pre zaznamenávanie HD videa). Okuliare sú vybavené vstavanou batériou s výdržou 3 a pol hodiny, ktorá sa dobíja pomocou microUSB pripojenia. Pre interakciu s okuliarmi sú tu použité reproduktory po stranách, no môžete sa uzavrieť aj do vlastného sveta pomocou slúchadiel cez klasický 3,5 mm jack. Do kategórie konektivity ešte patrí WiFi a Bluetooth pripojenie. Ak vypnete aplikácie, stretnete sa s rozhraním Metro s aplikáciami v podobe dlaždíc. Operačným systémom je Windows 10.

Microsoft_hololens_inloop_ (2 of 26)

Využitie a aplikácie

My sme HoloLens zatiaľ využili iba na hranie interaktívnych hier, no ich budúcnosť je určite aj v priemyselnom použití. Sám Microsoft už pri uvedení propagoval virtuálne manuály, ktoré poslúžia ako vzdialené navádzanie pri opravách alebo rôznych operáciách na ťažko dostupných miestach. Kým bude mať napríklad kozmonaut okuliare na očiach, môže ho zo Zeme tím odborníkov navigovať pri údržbe či reparácii poškodených častí vesmírnej stanice a podobne. HoloLens sa dokonca v decembri minulého roka dostali už aj na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS (malo sa tak stať už v júni 2015, no náklad sa zničil pri výbuchu rakety Falcon 9 patriacej Space X). O praktickom využití vám už viac napovie video:

https://www.youtube.com/watch?v=aThCr0PsyuA

Čo sa týka aplikácií, tie postupne pribúdajú. Práve na to je momentálne v obehu tento developerský kit. Okrem hier a manuálov tu má svoje významné miesto aj edukatívna zložka. Pri aplikácii Galaxy Explorer sme napríklad absolvovali prechádzku po vesmíre spolu s (anglickým) výkladom o Mliečnej dráhe a Slnečnej sústave. Po kliknutí na jednotlivé planéty sme sa dozvedeli o nich viaceré zaujímavé fakty – a nvyše sme mohli okolo nich prechádzať a obzerať ich z akéhokoľvek uhla.

Upevnenie na hlave

HoloLens vážia približne pol kilogramu a o ich uchytenie na hlave sa stará dvojica obručí. Pohodlne si kolieskom na zadnej strane nastavíte požadovanú veľkosť, a potom už vám okuliare pomerne pevne držia na hlave a na nose. Nosím dioptrické okuliare a tie nepredstavovali problém – HoloLens som si mohla tiež nasadiť, no museli sme odňať z okuliarov násadku na nos. Tú totiž “nahradili” moje okuliare. Nosenie HoloLens bolo bezproblémové, no občas som si musela HoloLens trochu pridvinúť, aby som mala zorné pole o niečo vyššie.

Microsoft_hololens_inloop_ (9 of 26)

Microsoft_hololens_inloop_ (24 of 26)

Projekcia

Zariadenie sme skúšali v miestnosti so slabším osvetlením, pretože projekcia obrazu má predsa len svoje limity. S okuliarmi sme boli aj na dennom svetle na balkóne, no jednoznačne odporúčame práve slabšie osvetlené priestory. V úplnej tme to však nemá význam, pretože v rozšírenej realite ide o interakciu s okolitým prostredím – či už pri hraní hier alebo práve pri spomínaných manuáloch. Microsoft HoloLens však obsahujú tmavšie sklo v prednej časti, ktoré sa aspoň ako-tak postará o potemnenie okolia vášho zorného poľa aj v prípade, že ste vo väčšsom svetle. Pred očami máte zároveň dva spomínané displeje, na ktoré sa premieta obraz. To, čo vás bude počas používania HoloLens štvať je fakt, že zorné pole je pomerne malé. Doslova by ste si priali, aby ste nemuseli hýbať hlavou zakaždým, keď chcete vidieť celú postavu pred vami či odohrávajúcu sa scénu. PRáve zorné pole by však podľa kuloárnych informácií mohlo prejsť nejakou zmenou. Samotné rozlíšenie projekcie však nie je zlé a hoci to nie je jemnučké 4K či QHD, nijako výrazne nás to nerušilo.

