MojAndroid

Robotických vysávačov s vyprázdňovacou stanicou na trhu veľa nie je. Vlastne spomínam si len na najdrahšie modely od iRobot, ktorých testy nájdete tu:

Výhodou modelu Lenovo T1 je to, že dokáže nielen povysávať, ale aj mopovať. Nad Roombami víťazí aj cenou, ktorá je menej než polovičná. Za cenu 459 eur si môžete vysávač kúpiť vo verzii Pro (s košom) v e-shope Datacomp, ktorý nám ho na test požičal. Pokiaľ sa zaobídete bez koša, cena vysávača v Datacompe je 379 eur.

Základné vlastnosti

 • vysáva aj mopuje
 • nádržka na vodu s objemom 110 ml
 • laserová navigácia
 • ovládanie pomocou aplikácie
 • bezvrecková prevádzka
 • HEPA filter
 • 29 senzorov
 • maximálna výška prekážky – 2 cm
 • dve čistiace kefy
 • nabíjacia stanica s automatickým vyprázdňovaním

Farebná kombinácia bielej a zlatej vyzerá veľmi dobre. Už pri prvom pohľade na vysávač som si všimol laserový senzor na vrchu. Rovnaký senzor ponúkajú napríklad aj vysávače od Xiaomi. Sám vlastním prvú verziu Mi Robot Vacuum Cleaner, s ktorým budem Lenovo T1 Pro porovnávať. Podobajú sa dizajnom, no priemer Lenova je o trochu väčší. Naraz tak dokáže povysávať širší úsek, no zaberie aj viac miesta.

Lenovo T1

Jednoduché pripojenie

Nabíjaciu stanicu stačí pripojiť k zdroju elektrickej energie a vysávač umiestniť na nabíjacie porty. Pre zapnutie stačí dlhšie podržať zapínacie tlačidlo. Vysávač vám o všetkých úkonoch dá vedieť hlasom, v anglickom jazyku.

Ako prvé odporúčam stiahnuť a nainštalovať aplikáciu LenovoCelanerT1. Zvyknutý som síce na appku od Xiaomi, no táto ponúka podstatne viac možností. A presne to sa mi páči. Navyše je kompletne lokalizovaná do slovenského jazyka, takže problém nebudú mať ani tí menej jazykovo zdatní.

Pri prvom pripojení je potrebná registrácia, či už použitím e-mailu alebo teleónneho čísla. Následne prebehne samotné prepájanie so smartfónom. Upozorňujem, že vysávač zvláda len 2,4 GHz Wi-Fi. 5 GHz frekvencia podporovaná nie je, čo je škoda.

Aplikácia je prepracovaná a zároveň jednoduchá

V základom pohľade vidím mapu miestností, ktoré si vysávač zapamätal. K dispozícii mám ihneď možnosť povysávať/mopovať celý byt, prípadne si zvoliť zónu, ktorú potrebujem. Mimochodom, ich pridávanie je veľmi jednoduché a intuitívne. Tiež si viem zvoliť miesta, kam nechcem, aby vysávač išiel. Presne takto by to malo byť.

Jednotlivé zóny si môžem pomenovať. Nezostáva však len pri klasických štvorcových tvaroch. V rámci jednej zóny si môžem zvoliť maximálne 10 rohov a jednotlivé úseky nemusia byť vôbec rovnobežné.

Počas vysávania vidím, koľko batérie zostáva v akumulátore, aká je aktuálna dĺžka vysávania a akú plochu už má vysávač za sebou. V spodnej časti displeja sa nachádzajú rýchle možnosti – nabíjať, štart/pauza a ovládanie ventilátora (sacieho výkonu). Ten je k dispozícii v štyroch krokoch, najčastejšie som používal 3/4 výkonu.

Pod tlačidlom “viac” sa skrývajú ďalšie zaujímavé možnosti. K dispozícii je napríklad vypnutie LED svetiel, takže vysávač ma v noci neruší. V histórii zase nájdem kompletný denník vysávania. Vidím mapu, čas a plochu, ktorú vysávač prešiel. Sú tu aj súhrnné informácie od prvého spustenia, ktoré môžu byť veľmi zaujímavé.

Lenovo T1

Plánovanie je samozrejmosťou

Plán čistenia je už akási klasika. Vysávanie a mopovanie si viem jednoducho naplánovať na konkrétny deň a čas. Rovnako si naplánujem aj opakovanie. Či už denné, týždenné, prípadne konkrétne dni v týždni. Fantázie sa medze nekladú. Vyprázdniť sa vie automaticky v intervaloch, ktoré mu nastavíte.

