MojAndroid

Spoločný projekt spoločností MasterCard, ČSOB, DELIKOMAT a Ingenico Group uľahčuje ľuďom platbu v nápojových a výdajných automatoch. Slováci môžu bezkontaktne platiť v 130 výdajných automatoch na kávu v celej republike. Slováci tak už nemusia zháňať drobné, zaplatiť je možné aj jednoduchým priložením bezkontaktnej platobenej karty.

Slováci radi platia bezkontaktne

Posledné štatistiky hovoria, že sa bezkontaktné platby tešia veľkej obľube. Ešte v roku 2013 bolo na Slovensku okolo 2,1 milióna bezkontaktných platobných kariet, v roku 2014 ich počet dosiahol hodnotu 3,2 milióna. To znamená, že viac ako 63% všetkých platobných kariet je bezkontaktných. Stále viac Slovákov využíva kartu aj pri nižších nákupoch, viac ako 46% ľudí platí kartou nákupy pod 6 eur, približne 30% platia sumy nižšie ako 2 eurá.

„Slováci si bezkontaktné platenie obľúbili a vďaka nemu platia kartou stále nižšie sumy. Prieskum MasterCard MasterIndex ukázal, že vyše 46 % ľudí bežne platí kartou nákupy pod 6 eur, takmer tretine ľudí potom prídu vhodné sumy aj pod 2 eurá,“ hovorí Martina Kirchrathová, riaditeľka pre rozvoj komerčných riešení, MasterCard.

Prvé bezkontaktné výdajné automaty sa začali objavovať minulý rok v susednej Českej republike. V prvej fáze ich bolo okolo 200 kusov, aktuálne je ich skoro 500 po celej ČR. Na Slovensku firma Delikomat začína s inštaláciou približne 130 výdajných automatov na kávu, do budúcna je v pláne tento počet rozšíriť aj na ďalší sortiment – cukrovinky, balené nápoje, bagety a ďalšie. Dôvodom je aj pozitívna reakcia zákazníkov, ktorí privítali takýto spôsob nakupovania.

kava-automat-MasterCard-2

Posledný prieskum MasterCard MasterIndex tiež ukázal, že viac ako 60 % Slovákov používa platobnú kartu aspoň dvakrát do týždňa.  Najčastejšie nakupujú práve potraviny a veci každodennej spotreby (69 % ľudí). Záujem o platby kartou navyše každoročne rastie a sú to práve ľudia, ktorí si želajú rozšírenie bezkontaktnej platby aj do ďalších odvetví.

„Možnosť zaplatiť bezkontaktnou kartou sa postupne rozširuje aj na ďalšie miesta, kde doteraz nebol tento spôsob platby úplne bežný – či už ide o hromadnú dopravu, parkovanie, mýto alebo zdravotníctvo.” vysvetľuje Radek Horák, produktový manažér ČSOB.

Tlačová správa. Foto: MasterCard

24.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+