Google predstavil so svojim systémom Android L, resp. Android Lollipop, nový dizajnový jazyk. Material dizajn sa stal hitom prakticky zo dňa na deň a hoci ho neobľubuje každý, vidíme ho na stále viac miestach. Ide o pomerne moderný dizajnový štýl, ktorý využíva flat prvky a minimalizmus, čo dnes skutočne letí. Najväčšou výhodou tohto dizajnového jazyka ale je, že Google ho veľmi dobre popísal vo svojich návodoch a odporúčaniach a mnohí vývojári nasledovali tento vzor. To znamená, že dizajn mnohých Android aplikácií je oveľa kompaktnejší a jednotnejší ako kedykoľvek predtým. My vám prinášame niekoľko vzoriek tohto dizajnu, ktoré stoja skutočne za to a ktoré môžu veľmi pekne oživiť prostredie vášho telefónu.
Matrand
Ako sme už spomínali, jedným z hlavných znakov Material dizajnu je jednoduchosť. Kde vynikne takýto štýl lepšie ako v skutočne jednoduchej aplikácii? Tým sa zrejme riadili vývojári aplikácie Matrand, ktorá nerobí nič iné, iba generuje náhodné čísla. Prostredie aplikácie je ale veľmi pekne spracované, ponúka logické rozloženie ovládacích prvkov a hoci potreba používať generátor náhodných čísel sa zrejme nevyskytuje veľmi často, ak ju niekedy zacítite, určite zvoľte aplikáciu Matrand.
Journey
Journey je už aplikácia s trochu komplikovanejšou funkcionalitou, no stále s veľmi výraznými črtami Material dizajnu. Aplikácia je v skutočnosti praktickým digitálnym denníkom, kde môžete kombinovať text, kalendár, fotografie či videá a vytvárať tak skutočne charakteristický denník. Ten bude oveľa pestrejší ako v klasickej papierovej verzii a vaše zápisky vám umožní zdieľať aj na sociálnych sieťach. Okrem toho je aplikácia dostupná aj na ďalších platformách, takže sa nebudete mať na čo vyhovárať a budete musieť dodržiavať pravidelný režim.
Google Calendar
Samozrejme, dnes už zrejme všetky aplikácie od Google sú k dispozícii v Material dizajne. Niektoré z nich ale vytŕčajú z radu, ako napríklad Google Calendar. Aplikácia prešla v poslednom období množstvom zmien, je oveľa užitočnejšia ako kedysi, ponúka celý rad šikovných funkcií a pre väčšinu používateľov sa stala jediným zdrojom informácií o ich agende. Pekné a prehľadné prostredie s jednoduchou navigáciou patria medzi hlavné devízy aplikácie a v najnovšej verzii určite stojí za vyskúšanie.
material.cmiscm
V tomto prípade nejde o aplikáciu, ale o web. Na stránke material.cmiscm.com nájdete iba niekoľko interaktívnych prvkov, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť dizajnové črty Material dizajnu. Ide v podstate o akúsi demonštráciu toho, čo chce Google so svojim jazykom dosiahnuť. Tiež platí, že Material dizajn nie je určený iba pre aplikácie ale Google vyzýva vývojárov aj k tomu, aby do tohto jazyku optimalizovali svoje webové stránky.
Evernote
Aplikácia Evernote je skvelým príkladom toho, ako nahradiť prostredie pomerne slušne spracovanej aplikácie Material dizajnom. Týmto jazykom totiž nie sú inšpirované iba nové aplikácie, ale často sa stretáme s aktualizáciami, ktoré úplne menia prostredie a pretvárajú ho do moderného štýlu od Google. Evernote sa tiež vydal touto cestou a zvládol to na jednotku. Dnes ide o jednu z najlepšie spracovaných známych aplikácií, pre ktoré bol Material dizajn skôr prínosom ako záťažou.
Textra
Fantastickým príkladom plnej inšpirácie Material dizajnom je aj aplikácia Textra pre písanie SMS správ. Ide o jednu z vydarenejších aplikácií pre SMS, ktorá ponúka veľmi elegantné a prehľadné prostredie a množstvo nástrojov pre prispôsobenie. Tie ale nie sú v konflikte s Material dizajnom, práve naopak. Umožnia vám doladiť detaily, no základ s prísnym dodržiavaním dizajnových prvkov zostáva nezmenený.
J.Notepad
Znovu ide o aplikáciu, ktorá prináša jednoduché funkcie, no veľmi pekne spracované prostredie. Aplikácia J.Notepad umožňuje vytvárať si poznámky bez akýchkoľvek vyrušení. Jednoducho zapnete aplikáciu, stlačíte veľké tlačidlo + a niečo si poznačíte. Žiadne zbytočné nastavenia, žiadne reklamy a žiadne poplatky. Všetko je zadarmo a k dispozícii ihneď po otvorení aplikácie, takže vám aplikácia ponúkne veľmi dobrý používateľský zážitok.
