MojAndroid

Google predstavil so svojim systémom Android L, resp. Android Lollipop, nový dizajnový jazyk. Material dizajn sa stal hitom prakticky zo dňa na deň a hoci ho neobľubuje každý, vidíme ho na stále viac miestach. Ide o pomerne moderný dizajnový štýl, ktorý využíva flat prvky a minimalizmus, čo dnes skutočne letí. Najväčšou výhodou tohto dizajnového jazyka ale je, že Google ho veľmi dobre popísal vo svojich návodoch a odporúčaniach a mnohí vývojári nasledovali tento vzor. To znamená, že dizajn mnohých Android aplikácií je oveľa kompaktnejší a jednotnejší ako kedykoľvek predtým. My vám prinášame niekoľko vzoriek tohto dizajnu, ktoré stoja skutočne za to a ktoré môžu veľmi pekne oživiť prostredie vášho telefónu.

Matrand

Ako sme už spomínali, jedným z hlavných znakov Material dizajnu je jednoduchosť. Kde vynikne takýto štýl lepšie ako v skutočne jednoduchej aplikácii? Tým sa zrejme riadili vývojári aplikácie Matrand, ktorá nerobí nič iné, iba generuje náhodné čísla. Prostredie aplikácie je ale veľmi pekne spracované, ponúka logické rozloženie ovládacích prvkov a hoci potreba používať generátor náhodných čísel sa zrejme nevyskytuje veľmi často, ak ju niekedy zacítite, určite zvoľte aplikáciu Matrand.

Verzia: 1.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1
Aktuálna cena: Zdarma

Journey

Journey je už aplikácia s trochu komplikovanejšou funkcionalitou, no stále s veľmi výraznými črtami Material dizajnu. Aplikácia je v skutočnosti praktickým digitálnym denníkom, kde môžete kombinovať text, kalendár, fotografie či videá a vytvárať tak skutočne charakteristický denník. Ten bude oveľa pestrejší ako v klasickej papierovej verzii a vaše zápisky vám umožní zdieľať aj na sociálnych sieťach. Okrem toho je aplikácia dostupná aj na ďalších platformách, takže sa nebudete mať na čo vyhovárať a budete musieť dodržiavať pravidelný režim.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Google Calendar

Samozrejme, dnes už zrejme všetky aplikácie od Google sú k dispozícii v Material dizajne. Niektoré z nich ale vytŕčajú z radu, ako napríklad Google Calendar. Aplikácia prešla v poslednom období množstvom zmien, je oveľa užitočnejšia ako kedysi, ponúka celý rad šikovných funkcií a pre väčšinu používateľov sa stala jediným zdrojom informácií o ich agende. Pekné a prehľadné prostredie s jednoduchou navigáciou patria medzi hlavné devízy aplikácie a v najnovšej verzii určite stojí za vyskúšanie.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

material.cmiscm

V tomto prípade nejde o aplikáciu, ale o web. Na stránke material.cmiscm.com nájdete iba niekoľko interaktívnych prvkov, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť dizajnové črty Material dizajnu. Ide v podstate o akúsi demonštráciu toho, čo chce Google so svojim jazykom dosiahnuť. Tiež platí, že Material dizajn nie je určený iba pre aplikácie ale Google vyzýva vývojárov aj k tomu, aby do tohto jazyku optimalizovali svoje webové stránky.

Material.cmiscm

Evernote

Aplikácia Evernote je skvelým príkladom toho, ako nahradiť prostredie pomerne slušne spracovanej aplikácie Material dizajnom. Týmto jazykom totiž nie sú inšpirované iba nové aplikácie, ale často sa stretáme s aktualizáciami, ktoré úplne menia prostredie a pretvárajú ho do moderného štýlu od Google. Evernote sa tiež vydal touto cestou a zvládol to na jednotku. Dnes ide o jednu z najlepšie spracovaných známych aplikácií, pre ktoré bol Material dizajn skôr prínosom ako záťažou.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Textra

Fantastickým príkladom plnej inšpirácie Material dizajnom je aj aplikácia Textra pre písanie SMS správ. Ide o jednu z vydarenejších aplikácií pre SMS, ktorá ponúka veľmi elegantné a prehľadné prostredie a množstvo nástrojov pre prispôsobenie. Tie ale nie sú v konflikte s Material dizajnom, práve naopak. Umožnia vám doladiť detaily, no základ s prísnym dodržiavaním dizajnových prvkov zostáva nezmenený.

