MojAndroid

Slovenské domácnosti v čoraz väčšej miere používajú inteligentné zariadenia a takmer pre všetky z nich je samozrejmosťou smartfón s prístupom na internet. Najviac smart zariadení je v domácnostiach, v ktorých žijú študenti. V súvislosti s využívaním moderných technológií narastá aj povedomie o potrebne chrániť sa pre nástrahami v kybernetickom priestore.

Napriek tomu máme medzery vo viacerých kľúčových oblastiach, ako je napríklad dôležitosť aktualizácií softvéru, nástroje na kontrolu detí v digitálnom priestore či prístup k dôveryhodným zdrojom o kyberbezpečnosti. Ľudia jednoducho nevedia, odkiaľ čerpať informácie o tejto téme. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala agentúra AKO pre Cybercompetence. Kompletnú správu Kybernetická bezpečnosť 2023 nájdete na tomto odkaze. Na tému upozornil Národný bezpečnostný úrad.

Vo všeobecnosti platí, že lepšie digitálne zručnosti a vedomosťami o IT a kyberbezpečnosti majú príslušníci mladšej generácie. Podobne to má platiť aj pre ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Starší ľudia si zase často neuvedomujú ani potrebu a dôležitosť aktualizácií SW. Z prieskumu vyplynulo množstvo zaujímavých vecí.

Smartfón ako samozrejmosť

Absolútna väčšina ľudí prevádzkuje doma niektorý typ inteligentného zariadenia. Jasne pritom dominujú mobilné telefóny s prístupom na internet, prenosné počítače a takzvané smart TV:

  • Až 91,9% (nárast o 1,4 percentuálneho bodu oproti roku 2022) opýtaných uviedlo, že v ich domácnosti je používaný mobilný telefón s prístupom na internet,
  • nasledoval prenosný počítač (76,9%),
  • inteligentný televízor (60,4%, nárast o 5,2 percentuálneho bodu)
  • Menej ako polovica opýtaných má v domácnosti tablet (49,3%, pokles o 2,1%)
  •  PC (41,5%, pokles o 4,5%),
  • inteligentné hodinky (36,2%, nárast o 3,3%),
  • diaľkové ovládanie domácich spotrebičov (30,7%, pokles o 1,5%),
  • inteligentná chladnička (7,4 %, pokles o 1,3%),
  • inteligentné osvetlenie (7,5 %, pokles o 0,8%),
  • hlasový ovládač (Google Assistant, Alexa) (6,5 %, pokles o 0,5%)
  • iné inteligentné zariadenie do domácnosti (6,6 %, nárast o 0,3%).
Zdroj: Národný bezpečnostný úrad

Mladší ľudia majú v domácnosti viac druhov skúmaných zariadení, nadpriemerne najmä notebook a smart hodinky. Dá sa tvrdiť, že muži sú konzervatívnejší a menej často sa vzdávajú svojich zariadení. Rovnako aj vzdelaní majú v domácnosti viac druhov skúmaných zariadení ako menej vzdelaní, notebook a stolový PC nadpriemerne SŠ vzdelaní s maturitou a VŠ vzdelaní, VŠ vzdelaní častejšie aj Smart TV a Smart hodinky, tablet a diaľkové ovládanie domácich spotrebičov.

  • Až 22% opýtaných uviedlo, že svoj mobil používajú viac ako 6 hodín denne, ďalších 27% uviedlo, že ho používajú 3-6 hodín denne. Takmer tretina (32%) uviedla, že svoj mobil používajú 1-3 hodiny denne.
  • PC je využívaný približne rovnako v dvoch najvyšších kategóriách (10% uviedlo 6 a viac hodín, 15,0% uviedlo 3-6 hodín), avšak oproti notebooku je väčšia skupina tých, ktorí ho síce v domácnosti majú, ale osobne ho nepoužívajú (PC osobne nepoužíva 16%, notebook 12%).
  • Inteligentný televízor (Smart TV) 13% aktívne používa dlhšie ako 6 hodín denne, 31% uviedlo jeho používanie 3-6 hodín denne a 36% uviedlo 1-3 hodiny denne.
  • I keď tablet vlastní polovica domácností, aktívne je používaný menej ako ostatné zariadenia – prevažná väčšina ho aktívne využíva menej ako hodinu denne (42%) a až 29% ho osobne vôbec nepoužíva.

