Zvyšovanie záujmu užívateľov o tablety má svoje pozitívne aj negatívne stránky. Do tej prvej spadá rastúca konkurencia, ktorá núti výrobcov prichádzať stále s lepšími tabletmi poskytujúcimi oveľa lepší užívateľský zážitok, ako tomu bolo pred dvomi či tromi rokmi. Na druhej strane, tablet sa stále stáva viac trendovým doplnkom domácnosti a bežní užívatelia preto často siahnu po tom najlacnejšom riešení. Najnovšie výskumy ukázali, že táto voľba im okrem pokazeného užívateľského zážitku môže priniesť aj bonus v podobe nadštandardných bezpečnostných dier.
Agentúra Bluebox Labs vypracovala analýzu lacných čínskych tabletov s cenovkou spravidla pod 100€, pričom dospela k niekoľkým veľmi alarmujúcim záverom. Väčšina testovaných tabletov pochádza z amerických obchodných reťazcov, no dôraz kladený na bezpečnosť týchto tabletov je zrejme totožný s tým, ktorý kladú výrobcovia na bezpečnosť modelov aj na našom trhu. Hneď niekoľko testovaných tabletov malo od výroby povolené nastavenie, ktoré umožňuje inštaláciu aplikácií z neznámych zdrojov. To je, samozrejme, možné v nastaveniach zariadenia zmeniť, no pre bežného užívateľa je takéto nastavenie úplne neznáme a takýto tablet v rukách dieťaťa sa môže stať ideálnym nástrojom pre stiahnutie malwareu alebo iného škodlivého programu z neoficiálneho zdroja.
Ďalší prieskum ukázal, že niekoľko tabletov malo od výroby povolené ROOT práva. To síce bežnému užívateľovi veľmi nepomôže, no ak o tom majiteľ tabletu nevie, môže sa oveľa jednoduchšie vystaviť hackerskému útoku. Niektoré zariadenia tiež disponovali neoficiálnou verziou systému AOSP, pre ktorú by bolo jednoduchšie uvoľniť aktualizáciu s predinštalovaným malwareom. Tablet v sieti Staples za 39 $ mal dokonca niektoré bezpečnostné prvky odstránené hrubou silou, čo naozaj nedáva žiaden zmysel.
Posledným problémom boli predinštalované aplikácie. Bluebox našiel v niektorých tabletoch adware a narazil dokonca aj na upravenú hru Angry Birds, ktorá zbierala o užívateľoch oveľa viac informácií, ako originálny titul. V skratke povedané, lacné čínske tablety môže byť naozaj nebezpečné, najmä v rukách neskúseného užívateľa. A práve tí si takéto tablety kúpia častejšie, ako pokročilí užívatelia, ktorí od svojho zariadenia požadujú viac, ako iba základné funkcie. Samozrejme, nie každý si chce alebo môže kúpiť tablet za niekoľko stoviek eur, no pre vlastné dobro by sa užívatelia mali radšej vyhýbať zariadeniam od neznámych značiek s pochybným hardvérom, keďže okrem slabého výkonu môže takýto tablet obsahovať aj rôzne bezpečnostné chyby.
Skoro ako moj Voyo Winpad A1 :D
ešte že ste nenapísali od ktorých máme kupovať.pripadá mi to skoro ako reklama na samsung,asus atď.
mne to vôbec ako reklama nepripadá. Skôr je to upozornenie, že s nízkou cenou zariadenia si okrem neistého hardvéru môžeš kúpiť aj “niečo” navyše, čo ťa môže úspešne špehovať, alebo umožní ľahký prístup tretích strán. Nikto ti nekáže kupovať tablet od samsungu, sony, asusu alebo iný, no ak ti napr. niekto vďaka bezpečnostnej diere alebo odosielaniu údajov vybieli kreditku, tak potom možno kúpa lacného tabletu nebola tá najlepšia voľba.
Matko ty pises take blbosti ze je mi z toho zle. Ty si myslis ze ak kupis za 500 eur tablet tak bude vsetko ok? Prave ze root ta chrani ze preco tak ti to teraz vysvetlovat nebudem. Ten kto vie co je root vie o com rozpravam.
No ty si prípad… Kde píšem niečo o roote? Napísal som, keď si kúpiš pofiderne zariadenie, tak tam môžeš mať aj pofiderny softvér. Pri bežných a známych značkách je toto nebezpečenstvo značne obmedzené. A nemusíš si kupovať zariadenia za 500 eur. Napr asus má veľmi dobré a cenovo prístupné zariadenia.
Akože tieto vaše problémy vidím ako plus pre užívateľa ktorý sa nemusí babrať s návodmi na root pre každé zariadenie. Kým mi nevybuchne baterka, vidím tie zariadenia ako bezpečné.
skoda ze agentura nehodnotila kolko mallweru a spywaru je v apploch a androidoch od google a US vyrobcov v produktoch za 500e a vyssie.
ak znackovy vyrobcovia a predajcovia nebudu prehanat s cenami tak sa nebudu kupovat lacne vecicky