MojAndroid

Pojem 8-jadrový procesor sa v Android svete omieľa už nejaký ten čas. Ešte nik však nevyrobil pravý 8-jadrový procesor, aký sa chystá predstaviť MediaTek. Hoci Samsung ponúka Exynos 5 Octa, nejde o procesor s 8 jadrami, ale skôr o dva 4-jadrové procesory v jednom zariadení. Silnejší procesor zapne pri náročnejších operáciách, slabší zas keď je telefón v pokoji alebo si nežiada taký vysoký výkon. Svoje 8-jadrové riešenie už predstavila aj Motorola. Jej procesor X8 je zas zložený z jedného 2-jadrového CPU, dvoch jednojadrových CPU a 4 grafických procesorov. Pravý 8-jadrový procesor, ktorý dokáže naraz zamestnať všetkých 8 jadier však ako prvý chce predstaviť MediaTek.

mediatek-octa-core-645x750

Spoločnosť MediaTek patrí medzi výrobcami hardvéru k menej známym. Jej komponenty sa používajú väčšinou pri low-end zariadeniach, takže by jej predstavenie prvého pravého 8-jadrového procesora jednoznačne pomohlo v upevnení a celkovom zlepšení si pozície medzi výrobcami. Okrem toho by mal procesor svojou výkonnostnou silou poraziť všetky zatiaľ dostupné procesory, čo však nevie nik dokázať, nakoľko procesor fyzicky ešte neexistuje, a tak nebolo možné ani na referenčnom smartfóne vykonať sériu benchmarkov. MediaTek však zatiaľ netreba korunovať. Samsung totižto pripravuje druhú verziu procesora Exynos 5 Octa, ktorý by mal prísť rovnako s 8 rovnocennými výkonnostnými jadrami, pričom by tieto jadrá mali byť spracované ešte kvalitnejšie a ponúknu možno vyššiu taktovaciu frekvenciu. Samsung to však musí stihnúť do 4.kvartálu tohto roku, kedy MediaTek plánuje začať s predajom a implementáciou svojho nového procesora. Uvidíme teda, kto vyrobí prvý plnohodnotný a “pravý” 8-jadrový procesor a kto sa tak stane dirigentom trendu na najbližšie obdobie.

Zdroj: AndroidAuthority

27.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+