MojAndroid

Je možné, že Európska únia opäť prinúti spoločnosť Apple upustiť od svojich ikonických, no nezmyselných pravidiel. Kým pred časom riešila zjednotenie nabíjacích portov (čím by iPhony prišili o svoj Lightning konektor), teraz si posvieti na možnosť inštalovať aplikácie z neoficiálnych zdrojov. Novinku priniesol portál The Verge.

Používatelia iPhonov v súčasnosti nemajú veľmi na výber, pokiaľ ide o sťahovanie nových aplikácií. Pre bežných používateľov je k dispozícii len oficiálny App Store, zatiaľ čo tí pokročilejší môžu vyskúšať aj iné spôsoby inštalovania aplikácií. Tie sú však oveľa zložitejšie, kvôli čomu sú časovo alebo finančne náročné. S novou legislatívou, ktorú Európska únia nedávno predstavila, by však Apple musel sprístupniť aj inštalovanie z neoficiálnych zdrojov priamo v systéme, podobne ako to robí Android.

Apple iPhone 13 Pro fotoaparat
Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Toto ustanovenie bolo zahrnuté do pôvodného návrhu takzvaného Digital Markets Act (DMA), ktorý je na dobrej ceste k tomu, aby sa stal súčasťou zákonov Európskej únie. Ak ho Európsky parlament schváli, do platnosti by mohol vstúpiť už v októbri tohto roku. Následne by Apple musel nielen používateľom povoliť sťahovať aplikácie aj odinakiaľ, ale taktiež by vývojárom musel umožniť pridávať aplikácie do App Store bez toho, aby boli nútení používať platobné systémy Applu.

„Sme presvedčení, že majiteľ smartfónu by mal mať možnosť slobodne sa rozhodnúť, ako ho bude používať,“ uviedol hovorca Európskej komisie Johannes Bahrke. „Táto sloboda zahŕňa možnosť zvoliť si alternatívne spôsoby na získavanie aplikácií. S DMA by si používateľ stále mohol užívať zabezpečenie predvoleného obchodu s aplikáciami. Okrem toho by však mal možnosť používať aj iné bezpečné obchody.“

iPhony a ich bezpečnosť je podľa Applu v ohrození

Prečo vlastne Apple nešiel po stopách Androidu a získavanie aplikácií z iných zdrojov nepovolil už dávno? Spoločnosť stále tvrdí, že by to zničilo bezpečnosť iPhonov. Na svojich počítačoch takúto možnosť má, no na iPhonoch ju nechce. Vraj smartfóny obsahujú viac citlivých informácií, ktoré by následne boli ohrozené.

Európska únia si zas myslí, že aj po uplatnení nového zákona by stále existovali spôsoby, ako používateľov iPhonov nevystaviť zbytočným rizikám. Inšpiráciu môže spoločnosť čerpať napríklad od Androidu, kde možnosť inštalovať aplikácie z neoficiálnych zdrojov je predvolene zakázaná. Používateľ musí ísť do nastavení a manuálne ju zapnúť. To odradí menej zdatných používateľov od toho, aby si do svojho zariadenia nechtiac stiahli škodlivý softvér.

Náš tip
Sú bezplatné VPN bezpečné? Toto ste si o nich asi nemysleli

28.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+