Najčastejšie zdieľaným zariadením je notebook, viac ako tretina opýtaných zdieľa svoj súkromný a 11,9% zdieľa svoj pracovný notebook. Súkromný tablet zdieľa 22,7% opýtaných a pracovný tablet len 6,5% respondentov. V najmenšej miere respondenti zdieľajú svoje mobilné telefóny: súkromný cca každý desiaty (10,6%) a pracovný len 4,7% opýtaných.

Zdroj: Národný bezpečnostný úrad

Ochrane detí pre nástrahami v online priestore

Zisťované bolo aj to, koľkí z opýtaných žijú v domácnosti s deťmi do 18 rokov. Tým, ktorí uviedli, že s takýmito deťmi žijú, boli následne kladené otázky ohľadom kontroly detí v digitálnom priestore.

34,6%, teda cca tretina tých, ktorí žijú s deťmi do 18 rokov uviedlo, že v ich domácnosti sú používané nástroje na kontrolu detí v digitálnom priestore. V porovnaní s minulým rokom ide o nárast o 12,6 percentuálneho bodu. 64,2% však uviedlo, že takéto nástroje u nich nie sú používané.

Prieskum uvádza, že je zrejmé, že sa mierne zvyšuje povedomie o kyberbezpečnosti. Pozitívny vplyv mali mať viaceré nezávisle vedené kampane zvyšovania povedomia o kybernetickej bezpečnosti, vrátane kampaní o kyberšikane. Napriek tomu je záver taký, že celkovo ide o stále nedostatočný stav rodičovskej kontroly.

Zdroj: Národný bezpečnostný úrad

Zisťované bolo aj to, či sa respondenti zaujímajú a vyhľadávajú si voľne dostupné informácie z vlastnej iniciatívy. Štyria z desiatich opýtaných (41%) deklarovali, že si informácie aktívne vyhľadávajú aj si overujú ich pravdivosť. 21,9% respondentov informácie aktívne nevyhľadáva, spoliehajú sa na to, že im informácie niekto poskytne. Prieskum uvádza, že túto odpoveď nadpriemerne často uvádzali muži, najmladší opýtaní, s nižším vzdelaním (bez maturity), obyvatelia Banskobystrického, Trnavského a Prešovského kraja. U týchto skupín respondentov je hrozbou náchylnosť ku nedôveryhodným zdrojom informácií.

Viac ako polovica má len základné zručnosti

Zisťované bolo aj to, aký prístup majú respondenti k práci s elektronickými informáciám:

  • 7,1% respondentov deklaruje najvyššiu úroveň práce s informáciami: šifrovanie, ochrana dát, programovanie.
  • Štvrtina (25,5%) uvádza strednú úroveň práce s informáciami: upravovanie súborov, komprimovanie a odosielanie informácií rôznymi komunikačnými kanálmi.
  • Viac ako polovica (54,6%) opýtaných uvádza len základné techniky práce s informáciami: kopírovanie súborov, ukladanie, mazanie a odosielanie e-mailov.
  • 8% respondentov uviedlo, že im nie sú známe ani základné techniky práce s elektronickými informáciami

Respondenti mali uviesť, ktoré z opatrení počítačovej bezpečnosti využívajú. Najčastejšie označovali opatrenia, ktoré pokrývajú základné (priemerné) zručnosti v oblasti kybernetickej hygieny:

  • 68,5% deklarovalo, že má nainštalovaný antivírusový program (t.j. takmer tretina nemá antivírusovú ochranu)
  • 65,4% uviedlo, že má zariadenia zabezpečené heslom (t.j. viac ako tretina nemá zariadenie zabezpečené ani heslom)
  • 53,9% má zapnuté aktualizácie zariadení a aplikácií
Zdroj: Národný bezpečnostný úrad

Silnejšie opatrenie, ktoré už pokrývajú vyšší level zručností kybernetickej hygieny označilo:

  • 41,3% respondentov vie rozlíšiť podvodný e-mail a iný škodlivý obsah
  • 34,1% používa viackrokovú autentifikáciu
  • 30,5% opýtaných si pravidelne zálohuje dáta
  • 27% používa systém na správu hesiel
  • 19,3% iniciatívne zisťuje, či sú dostupné nové aktualizácie

Zaujímavý je aj pohľad na oblasť umelej inteligencie. 22,8% opýtaných (t.j. každý štvrtý človek) uvádza, že už komunikoval s umelou inteligenciou (AI). 64,2% respondentov ešte s umelou inteligenciou nekomunikovalo a približne každý desiaty respondent (9,6%) uviedol, že nevie, čo to umelá inteligencia je.

7.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+