MojAndroid

Virtuálna či rozšírená realita nás už až tak veľmi nešokujú, no vývojári sa v tomto smere snažia pekne napredovať. Spoločnosť Microsoft predstavila napríklad najnovšie svoje okuliare HoloLens, alebo lepšie povedané – náhlavný set. HoloLens poskytuje nie len vizuálny zážitok, ale pýši sa aj interakciou medzi svetom fyzickým a digitálnym. Má ísť o niečo ako kombináciu Google Glass a Oculus Rift. Skladá sa z priehľadného displeja pred očami, ktorý umožní vidieť premietaný obraz z malých projektorov v blízkosti čela v okolitom priestore. K tomu patrí aj zvuková zložka – aby bol zážitok ešte viac realistickejší. O celý hladký priebeh sa má starať dedikovaná Holographic Processing Unit (HPU) a aby mal Microsoft všetko pod palcom, pracuje na poriadnej podpore pre holografické displeje vo svojej novej verzii Windowsu.

A čo všetko HoloLens zvládne? Okrem toho, že vidíte virtuálne predmety či javy, môžete tiež s predmetmi hýbať, meniť ich veľkosť aj tvar. Poskytuje nový spôsob ako digitalizovať vašu prácu, okamžite prijímať napríklad Skype hovory s tým, že sa pred vami zobrazí váš volajúci i s rôznymi prílohami, ktoré vám pošle, HoloLens využívate aj pri pracovných návodoch alebo ako efektívny nástroj pri učení.

V ukážkach, ktoré Microsoft prichystal pre novinárov na konferencii, si títo napríklad zahrali Minecraft priamo na kaviarenskom stolíku. The Verge opisuje zážitok ako úplne fascinujúci, stavby na stolíku vraj presne reagovali na pohyby ich hláv s HoloLensom. Nemohli sa toho dotýkať, ale akoby pohľadom a “zakrúžkovaním veci pohybom hlavy” sa vykonával ekvivalent kliknutia myšky. Ide o tzv. “AirTap”.

HoloLens_Microsoft2

Ďalšou ukážkou bol hovor Skype s návodom, ako vymeniť žiarovku. Kým inžinierka z Microsoftu z druhej strany linky videla akoby subjektívny pohľad novinára a navigovala ho, dotyčný ju mohol v rohu zorného poľa HoloLensu i vidieť. Navigácia pri pracovnom postupe bola vraj úžasnou skúsenosťou aj vďaka tomu, že inžinierka mohla do jeho zorného poľa dokresľovať rôzne šípky a značky, takže presne vedel, čo a kam presunúť.

HoloLens_Microsoft

V Holo-štúdiu si novinári vyskúšali budovať rôzne veci a objekty, rovnako však len pohybmi hlavy AirTap. Prechádzka po Marse je výsledkom spolupráce s NASA a novinári mali možnosť vstúpiť “priamo” na planétu. Mars bol totiž všade okolo a tieto hologramy pochádzali zo záznamov roveru Curiosity. Ľudia si mohli dokonca nechávať niečo ako malé vlajočky na bodoch záujmu.

HoloLens_Microsoft1

Všetko je však lepšie vysvetlené v oficiálnych videách, ktoré na túto tému Microsoft zverejnil. A ak sa pýtate, kedy sa to zjaví na pultoch v predajniach, odpoveď nepoznáme ani my a zrejme ešte ani Microsoft. Zatiaľ ide totiž o prototyp.

https://www.youtube.com/watch?v=aThCr0PsyuA

https://www.youtube.com/watch?v=aAKfdeOX3-o

(Fotografie sú iba ilustračné, novinári fotografovať nemohli.)

Zdroj: Gizmodo, Engadget, Techcrunch, The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+