Grana
Veľmi pekne spracovanou aplikáciou s Material dizajnom je aj titul Grana, ktorý slúži ako správca financií. Takýchto aplikácií je v obchode Play veľké množstvo, no práve titul Grana je tou aplikáciou, ktorá ponúka veľmi dobre zvládnutý Material dizajn a zároveň aj užitočné funkcie a možnosti. Množstvo tabuliek, grafov, ukazovateľov a vyskakovacích okien, ktoré sú pre takýto druh aplikácie typické, sú ideálnym nástrojom na demonštráciu skvelo zvládnutého Material dizajnu a musíme uznať, že Grana v tomto prípade skutočne exceluje. Okrem pekného dizajnu vás nesklame ani po funkčnej stránke a k dispozícii je zadarmo, takže určite stojí za vyskúšanie.
Toto bola jedna z aplikácií, na aktualizáciu ktorej sme si museli počkať najdlhšie. Material dizajn pre aplikáciu Twitter prišiel iba pred niekoľkými týždňami, pričom podobné aplikácie od vývojárov tretích strán používali Material dizajn už niekoľko mesiacov či rokov. Teraz sa ale veľmi pekným dizajnom pýši aj oficiálna aplikácia pre sociálnu sieť, čo možno mnohých používateľov presvedčí, aby jej dali znovu šancu.
Material Islands
Veľmi obľúbenou formou prispôsobenia si systému zariadenia v štýle Material dizajnu je výber pozadia. Dnes už nájdete tisíce pozadí vytvorených v Material dizajne, no my sme pre vás vybrali šikovnú a najmä jednoduchú aplikáciu Material Islands. Jej najväčšou výhodou je práve databáza veľmi pekných a jednoduchých pozadí, ktorými môžete oživiť vašu domovskú obrazovku a zároveň tieto pozadia nikoho neurazia.
Samozrejme, v obchode Play nájdete množstvo ďalších skvelých aplikácií, ktoré dokonale dodržiavajú zásady Material dizajnu a zároveň ide o užitočné tituly, ktoré používate na dennej báze. Ak máte nejakého favorita, dajte nám vedieť v diskusii pod článkom a prineste inšpiráciu pre nás aj pre ostatných čitateľov. Podeliť sa môžete aj o váš celkový názor na Material dizajn. Dajte nám vedieť, či sa vám tento dizajnový jazyk páči, alebo by ste uprednostnili, keby Google prišiel znovu s nejakou zmenou.
Zdroj: Android Authority
Viem ze mnohi sa idu z toho pos*at, ale podla mna je ten takzvany “material dizajn” fakt hnusny. Jak ked decko vezme pastelky, a zacne cosi zmarat…
No aspon vidiet že nie si dizajner. Pretože povedat takúto nepresnú myšienku…
Material rieši desiatky problemov s ktorými sa dizajnéri potýkajú každý deň: Najmä animácie a dotykové gestá, s ktorými sa UX dizajneri stretvaju ovela častejšie ako pred piatimi rokmi, a pred materialom chýbal nejaký konsenzus ktorý by robil použivanie čo najprirodzenejšie. Radialne animácie a “ripples” sú taktiež velmi slubné koncepty.
V skratek je skvelé vidit že Google napísal skvelý dizajnový jazyk plne podporený prepracovanými Guidelineami, ktorý umožnujú jeho volnú implikáciu nielen v ramci andoridu ale aj v ramci vytvarania webových stranok.
Ale ano ak nevidíš širšie súvislosti: a jedine na čo sa sustrediš je že tato oranžová je viac pastelová ako ta predchadzajúca tak potom, áno najdeš tu jedinú vec ktorú ma spoločnu s detskými kresbali: pastelové farby. Aj ked to je ako povedať, že fašismus a liberalna demokracia je to isté lebo obe sú formy vladnutia…
Sktočne nechápem, v čom bol Holo dizajn horší. Ergonómiou, najmä pre oči bol lepší. Vyzeral lepšie a tiež mal jednotné prvky. To, že ho nie všetci poriadne implementovali, nebolo tým, že by bol horší, len platforma Android bola mladšia a tým pádom viac dizajnovo “rozbitá”. Navyše, nerozumiem, prečo prišlo k tak masívnemu presadzovaniu bielej. Práve tým, že je Material jednotný, nemalo by byť zložité, aby si používateľ nastavil farby hlavných prvkov systému a apiek sám. Potom by to malo zmysel. Takto je to len súťaž, kto na bielu plochu nalepí viac nevkusných rôznofarebných prvkov.
Duck TV
http://www.ducktv.tv/?lang=sk