MojAndroid

Existuje veľa používateľov, ktorí potrebujú odolný smartfón. Modely s vyššou odolnosťou lepšie odolávajú pádom, no ponúkajú aj iné dôležité parametre. Sú vodoodolné, hodia sa do prašného prostredia a častokrát sú pripravené aj na náročné teplotné podmienky. Či už ide o extrému zimu či teplo, dokonca aj na rýchle prechody medzi nimi. Bežné smartfóny na takéto zaobchádzanie stavené nie sú.

Kvalitný kryt a sklo môžu byť dobrou alternatiívou

Pokiaľ rozmýšľate nad odolný modelom len z dôvodu obáv pred pádom, zvolili by sme radšej lacnejší a lepšie vybavený smartfón a k nemu poriadny kvalitný obal spolu s ochranným sklom. Ak rozbijete obal či sklo, vymeníte ich veľmi ľahko, pričom smartfón zostane nedotknutý.

Odolné modely síce pády na zem prežijú, no škrabancom, odštiepeniu z tela či iným vizuálnym nedostatkom sa neubránite. Ak predsalen potrebujete odolný model, dávajte si pozor na to, aký zvolíte. Informácie portálu ccsinsight uvádzajú, že kvalita sa môže výrazne líšiť.

Cat S42 fotoaparát
CAT S42 | Foto: Redakcia


Naráža pritom na výrobcov lacnejších zariadení od neznámych značiek, ktoré nedosahujú kvalitu overenejších výrobcov. Napríklad spoločnosť CAT, ktorá sa preslávila výrobou odolných smartfónov, spolupracuje so spoločnosťou Bullitt. Tá má v tomto smere dlhoročné skúsenosti. Aj nová Motorola Defy bola vyvinutá v spolupráci s Bullitt.

Rovnako, ako drahšie odolné smartfóny, aj tie lacnejšie ponúkajú zvýšenú odolnosť voči vode s IP certifikáciou a tiež aj certifikáciu odolnosti MIL-STD-810. Avšak vzhľadom na výslednú cenu zariadenia, niekde sa predsalen kompromisy urobiť museli.

Nie je USB ako USB

Prvým problémom môže byť USB port. Zatiaľ čo drahšie modely majú vodoodolný aj USB konektor vnútri (dvojitá ochrana), lacnejšie sa spoliehajú väčšinou na gumenú záslepku zvonku. Ak ju používateľ zabudne zatvoriť, telefón pri kontakte s vodou nemusí prežiť. To isté platí aj pre 3,5 mm audio jack.

Lepšie utesnenie hardvérových tlačidiel

Rovnaká situácia nastáva aj pri pohľade na hardvérové tlačidlá. Zatiaľ čo výrobca drahších zariadení mysleli aj na utesnenie týchto prvkov, lacnejšie modely majú medzi tlačidlami a konštrukciou väčšie medzery, ktorými do vnútra voda prenikne ľahšie. Spoliehajú sa len na vnútorné tesnenie.

Kvalita lepidla sa môže líšiť

Napríklad CAT S42 obsahuje silné penové lepidlo, ktoré je nanesené rovnomerne po celom obvode. Utesnenie je tak silné, kvalitné a rovnomerné. Lacné čínske modely majú telo utesnené buď menej kvalitným lepidlom, prípadne je lepidlo použité len na utesnenie citlivých častí, nie celého zariadenia.

Na niektorých vnútorných komponentoch lacných modelov boli nájdené kúsky zvyškového lepidla. Z tohto dôvodu je možné, že kvôli zníženiu predajnej ceny boli použité recyklované komponenty. Týka sa to napríklad pamäťových čipov. V konečnom dôsledku to nemusí byť zlá voľba, pokiaľ tieto čipy fungujú bezproblémovo. Práve toto je dôvod, prečo často vidíme lacný odolný smartfón s podstatne väčším úložiskom ako drahší model od overeného výrobcu.

Sú lacné odolné modely naozaj odolné? Sú

V tomto porovnaní síce lacné smartfóny neobstáli, no keby sme ich odolnosť mali porovnať s bežnými smartfónmi, uvideli by sme poriadny rozdiel. Štandardy tieto modely spĺňajú, takže určite boli otestované, čo vyššiu mieru odolnosti určite zaručí. Aj keď na drahších overených výrobcov strácajú, stále k nim môžu byť dobrou alternatívou. Je už len na konečnom zákazníkovi či uprednostní lepšiu odolnosť alebo nižšiu cenu.

Náš tip
Vyberáme nový smartfón: Toto sú najlepšie vlajkové lode, ktoré si môžete kúpiť
16.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+