MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon a pamäť: Všetkého dosť

Lenovo TAB4 10 Plus je profilovaný ako multimediálny tablet, čomu zodpovedá aj slušná výbava. Základom je čip Snapdragon 625, 4 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte s podporou microSD pamäťových kariet do veľkosti 256 GB. Vďaka tomu sa do tabletu mestí skutočne množstvo multimédií a slušný čipset sa zasa postará o dostatok výkonu pre pohodlnú prácu s akýmikoľvek aplikáciami.

Čip Snapdragon 625 je dlhodobým synonymom pre vyššiu strednú triedu a svoje kvality potvrdzuje aj v novom tablete od spoločnosti Lenovo. Nenarazíte na žiadne nepríjemne sekania či spomalenia, no je logické, že nemôžete počítať s reakciami, na aké ste zvyknutí z high-end smartfónov.

Pri väčšine práce sme však s tabletom nemali absolútne žiadne problémy. Bežné aplikácie fungovali skvele, zahrali sme si aj nejaké hry. Žiaľ, PUBG Mobile sme spustili iba na odporúčaných najnižších detailoch, čo je trošku škoda, no pre absolútnu väčšinu hier v obchode Play bude tablet určite dostatočný.

Systém: Jednoduchý, no praktický

Tablety spoločnosti Lenovo už dlhodobo ponúkajú mierne upravený čistý Android, no s bohatou dávkou predinštalovaných aplikácií. Inak to nie je ani v prípade modelu Lenovo TAB4 10 Plus, ktorý prináša Android 7.1.1 Nougat. Ten je k dispozícii v mierne upravenej čistej verzii so základnou zamknutou obrazovkou, panelom notifikácií či menu s nastaveniami.

Medzi predinštalovanými aplikáciami nájdete okrem titulov Google aj kompletný balíček Microsoft Office spolu s aplikáciami Outlook, OneNote, Skype a OneDrive. Nechýba ani balíček Lenovo aplikácií a niekoľko základných nástrojov o spoločnosti Lenovo.

Celkovo však množstvo bloatware nie je neúnosné. Mnohé z predinštalovaných aplikácií je tiež možné odinštalovať a uvoľniť tým miesto v pamäti zariadenia. Systém v tablete však fungoval veľmi dobre a nemali sme s ním žiadne problémy. Poteší aj natívna funkcia rozdelenia obrazovky a používania dvoch aplikácií na jednej obrazovke, čo funguje skvele a práve na veľkej ploche obrazovky tabletu toto naozaj využijete. Samozrejme, môže sa stať, že narazíte na titul, ktorý takéto zobrazenie nepodporuje, no väčšina nástrojov určených na produktivitu to zvláda bez väčších problémov.

Veľkým plusom je aj špeciálne zobrazenie lišty s aplikáciami, vďaka čomu je práca s tabletom oveľa efektívnejšia, a to najmä pri pripojení myši a/alebo klávesnice. Toto rozhranie s lištou so spustenými aplikáciami však oceníte aj pri klasickej práci v ruke. Prepínanie medzi aplikáciami je oveľa pohodlnejšie a vy tak viete byť aj s tabletom takmer tak produktívni ako s klasickým počítačom či laptopom.

Keďže ale ide o Android tablet, zabudnúť nesmieme ani na často chýbajúcu optimalizáciu klasických aplikácií. Tie často nie sú optimalizované vôbec a na obrazovke tabletu zobrazujú iba zväčšenú verziu klasickej aplikácie, čím vôbec nevyužijete veľkú plochu displeja. To je veľká škoda a zároveň najväčšia slabina všetkých súčasných Android tabletov. Ak chcete používať dobre optimalizované aplikácie, k dispozícii máte iba hŕstku najpopulárnejších titulov a niekoľko svetlých výnimiek. Realitou však zostáva, že narazíte aj na množstvo extrémne populárnych aplikácií, ktoré nie sú ani trochu optimalizované na prácu na Android tablete.

V rámci možností je však práca s tabletom Lenovo TAB4 10 Plus veľmi pohodlná a systém bez problémov naplnil naše očakávania. Určité obmedzenia sa tu síce nájdu, no to vyplýva z podstaty samotného systému Android, preto výrobcovi vôbec nič nevyčítame. Ten totiž pripravil veľmi solídny tablet a po softvérovej stránke všetko fungovalo ako malo.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
24.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+