MojAndroid

Lenovo Yoga Tab 13 nie je síce úplnou novinkou, no som rád, že som ho mohol otestovať. Osobne sa mi prístup Lenova k tabletom páči a ide o jedného z mála výrobcov, ktorí aj do tejto sféry prinášajú nejaké zaujímavé novinky. Už prvý pohľad na parametre dáva tušiť, že v tomto prípade ide najmä o multimediálny tablet. Spája v sebe výhody flexibilného stojanu, veľkého displeja, dobrého výkonu či najnovšieho operačného systému. Toto je recenzia tabletu Lenovo Yoga Tab 13.

Recenzia Lenovo Yoga Tab 13 je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Lenovo Yoga Tab 13: Cena a najbližšia konkurencia

Tablet Lenovo Yoga Tab 13 bol predstavený v polovici minulého roka za cenu 799 eur a stále si drží pomerne vysokú cenu. Overené slovenské e-shopy ho momentálne ponúkajú za cenu od 640 po 740 eur. Pokiaľ chcete využiť celý jeho potenciál, odporúčam dokúpiť dotykové pero Lenovo Precision Pen 2, ktoré zoženiete za približne 50 eur.

Najbližšou konkurenciou je napríklad nový iPad Air s výkonným procesorom Apple M1, ktorý má ale menší displej. Z Android tabletov môžem spomenúť Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G s TFT displejom, 4 GB RAM a procesorom strednej triedy, avšak s perom S Pen priamo v balení. Prípadne nový Samsung Galaxy Tab S8, ktorý ponúka displej s vyšším rozlíšením.

Recenzia Lenovo Yoga Tab 13: Balenie príjemne prekvapí

Lenovo Yoga Tab 13 prichádza v klasickej veľkej, avšak pomerne tenkej krabici s kompletným príslušenstvom, ktoré budete potrebovať. Teda až na dotykové pero, ktoré bohužiaľ nie je súčasťou balenia. V tomto majú výhodu tablety od Samsungu. Avšak v porovnaní s iPadmi pero Lenovo Precision Pen 2 kúpite asi za polovicu.

Lenovo Yoga Tab 13 balenie
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Okrem tabletu sa v balení nachádza nabíjací adaptér s výkonom 30 W a USB-C konektorom, ktorý je doplnený o obojstranný USB-C kábel. To ale nie je všetko. Keďže tablet neponúka 3,5 mm audio jack (pre ktorý by sa určite miesto našlo), výrobca do balenia pridal aj redukciu naň z USB-C. A stále som neskončil.

Posledným a najpríjemnejším prekvapením je redukcia z Micro-HDMI (ktorý sa nachádza na tele zariadenia) na klasický HDMI konektor, takže tablet dokážem jednoducho pripojiť prakticky k hocičomu. Tejto funkcionalite sa budem venovať v nasledujúcich častiach recenzie.

Konštrukcia a dizajn: Jedinečnosť v každom smere

Ak poznáte tablety od Lenovo, tento model vás ničím neprekvapí. No ak ste podobné tablety nevideli, upúta hrubou spodnou stranou. Konštrukcia je netradičná a mohlo by sa zdať, že aj nepraktická. No opak je pravdou.

Hlavnou hviezdou tu je praktický kovový stojan, ktorý je zabudovaný priamo v tele tabletu. Otáčať ho môžete v rozpätí 180 stupňov. Vďaka nemu môžem tablet na stôl položiť v polohe notebooku, no zariadenie môžem aj otočiť, čo je zase pozícia skvelá na kreslenie a písanie. A to všetko bez použitia špeciálneho obalu.

Lenovo Yoga Tab 13
Ďalšia zaujímavá poloha | Zdroj: Miroslav Schwamberg

13″ displej sa samozrejme prejavil na veľkosti tabletu, jeho prenášanie veľmi praktické nie je a aj hmotnosť 830 gramov prezrádza, že ide o pomerne prerastené zariadenie. Konštrukcia je vyrobená z hliníka, hliníkový je rám aj zadná strana.