Verzia: 3.44
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.44
Aktuálna cena: Zdarma

J.Notepad

Znovu ide o aplikáciu, ktorá prináša jednoduché funkcie, no veľmi pekne spracované prostredie. Aplikácia J.Notepad umožňuje vytvárať si poznámky bez akýchkoľvek vyrušení. Jednoducho zapnete aplikáciu, stlačíte veľké tlačidlo + a niečo si poznačíte. Žiadne zbytočné nastavenia, žiadne reklamy a žiadne poplatky. Všetko je zadarmo a k dispozícii ihneď po otvorení aplikácie, takže vám aplikácia ponúkne veľmi dobrý používateľský zážitok.

Verzia: 1.0.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.1
Aktuálna cena: Zdarma

Grana

Veľmi pekne spracovanou aplikáciou s Material dizajnom je aj titul Grana, ktorý slúži ako správca financií. Takýchto aplikácií je v obchode Play veľké množstvo, no práve titul Grana je tou aplikáciou, ktorá ponúka veľmi dobre zvládnutý Material dizajn a zároveň aj užitočné funkcie a možnosti. Množstvo tabuliek, grafov, ukazovateľov a vyskakovacích okien, ktoré sú pre takýto druh aplikácie typické, sú ideálnym nástrojom na demonštráciu skvelo zvládnutého Material dizajnu a musíme uznať, že Grana v tomto prípade skutočne exceluje. Okrem pekného dizajnu vás nesklame ani po funkčnej stránke a k dispozícii je zadarmo, takže určite stojí za vyskúšanie.

Verzia: 1.1.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1.0
Aktuálna cena: Zdarma

Twitter

Toto bola jedna z aplikácií, na aktualizáciu ktorej sme si museli počkať najdlhšie. Material dizajn pre aplikáciu Twitter prišiel iba pred niekoľkými týždňami, pričom podobné aplikácie od vývojárov tretích strán používali Material dizajn už niekoľko mesiacov či rokov. Teraz sa ale veľmi pekným dizajnom pýši aj oficiálna aplikácia pre sociálnu sieť, čo možno mnohých používateľov presvedčí, aby jej dali znovu šancu.

twitter-novy-dizajn

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Material Islands

Veľmi obľúbenou formou prispôsobenia si systému zariadenia v štýle Material dizajnu je výber pozadia. Dnes už nájdete tisíce pozadí vytvorených v Material dizajne, no my sme pre vás vybrali šikovnú a najmä jednoduchú aplikáciu Material Islands. Jej najväčšou výhodou je práve databáza veľmi pekných a jednoduchých pozadí, ktorými môžete oživiť vašu domovskú obrazovku a zároveň tieto pozadia nikoho neurazia.

Verzia: 0.59
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 0.59
Aktuálna cena: Zdarma

Samozrejme, v obchode Play nájdete množstvo ďalších skvelých aplikácií, ktoré dokonale dodržiavajú zásady Material dizajnu a zároveň ide o užitočné tituly, ktoré používate na dennej báze. Ak máte nejakého favorita, dajte nám vedieť v diskusii pod článkom a prineste inšpiráciu pre nás aj pre ostatných čitateľov. Podeliť sa môžete aj o váš celkový názor na Material dizajn. Dajte nám vedieť, či sa vám tento dizajnový jazyk páči, alebo by ste uprednostnili, keby Google prišiel znovu s nejakou zmenou.

Zdroj: Android Authority

26.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+