Polícia SR chystá aplikáciu na monitorovanie šírenia koronavírusu

Pre zvládnutie súčasnej epidémie koronavírusu je nutné nielen poctivé nosenie rúšok alebo obmedzenie styku osôb, ale aj čo najväčšie testovanie obyvateľstva a izolovanie nakazených.

Existujú alebo sa chystajú aplikácie pre monitorovanie nakazených vo vašom okolí. Jednú dokonca pripravuje aj Polícia Slovenskej republiky, ktorá tento zámer oznámila na svojom facebookovom profile.

Aplikácia bude fungovať na dobrovoľnej báze

Aplikácia by sa mala nazývať COVID-19: POLÍCIA JE VONKU PRE VÁS, VY ZOSTAŇTE DOMA PRE NÁS skrátene COVID-19. Mala by vás upozorniť na to či ste sa v posledných 14 dňoch stretli s osobou nakazenou koronavírusom.

Zistiť by to mala na základe senzorov vášho smartfónu, ak nakazený tiež využíva rovnakú aplikáciu. Polícia SR ale bližšie funkčnosť aplikácie nešpecifikovala a ani nepotvrdila termín, kedy bude k dispozícii na stiahnutie. Ubezpečuje ale, že nemá slúžiť na sledovanie obyvateľstva a bude fungovať na dobrovoľnej báze.

Sme v situácii, kedy musíme všetci držať spolu, len tak pokoríme koronavírus. Pripravujeme pre vás aplikáciu „COVID-19“, aby ste boli informovaní o tom, čo sa vo vašom okolí deje. Aplikácia nie je zriadená na to, aby sme niekoho sledovali, je na dobrovoľnej báze. Len spoločnými silami dokážeme vyhrať boj s koronavírusom v čo najkratšom možnom čase. Ďakujeme, že svojím zodpovedným prístupom bojujete s COVID-19.

Denisa Saková, exministerka vnútra Slovenskej republiky

Už teraz môžete využívať konkurenčné riešenie

V obchode Google Play sa už nachádza jedná aplikácia fungujúca na rovnakom princípe s názvom Zostaň Zdravý. S pomocou GPS senzora sníma vašu polohu a dokáže aj spätne upozorniť, že ste sa stretli s nakazeným.

Developer: Marek Gogoľ
Price: Free

Ten ale samozrejme musí rovnako využívať aplikáciu a mať v nej potvrdenú svoju diagnózu. Všetko prebieha anonymne. Aplikácia tiež zobrazuje celkový počet nakazených na Slovensku podľa krajov a uľahčuje používateľovi so symptómami požiadať o testovanie. S autorom aplikácie vám čoskoro prinesieme rozhovor.

Podobnú aplikáciu vyvíja v spolupráci s WHO aj spoločnosť Sygic, ktorá stojí za populárnym navigačným softvérom. Ich riešenie by malo využívať okrem senzoru GPS aj Bluetooth v smartfóne, čím bude detekcia nakazeného v blízkosti presnejšia. Bluetooth dokonca umožní detekciu vnútri budov, kde GPS signál zlyháva.

Náš tip
Operátori pomáhajú podnikateľom s prácou z domu
Disqus Comments Loading...