Lenovo Yoga Tab 13
Spodná strana je hrubšia, obsahuje stojan | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vrchná časť zadnej strane ešte ukrýva prekvapenie v podobe akéhosi čalúneného materiálu, ktorý vyzerá veľmi dobre a je príjemný na dotyk. Opäť niečo, čím sa tento tablet líši od akejkoľvek konkurencie. Nevýhodou tohto riešenia je, že tento materiál veľmi ľahko zachytáva špinu. Ideálnym riešením je jeho pravidelné vysávanie.

Lenovo Yoga Tab 13
Síce sa ľahko zašpiní, ale vyzerá to dobre | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výhrady mám k umiestneniu hardvérových tlačidiel. Stále s nimi bojujem. Pomerne ťažko sa dajú nahmatať a často neviem, ktoré z nich stláčam. Či je to hlasitosť alebo zapínacie tlačidlo. Pamätám si na časy, kedy bolo zamykacie tlačidlo priamo v “hrbe” na spodku tabletu, čo bolo pre mňa ideálnym riešením. Avšak toto miesto teraz patrí iným náležitostiam.

Recenzia Lenovo Yoga Tab 13: Displej nepoteší ani nesklame

Poriadny tablet musí mať aj poriadny displej. Ten v Lenovo Yoga Tab 13 má dokonca uhlopriečku až 13 palcov. A to je naozaj poriadne veľa. Rozlíšenie je 2160 x 1350 pixelov, čo vzhľadom na uhlopriečku nie je veľa. Hustota 196 ppi dnes nepatrí medzi najlepšie. A je to aj vidieť. Jednotlivé pixely je možné bez problémov rozpoznať. Ale čo bežné používanie? Úprimne, je ti to jedno. Ak pixely nehľadám, tak ich nevidím.

Skôr si užívam výhody veľkého displeja. Je skvelý na surfovanie po internete a najmä na konzumáciu multimediálneho obsahu. Bez problémov si na ňom pozriem film či videá na YouTube, čo bežne so smartfónmi alebo tabletmi s menšími displejmi nerobím. Na pozeranie videí som ho používal častejšie ako svoj notebook, pretože je praktickejší a aj napriek rovnako veľkému displeju za stole zaberie menej miesta.

Lenovo Yoga Tab 13
Surfovanie po internete je veľmi pohodlné | Zdroj: Miroslav Schwamberg

IPS panel síce nie je zlý, ale v porovnaní napríklad s iPadom Pro z roku 2018 (tiež má IPS displej), sú farby o niečo horšie, trochu mi chýba sýtosť, no v priamom porovnaní prehráva najmä v rozlíšení. Obraz na iPade jednoducho vyzerá lepšie. V každom prípade, OLED displej by sa hodil viac a rovnako by sa hodila aj vyššia obnovovacia frekvencia. 60 Hz sa dnes už nenosí.

Lenovo Yoga Tab 13
Displej – domovská obrazovka | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Avšak správanie displeja a jeho plynulosť musím pochváliť. Na to, že ide o 60 Hz displej, som až taký zlý pocit nemal. A to ani po prechode zo 120 Hz. Z nastavení tu nechýba nič podstatné. Je tu režim šetrenia očí, systém môžem prepnúť úplne do čiernej, k dispozícii je automatické otáčanie, automatický jas a dokonca ja funkcia “skontrolovania zdvihnutím”, kedy sa displej automaticky rozsvieti, keď tablet zoberiem do ruky.

K dispozícii mám aj základné úpravy farebného podania. Farby môžu byť buď normálne alebo jasné a zvoliť si môžem aj ich teplotu. Čo sa týka odozvy displeja na dotyk, tá je výborná. Avšak Lenovo akosi zabudlo na to, že rámiky okolo displeja sú pomerne tenké a vzhľadom na vysokú hmotnosť tabletu ho pri bežnom držaní v ruke držím tak, že dlaňou sa trochu opieram aj o displej.

Pokiaľ tablet registruje moju dlaň, ovládanie druhou rukou nie je možné. Toto by sa dalo vyriešiť softvérovo, no akosi sa na to zabudlo. Priznávam však, že tablet som v ruke držal len minimálne. Väčšinou bol položený niekde na stole a ovládal som ho tak.

