MojAndroid

V systéme Android sa pravidelne objavujú bezpečnostné nástrahy, najčastejšie v podobe škodlivých aplikácií. No minulý týždeň sa obeťou kybernetického útoku nestali bežní používatelia Android smartfónov, ale elektronický systém Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK). Podľa portálu Korzár SME nedošlo k úniku alebo odstráneniu dát, ale len k znefunkčneniu elektronického systému úradu.

„Po zistení hackerského útoku začal Košický samosprávny kraj problém okamžite riešiť, informačné systémy úradu boli vypnuté, vďaka čomu nedošlo k úniku ani k trvalému odstráneniu žiadnych dát,“ informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Elektronický systém úradu je už čiastočne obnovený

Systém bol napadnutý bližšie nešpecifikovaným ransomvérom, pričom odhalený bol v utorok 5. októbra a následne zneškodnený. V rámci snahy predísť úniku alebo vymazaniu dát úrad okamžite vykonal operatívne opatrenia, vrátane zmeny hesiel zamestnancov a vypnutia prístupov.

Momentálne je opäť plne funkčný e-mailový server a čiastočne obnovený elektronický systém úradu. Zamestnancov a ich miezd sa útok nedotkol a služby, ktoré sú viazané na elektronický systém, budú čoskoro vybavené.

100 % ochrana pred kybernetickými útokmi neexistuje

Rovnako ako pri všetkých typoch kybernetických útokov, aj v tomto prípade platí, že zaručená ochrana pred škodlivým softvérom neexistuje. Predseda KSK Rastislav Trnka však prisľúbil, že zavedie čo najlepšie preventívne opatrenia na vyvarovanie sa podobným problémom.

O vzniknutom probléme bol informovaný aj Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) a vládna kyberbezpečnostná jednotka CSIRT.

Náš tip
Tento smartfón zastavil guľku a zachránil svojmu majiteľovi život

13.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+