Microsoft_hololens_inloop_ (11 of 26)

Ovládanie

Spúšťanie aplikácií prebieha pomocou klikania na ikony v systémovom rozhraní. Po spustení ich je následne potrebné “pripnúť” na stenu miestnosti, odkiaľ sa neskôr dá vracať do nastavení, ako aj k výberu ďalších aplikácií. V strede zorného poľa máte kurzor, ktorým namierite na niektorú z ikon a voľbu potvrdíte kliknutím. To môže prebehnúť  ovládaním gestami, alebo klikátkom.

Microsoft_hololens_inloop_ (22 of 26)

Ovládanie gestami je najskôr trochu nemotorné, no po čase si na požadované gestá zvyknete. Menu spustíte gestom nazývaným “kvet”, teda dlaň dáte smerom nahor a spojíte prsty. Potom ich výrazne rozvoríte. Klikanie, teda potvrdzovanie výberu prebieha tak, že ruku dáte pred seba  dlaňou nadol a vystrčíte iba ukazovák a palec. Tie spolu zopnete a vytvoríte tak “klik”. Čiastočne môžete HoloLens ovládať aj hlasovými povelmi v angličtine, na ktoré reaguje digitálna asistentka Cortana.

Microsoft_hololens_inloop_ (7 of 26)

Zvuk

Ako sme spomínali, HoloLens obsahuje reproduktory, ale využiť môžete aj slúchadlá. Nám osobne však reproduktory umiestnené na zariadení priamo nad ušami absolútne dostačovali. V testovacej miestnosti dokonca boli počas nášho skúšania aj ďalšie osoby a rozprávali sa – a pritom nás to absolútne nerušilo, dokonca sme ich ani poriadne nepočuli. Zvuk bol parádne premakaný a priestorový.

Microsoft_hololens_inloop_ (13 of 26)

Moje dojmy

Pri niektorých aplikáciách vás sprievodca na začiatok vyzve, aby ste sa poprechádzali po miestnosti a obzerali sa dookola.  Týmto spôsobom si zariadenie zmapuje priestor. Potom už môžete hrať niektorú z hier, ako napríklad RoboRaid. Ide o strieľačku, v ktorej na vás útočia streľbou robotické pavúky. Vyliezajú z potrubí v stene. Vy ich musíte postrieľať a popritom sa uhýbať ich strelám. Ak váš zásah minie pavúka, spraví dieru v stene. Hra teda pekne spolupracuje s reálnym prostredním. Strely sa pomocou kliknutia vysielali okamžite, nevšimla som si žiadne oneskorenia či zlú koordináciu premietaných objektov a mojich reálnych pohybov. Keď som po počiatočnom vystrieľaní chrobákov opäť “nazerala” do potrubia, či tam ešte nejaký zostali, naozaj to pôsobilo realisticky a mala som aj trochu obavy :) Mala som už dávnejšie možnosť vyskúšať  aj HTC Vive a iba pre upozornenie poviem, že od HoloLensu rozhodne neočakávajte to, čo od HTC Vive. Ide o dve zariadenia s odlišnými princípmi. Kým virtuálna realita vo Vive vás absolútne ovládne, v rozšírenej realite ste stále nohami na zemi a vnímate okolitý svet spoza sivého skla HoloLensu.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Trochu sofistikovanejšou hrou bola detektívka Fragments. Sprievodca nám najskôr vysvetlil situáciu (únos dieťaťa), a potom sme sa sami hýbali v priestore a hľadali nápovedy či dôkazy. V určitých prípadoch nás hra navigovala, kam sa máme pozrieť a kam máme prejsť, aby sme sa napríklad teleportovali na iné miesto. V iných momentoch sme pohľadom (kurzorom) narazili na indície, ktoré sme mali v detektívnom príbehu zbierať a tie sa nám automaticky započítali do zbierky. Po teleporte na ďalšie miesto sme začuli plač. Otočili sme sa a tam v retrospektíve útočník mieril pištoľou na hlavu chlapca. Mohli sme okolo nich prechádzať a hľadať fragmenty, indície potrebné k príbehu. Všetko bolo veľmi responzívne a intuitívne. Veľkým plusom je aj fakt, že hologramy boli v priestore absolútne pevne ukotvené, nijako sa nestrácali ani nablikali a podobne – a to ani počas obchádzky okolo nich.

Test týchto okuliarov som absolvovala aj s kolegom Mirom Mudroňom z nášho dcérskeho webu MojWindows.sk. Viac informácií sa dozviete o zariadení Microsoft HoloLens priamo v jeho článku. Rovnako tu nájdete aj Mirove postrehy a prvé dojmy z tohto zariadenia.

Na tomto článku spolupracoval Miro Mudroň

Galéria:

 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+