Zdroj: Miroslav Schwamberg

Lenovo Yoga Tab 13 ku mne dorazil s operačným systémom Android 11 a k dispozícii som mal funkciu ambientného režimu. To znamená, že som tento tablet mohol použiť ako náhradu za môj Google Home Hub, ktorý mám doma. So všetkými jeho výhodami. Stačilo, aby bol pripojený k zdroju energie. Po aktualizovaní na Android 12 táto funkcia bohužiaľ zmizla.

Recenzia Lenovo Yoga Tab 13: Stabilný výkon bez prehrievania

Ani drahšie Android tablety nie sú vždy vybavené naozaj výkonnými procesormi. Niektorí výrobcovia si myslia, že stredná trieda stačí. V tomto smere má Lenovo Yoga Tab 13 výhodu, pretože je osadený čipsetom Qualcomm Snapdragon 870. Áno, ide presne o ten procesor, ktorý sa nedávno nachádzal vo vlajkových Android smartfónoch.

Lenovo Yoga Tab 13
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Okrem vysokého výkonu je úsporný a veľkou výhodou je, že sa nreprehrieva. V kombinácii s veľkým telom tohto tabletu je to doslova dokonalé. Nejde síce o najnovší procesor a v AnTuTu netrhá rekordy, no výkon ani pri dlhšej náročnej práci vôbec neklesá.

Ako vždy, urobil som niekoľko testov AnTuTu za sebou, aby som videl, ako sa výkon vyvíjal a či nenastal nejaký pokles, respektíve aký veľký pokles bol. Ako môžete vidieť v tabuľke nižšie, výkon sa vôbec nemenil. Nepamätám si, že by som niekedy v minulosti testoval takto stabilné zariadenie, čo sa týka výkonu.

Test 1 592 208
Test 2 587 855
Test 3 588 874
Test 4 587 549
Test 5 585 379

Veľké telo sa určite pozitívne prejavilo na odvádzaní tepla. Ani po piatich za sebou nasledujúcich testoch AnTuTu nebol tablet vôbec teplý. Pripomínam, že výkon tohto procesora je stále dostatočný na hranie akejkoľvek Android hry na maximálnych detailoch, pričom si môžete byť istí, že ani po dlhšom hraní výkon neklesne.

Kompromisy sa nerobili ani s operačnou pamäťou, ktorá má veľkosť 8 GB, čo je dobrá hodnota. Opäť platí, že niektorí konkurenční výrobcovia sa nehanbia do tabletov dávať 4 či 6 GB RAMky.

Recenzia Lenovo Yoga Tab 13: JBL reproduktory so skvelým zvukom

Očakával som, že zvukovo na tom bude Lenovo Yoga Tab 13 veľmi dobre. No až takéto milé prekvapenie som naozaj nečakal. Tablet je vybavený štyrmi reproduktormi od JBL, čo samo o sebe dáva tušiť, že zvukový prejav nesklame.

Lenovo Yoga Tab 13
Jeden z dvojice reproduktorov na vrchu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pri klasickom “desktopovom” rozložení, čiže v stave, kedy mám tablet položený na stole a displej je v uhle notebooku, sú dva reproduktory na vrchu a dva na spodku. Sú od seba dostatočne ďaleko na to, aby poskytli bezproblémový stereo efekt.

Teší ma doslova extrémna maximálna hlasitosť a kvalita zvuku nijako nezaostáva. Lenovo Yoga Tab 13 hrá určite hlasnejšie ako 4 reproduktory nových iPadov. iPady zase trochu vedú v kvalite zvuku, kladú väčši dôraz na basovú zložku. Aj keď o poriadnych basoch samozrejme v podaní tabletov môžeme stále len snívať.

Lenovo Yoga Tab 13
2 reproduktory sú aj na spodnej strane | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V konečnom dôsledku sú hlasné reproduktory skvelé nielen na počúvanie hudby, ale aj na videohovory a sledovanie filmov.

Systém

Tablet prišiel na trh s operačným systémom Android 11 a bol aktualizovaný na Android 12. Osobne si myslím, že novší systém už nedostane, prípadne dostane ešte jednu aktualizáciu. Android 12 je doplnený o pomerne ľahkú nadstavbu od Lenova.

