MojAndroid

Nie len Tesla, ale samozrejme aj kopec ďalších výrobcov sa pohráva s myšlienkou autopilota. Mercedes-Benz už dávnejšie predstavil koncept svojho auta budúcnosti a popritom už dva roky pracuje na autonómnej kamiónovej doprave. V rámci tohto projektu vznikla aj odnož v podobe autonómnej autobusovej dopravy CityPilot, konkrétne s autobusom menom Future Bus. Tento triumfoval v Holandsku na trase medzi letiskom Schiphol a neďalekým mestom Haarlem, ktorá má dĺžku 20 km. Na úseku sa autobus musel potýkať s bežnými dopravnými situáciami v podobe semaforov či áut na okraji cesty. Autonómny autobus si poradil aj tunelmi a vyhýbal sa chodcom. Rýchlosť Future Bus je maximálne 70 km/h, autonómne zrýchľuje či spomaľuje vzhľadom na podmienky cestnej premávky, zastavuje a otvára dvere na zastávkach počas cesty.

Mercedes-Benz sa, okrem iného, pohral aj s interiérom tohto autobusu. Poňal to dostatočne futuristicky a podľa slov z tlačového uvedenia autobus disponuje tromi separovanými zónami, ktoré sú navhrnuté podľa doby cestovania pasažierov. Okrem toho tu nechýbajú ani obrazovky prehrávajúce rôzny multimediálny obsah, či dokonca strop pripomínajúci zalesnenú plochu.

Autonómne autobusy nie sú úplne horúcou novinkou, no Mercedes ponúka náhľad na túto dopravu v reálnych podmienkach, nie len v pár metrových simulovaných úsekoch.

Zdroj: techcrunch.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+