V sekcii údržba sa nachádzajú dôležité informácie o základných súčiastkach, o ktoré sa treba starať. Ide o filter, bočnú kefu a hlavnú kefu. Ak je potrebný nejaký servisný úkon, aplikácia na to používateľa upozorní. Po jeho vykonaní stačí kliknúť na “resetovať” a hotovo. Aplikácia vie, že je všetko v poriadku.

Poslednou zaujímavou funkciou v aplikácii je možnosť ovládania pomocou smartfónu. Niekedy sa to môže hodiť. Napríklad najdrahšie modely od iRobot túto funkciu neponúkajú.

Inteligentný pohyb v priestore

Lenovo T1 sa vďaka infračervenému senzoru dokáže efektne pohybovať po miestnosti. Nezaregistroval som, že by nevedel, kde je. Najskôr si zmapuje priestor, potom sa po ňom pohybuje veľmi logicky a nevynechá žiadnu časť miestnosti.

V porovnaní s mojím Xiaomi vysávačom tiež lepšie zvláda prahy. Podľa výrobcu by mu nemali robiť problém do výšky dvoch centimetrov. Pokiaľ má s nejakým prahom problém, jednoducho naň skúsi nabehnúť pod iným uhlom.

Dve kefy sú viac ako jedna

Pozitívne som bol prekvapený, keď som uvidel dve kefy na oboch stranách vysávača. Tie sú navyše príjemne dlhé, čo zabezpečí, že aj napriek okrúhlemu tvaru dokáže celkom účinne povysávať aj rohy miestností. Najmä ak ide o podlahu.

Sací výkon je úplne postačujúci. Nijako nevyniká z priemeru robotických vysávačov. Bez problémov dokáže povysávať prakticky všetko, čo mu stojí v ceste. A nezľakne sa ani zvieracích chlpov. Batéria vystačí na približne dvojhodinové vysávanie. Pokiaľ sa počas vysávania vybije, jednoducho sa vráti k nabíjacej stanici, dobije a pokračuje ďalej. Toto som počas testovania riešiť nemusel, môj byť bol vždy povysávaný do 30 minút.

Prekážky zvláda bezproblémovo

Detekcia prekážok je zvládnutá veľmi dobre. Do stien nenaráža, a ak narazí, tak vo veľmi malej rýchlosti. O prekážkach okolo seba má veľmi dobrý prehľad. Nárazník, ktorý sa nachádza na celej polovici obvodu celkom účinne stlmí aj tieto menšie nárazy.

Návrat k nabíjacej (a vyprázdňovacej) stanici je plynulý. Presne vie, kde je.  Samotný proces dokovania je tiež bezproblémový. Ak je potrebné, tak sa aj automaticky vyprázdni.

Lenovo T1

Keďže sa počas testovania vrecko s odpadom vo vyprázdňovacej stanici nezaplnilo, nemusel som prakticky nič riešiť. Aj bez stanice je vysypávanie nečistôt veľmi jednoduché a nie je na to potrebný žiadny návod. Kôš na nečistoty je veľmi ľahko prístupný zboku zariadenia.

Lenovo T1: Záverečné hodnotenie

Tento vysávač som si počas testovania doslova obľúbil. Prekvapila ma príjemná cena a aj množstvo funkcií. Aplikácia je prehľadná a ponúka všetky funkcie, ktoré vyžadujem či potrebujem. Vyprázdňovacia nádoba je príjemným bonusom. Vysáva dobre, problém nemá ani s prahmi a vďaka dvom veľkým kefám celkom slušne vymetie aj rohy. Mopovanie je síce príjemným, no nie dokonalým vylepšením. Potešila by ma podpora 5 GHz Wi-Fi a niekomu môže prekážať hlasitý zvuk pri automatickom vyprázdňovaní.

plusy

 • vysáva aj mopuje
 • veľké kefy sa dostanú aj do rohov
 • prepracovaná aplikácia
 • v porovnaní s konkurenciou (iRobot) dobrá cena
 • vyprázdňovacia stanica
 • slovenská lokalizácia
 • podpora hlasových asistentov (Google Asistent, Alexa)

mínusy

 • nepozná 5 GHz Wi-Fi
 • mopovanie určite nedosahuje kvality manuálneho mopovania
 • pri vyprázdňovaní je poriadne hlučný

datacomp

Za zapožičanie vysávača ďakujeme spoločnosti Datacomp.sk.

 

 

12.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+