Bohužiaľ, pre zapnutie a vypnutie Wi-Fi musím stále urobiť krok navyše, nemôžem ho jednoducho vypnúť z panela upozornení. Android 12 pridal krok navyše a ja s tým musím žiť. Napríklad nadstavba One UI od Samsungu to má vyriešené tak, ako som bol zvyknutý. No nič, to je daň za najnovší Android.

Lenovo Yoga Tab 13
Panel upozornení Androidu 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samotný systém funguje veľmi dobre. Po aktualizácii som síce mal nejaké softvérové problémy, ktoré vyriešilo kompletné vymazanie zariadenia. Následne všetko fungovalo bez problémov. Okrem niektorých nastavení, ktoré Lenovo vo svojej nadstavbe pridalo, je najzaujímavejšou časťou “Entertainment Space.”

Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ako už názov hovorí, táto časť združuje všetky funkcionality, ktoré sú určené na zábavu, a to v špeciálnom používateľskom prostredí. Dostanem sa doň jednoducho, potiahnutím prsta zľava doprava na domovskej obrazovke. Ak by som to tam mať nechcel, môžem to jednoducho vypnúť.

Zdroj: Miroslav Schwamberg

Sú tu skratky do aplikácií ako Netflix, YouTube či Google TV. Mám tu svoje hry a nechýbajú ani aplikácie, ktoré pracujú so zvukom. Napríklad TuneIn Radio, Google podcasty, Amazon Music a podobne. Toto prostredie som síce často nevyužíval, no páči sa mi.

Lenovo myslelo aj na deti, ktoré samozrejme tablety obľubujú. Nachádza sa tu aplikácia s názvom Kids Space, kde dieťaťu vytvoríte účet a nastavíte aplikácie, ktoré môže v zjednodušenom prostredí používať.

Konektivita

Čo sa týka konektivity, nejaké veci tu chýbajú, no nie je to nič, prečo by som si tablet nekúpil. Nie je tu napríklad NFC, ale osobne si neviem predstaviť vytiahnuť veľký a ťažký tablet v obchode a zaplatiť ním. Áno, NFC má širšie využitie, no kedy ste túto funkcionalitu naposledy využili inak ako v spojení s platením?

Wi-Fi tu máme vo verzii 6 a poteší Bluetooth 5.2. To je samozrejme zásluhou čipsetu Qualcomm Snapdragon 870, ktorý tieto funkcionality obsahuje. Nechýba samozrejme ani GPS, ktoré funguje spoľahlivo. Mapy som na tablete však len prezeral, navigovanie s ním by bolo pomerne nepohodlné.

Zaujímavejšia je fyzická konektivita, najmä MicroHDMI port, ktorý sa nachádza na tele zariadenia. V balení som našiel aj kompatibilný kábel, ktorý má na druhej strane klasický HDMI konektor. Ak ste si mysleli, že táto zostava slúži na to, aby som obraz z tabletu premietal na monitore, nie je to pravda. Lenovo Yoga Tab 13 totiž viem využiť presne opačne. Zapojil som ho teda do svojho notebooku a hneď som mal k dispozícii plnohodnotný druhý displej s prakticky rovnakou uhlopriečkou.

Lenovo Yoga Tab 13
Micro HDMI konektor | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pre mňa ako redaktora, ktorý veľa píše a má otvorených viacero záložiek v prehliadači, je to doslova výhra. Viem si takúto kombináciu predstaviť napríklad na cestách, v mojej práci by mi to výrazne pomohlo. Počas testovania tabletu som síce na pracovnej ceste nebol, no funkcionalitu som si samozrejme vyskúšal a pár dní som pracoval týmto štýlom.

Recenzia Lenovo Yoga Tab 13: Len selfie fotoaparát

Fotoaparát tu máme len jeden a nachádza sa na prednej strane. Je síce pravdou, že fotoaparát v tablete až taký potrebný nie je, no ak si v rámci práce, počas kreslenia či zapisovania poznámok potrebujem niečo odfotiť, v tomto prípade mám smolu. Ale viem si urobiť selfíčko :)

Tablety napríklad radi používajú realitní makléri, aby vedeli klientom ukázať návrhy priestorov a podobne. Mať možnosť reálne priestory aj odfotiť by nebolo na škodu.

