MojAndroid

Zvyšovanie záujmu užívateľov o tablety má svoje pozitívne aj negatívne stránky. Do tej prvej spadá rastúca konkurencia, ktorá núti výrobcov prichádzať stále s lepšími tabletmi poskytujúcimi oveľa lepší užívateľský zážitok, ako tomu bolo pred dvomi či tromi rokmi. Na druhej strane, tablet sa stále stáva viac trendovým doplnkom domácnosti a bežní užívatelia preto často siahnu po tom najlacnejšom riešení. Najnovšie výskumy ukázali, že táto voľba im okrem pokazeného užívateľského zážitku môže priniesť aj bonus v podobe nadštandardných bezpečnostných dier.

Agentúra Bluebox Labs vypracovala analýzu lacných čínskych tabletov s cenovkou spravidla pod 100€, pričom dospela k niekoľkým veľmi alarmujúcim záverom. Väčšina testovaných tabletov pochádza z amerických obchodných reťazcov, no dôraz kladený na bezpečnosť týchto tabletov je zrejme totožný s tým, ktorý kladú výrobcovia na bezpečnosť modelov aj na našom trhu. Hneď niekoľko testovaných tabletov malo od výroby povolené nastavenie, ktoré umožňuje inštaláciu aplikácií z neznámych zdrojov. To je, samozrejme, možné v nastaveniach zariadenia zmeniť, no pre bežného užívateľa je takéto nastavenie úplne neznáme a takýto tablet v rukách dieťaťa sa môže stať ideálnym nástrojom pre stiahnutie malwareu alebo iného škodlivého programu z neoficiálneho zdroja.

Cinske tablety

Ďalší prieskum ukázal, že niekoľko tabletov malo od výroby povolené ROOT práva. To síce bežnému užívateľovi veľmi nepomôže, no ak o tom majiteľ tabletu nevie, môže sa oveľa jednoduchšie vystaviť hackerskému útoku. Niektoré zariadenia tiež disponovali neoficiálnou verziou systému AOSP, pre ktorú by bolo jednoduchšie uvoľniť aktualizáciu s predinštalovaným malwareom. Tablet v sieti Staples za 39 $ mal dokonca niektoré bezpečnostné prvky odstránené hrubou silou, čo naozaj nedáva žiaden zmysel.

Posledným problémom boli predinštalované aplikácie. Bluebox našiel v niektorých tabletoch adware a narazil dokonca aj na upravenú hru Angry Birds, ktorá zbierala o užívateľoch oveľa viac informácií, ako originálny titul. V skratke povedané, lacné čínske tablety môže byť naozaj nebezpečné, najmä v rukách neskúseného užívateľa. A práve tí si takéto tablety kúpia častejšie, ako pokročilí užívatelia, ktorí od svojho zariadenia požadujú viac, ako iba základné funkcie. Samozrejme, nie každý si chce alebo môže kúpiť tablet za niekoľko stoviek eur, no pre vlastné dobro by sa užívatelia mali radšej vyhýbať zariadeniam od neznámych značiek s pochybným hardvérom, keďže okrem slabého výkonu môže takýto tablet obsahovať aj rôzne bezpečnostné chyby.

Zdroj: Bluebox via Gizmodo

29.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+