MojAndroid

Operátor Telekom dňa 14. 11. 2013 spustil na Slovensku prvú komerčnú 4G/LTE sieť. Na začiatku bola sieť spustená v piatich mestách, postupne sa ich počet rozrástol na súčasných 18. Na vzniku a úspešnom štarte tohto projektu sa podieľa aj spoločnosť Ericsson, ktorá je jediným dodávateľom rádiovej siete LTE pre Slovak Telekom. Sieť je postavená na multi-standard platforme staníc RBS 6000 a pracuje v pásme 1800 MHz. Ponúka maximálnu teoretickú rýchlosť 73 Mbps pre download a 23 Mbps pre upload. Sieť je vybavená aj funkcionalitou „circuit-switched fallback“. Tá zabezpečuje, aby hlasové hovory a textové správy, ktoré prebiehajú v 2G/3G, mohli byť prijaté počas pripojenia do LTE siete.

Ericsson-Logo

Miroslav Majoroš, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovak Telekomu hovorí: „Spustili sme prevádzku prvej celoslovenskej LTE siete a našou ambíciou je vybudovať najvyspelejšiu mobilnú sieť v krajine. Po štarte v piatich mestách plánujeme pokryť 20% populácie Slovenska počas prvých troch mesiacov prevádzky. Ďalšie lokality budú nasledovať v roku 2014. Toto je sieť novej generácie pre mobilné zariadenia, ktorá prináša ešte rýchlejšie sťahovanie dát, kratšiu odozvu siete a umožní zákazníkom lepšie využívať ich smartfóny, tablety a mobilné aplikácie. LTE je našou ôsmou technologickou premiérou počas 12 rokov a potvrdzuje našu pozíciu slovenského lídra v oblasti technológií a inovácií.

Ericsson je pre Slovak Telekom jediným dodávateľom 2G a 3G sietí, ako aj circuit core hardvéru a softvéru, vrátane IMS (IP Multimedia Subsystem). S IMS riešením od Ericssonu, môže Slovak Telekom svoj biznis s hlasovými službami rozvíjať tak, aby v budúcnosti boli pripravené na prechod na VoLTE (Voice over LTE). To umožní realizovať videohovory v HD kvalite v sieťach LTE, zároveň prinesie aj iné flexibilné komunikačné služby. Ericsson taktiež poskytuje Slovak Telekomu managed services v oblasti pevných sietí, systémovú integráciu, optimalizáciu siete, multi-vendor verifikáciu a súvisiace služby.

Zdroj: tlačová správa

19.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+