Lenovo Yoga Tab 13
Fotoaparát sa nachádza nad displejom | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Fotoaparát na prednej strane má rozlíšenie 8 megapixelov a dokáže natáčať video s FullHD rozlíšením. Z pokročilých funkcií je tu dokonca prítomný aj portrétový režim a prítomné je aj HDR. Nebudeme sa na nič hrať, kvalita fotoaparátu veľmi dobrá nie je a do vrecka ho strčí fotoaparát hocijakého smartfónu za 150 eur.

Tento fotoaparát má ale primárne slúžiť na uskutočnovanie videohovorov, v tom sa cíti ako doma. Ak by som mal porovnať kvalitu obrazu vo videohovore s notebookmi, tu Yoga Tab 13 doslova exceluje. Notebooky jednoducho kvalitné fotoaparáty nemajú.

Počas testovania som absolvoval viacero videhovorov, ktoré boli veľmi pohodlné. K dispozícii som mal veľký displej a kvalita obrazu bola výborná. Samozrejme, výborná v rámci možností.

Poteší však ToF senzor, ktorý sa nachádza vedľa fotoaparátu. Okrem toho, že vďaka nemu dokáže tablet vytvárať fotografie s rozmazaním pozadia, plní ešte jednu funkciu – odomykanie. Vďaka nemu je totiž odomykanie tvárou naozaj rýchle a presné. Je to jedna z funkcionalít, ktorú musím naozaj pochváliť. A keďže tu nemáme snímač odtlačkov prstov, ide o jedinú biometrickú možnosť odomknutia.

Batéria a nabíjanie

Výdrž batérie je jednou z hlavných predností tabletu Lenovo Yoga Tab 13. Akumulátor má totiž kapacitu až 10 200 mAh. V praxi som nemal problém s celodennou výdržou, a to aj pri pozeraní filmov, seriálov a podobne.

13″ displej je síce veľký žrút energie, no dobrá optimalizácia softvéru a pomerne úsporný procesor, ktorý sa nezahrieva, priniesli svoje ovocie. Tento tablet sa len tak ľahko nevybije.

Poteší aj nabíjanie s výkonom 30 W a nabíjací adaptér sa dokonca nachádza aj v balení. Celkové nabitie aj napriek tomu trvá viac než dve hodiny, a to najmä kvôli veľkej batérii. V porovnaní s konkurenčným Galaxy Tab S7 FE je to stále o hodinu lepší čas.

Záverečné hodnotenie

Lenovo Yoga Tab 13 je skvelý tablet s aktuálnym operačným systémom. Medzi jeho najlepšie vlastnosti patrí veľký displej, kvalitný zvuk a prepracovaný stojan, vďaka ktorému si tablet nájde rôzne možnosti využitia. Poteší aj veľmi dobrou výdržou a prepracovaným odomykaním tvárou. Medzi jeho hlavné nedostatky patrí chýbajúci fotoaparát na zadnej strane a hodil by sa aj lepší displej.

Lenovo Yoga Tab 13
Lenovo Yoga Tab 13 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V každom prípade, ak nepotrebujete zadný fotoaparát a prežijete, že displej nemá obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, ide o skvelý tablet s vysokým výkonom, ktorý výborne poslúži nielen ako multimediálne zariadenie v domácnosti, ale aj na prácu.

Recenzia Lenovo Yoga Tab 13: Parametre

Rozmery 293,4 x 204 x 6,2-24,9 mm
Hmotnosť 830 gramov
Displej IPS, HDR10, 13″, 2160 x 130 pixelov
Procesor Qualcomm Snapdragon 870
RAM 8 GB
Úložisko 256 GB
Fotoaparát Selfie – 8 MP, video 1080p@30fps
Konektivita Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, USB-C, Micro HDMI
Operačný systém Android 12
Batéria a nabíjanie 10200 mAh, 30 W nabíjanie

  • dobrý a stabilný výkon
  • 4 kvalitné reproduktory JBL
  • možnosť využiť ako externý displej
  • Android 12
  • stojan ponúka široké možnosti využitia
  • veľká batéria a dobrá výdrž
  • podpora stylusu
  • Výborné odomykanie tvárou

  • v Androide 12 nie je dostupný ambientný režim
  • len 60 Hz IPS displej
  • chýba zadný fotoaparát
  • cena
  • stylus nie je súčasťou balenia
2.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+