MojAndroid

Spoločnosť Apple včera večer nášho času predstavila dlho očakávaný smartfón iPhone 7. Ten priniesol väčšinu z toho, o čom sme si mohli prečítať aj v uniknutých informáciách niekoľko týždňov pred predstavením. Nedočkali sme sa žiadnej dramatickej novinky, no vylepšení bolo dosť na to, aby telefón zaujal súčasných majiteľov iPhonov, ale aj Android smartfónov.

iphone-7-plus

Telefón má trochu zmenený dizajn, no v podstate ide o veľmi podobne vyzerajúce zariadenie. Novinkou je odolnosť voči vode a prachu s certifikátom IP67, čo určite poteší milióny fanúšikov po celom svete. Ponúka nový čip A10, ktorý má teraz už štyri jadrá a okrem vyššieho výkonu by mal priniesť aj lepšiu výdrž batérie. Vpredu prešlo zmenami tlačidlo domov, ktoré teraz ponúka iba vibračnú odozvu tak, ako trackpady na nových MacBookoch. Podľa očakávania telefón už neponúka 3,5mm jack pre slúchadlá, a tak Apple v balení ponúka slúchadlá s Lightning portom a k dispozícii budú aj nové bezdrôtové slúchadlá Air Pods, ktoré ale nebudú súčasťou balenia. Displej zostal prakticky nezmenený, je akurát o 25 % jasnejší a ponúka širšie rozpätie farieb pre ešte vernejšie zobrazovanie obsahu.

iphone-7

Veľkými zmenami ale prešiel fotoaparát, resp. fotoaparáty. Nájdeme tu snímač s clonou f/1.8 a OIS aj na tradičnom modeli iPhone 7. Vďaka tomu a ďalším vylepšeniam by sme sa mali tešiť na lepšie fotografie za všetkých svetelných podmienok. Ešte zaujímavejšia je situácia na modeli iPhone 7 Plus, ktorý ponúka dva takéto fotoaparáty. Jeden má 28mm objektív, kým druhý má ekvivalent 56 mm. Vďaka tomu je možné využívať skutočný optický zoom a niekoľko ďalších funkcií, ktoré už tradične prináša duálny fotoaparát.

iphone-7-plus-2

Okrem toho nechýbajú ďalšie drobné vylepšenia, ktoré robia z telefónu skutočne zaujímavé zaradenie. Síce nepribudlo nič také, čo by nám vyrazilo dych, no stále ide o zariadenie, ktoré určite zaujme obrovské množstvo fanúšikov Apple. Čo si o telefóne myslíte vy? Zvažujete jeho kúpu, prípadne odporučili by ste ho niekomu inému? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom a nezabudnite si prečítať názory členov našej redakcie na nový iPhone 7.

Michal Chabada

Nový iPhone 7 podľa mňa opäť neprekvapil. Svojimi funkciami doháňa len konkurenciu – vodeodolnosť, duálny fotoaparát či zlepšenie výkonu a parametrov nie sú ničím výnimočné. Kvázi novinkou je len odstránenie 3,5-milimetrového jacku, ktorý po vzore Apple použijú určite aj ostatní výrobcovia v blízkom čase. Bude to však stačiť spoločnosti na to, aby zaujal svojich zákazníkov? Samozrejme.

Fero Chovaňák

Apple ani tento rok nedokázal ohúriť niečim úplne novým alebo doslova revolučným. Tie časy sú už dávno preč a spoločnosť hrá skôr na istotu. Potvrdila to aj pri predstavovaní nového iPhonu 7 a iPhonu 7 Plus, ktoré prinášajú všetko to, čo sme mohli vidieť už aj na smartfónoch s Androidom. Samozrejme, nepochybujem o tom, že nové iPhony budú valcovať konkurenciu na mnohých frontoch a opäť budú patriť medzi elitu trhu, a to nielen čo do počtu predaných kusov. Jedno sa však Applu musí uznať, do jedného zariadenia sa mu podarilo vtesnať všetko to, po čom by zákazník mohol túžiť – špičkový fotoaparát s optickou stabilizáciou (v prípade modelu Plus duálny fotoaparát), prémiové spracovanie, odolnosť voči vode či rýchlosť. Len máloktorý high-end smartfón ponúka všetky tieto prednosti na jednom mieste. Spojte to ešte so značkou Apple a o ďalší bestseller je postarané. Novému iPhonu 7 by som mohol vytknúť asi len absenciu 3,5mm audio jacku, aj tú ale podľa mňa fanúšikovia časom Applu odpustia.

Ondrej Ličko

Predstavenie nového iPhone 7 prebehlo opäť vo veľkom štýle. Nešetrilo sa superlatívmi ani potleskom, no s odstupom niekoľkých hodín sa treba na celú vec pozrieť ešte raz a trochu triezvejším pohľadom. Apple pridal do iPhone-u dvojitý fotoaparát (aj to len do verzie Plus a nie ako prvý), pridal vodeodolnosť (opäť nie ako prvý), predstavil bezdrôtové slúchadlá (nie prvé) a odstránil audio jack (novinka). Samozrejmosťou je zvýšenie výkonu, vylepšenie fotoaparátu, či vylepšenie výdrže batérie, no to je tzv. “povinná jazda”. Suma sumárum – nový iPhone ma neprekvapil a už dlhšie bolo známe, aké novinky prinesie. Bol som zvedavý, čím ďalším, novým, nás zaujme, no to sa nestalo. Samozrejme, ide o výborné zariadenie, ktoré je najväčším konkurentom Android smartfónov ako takých, no nepriniesol opäť nič také, čo by ma presvedčilo aby som si ho čo i len vyskúšal, nebodaj kúpil. Keď sme pri kúpe, treba myslieť opäť aj na vyššie ceny. A tie nepotešili zrejme nikoho. 

Matúš Kapusta

Predstavenie nového iPhone 7 som sledoval naživo, no podľa očakávania sme sa nedočkali ničoho, čo by bolo dychvyrážajúce. Niekoľko noviniek ma ale skutočne zaujalo. Osobne som najviac zvedavý na nový fotoaparát na iPhone 7. Dual camera na 7 Plus síce vyzerá zaujímavo, no bolo by skutočne prekvapujúce, ak by tu Apple ponúkol niečo, čo ešte nikto pred ním. Samotný fotoaparát ale môže byť skutočne zaujímavý. Reč bola aj o špeciálnom čipe, ktorý spracúva fotografie, pričom v tomto smere patrí Apple stále k špičke na trhu. Vylepšená optika môže ešte pomôcť výsledným fotografiám a OIS je určite vítanou novinkou. Pre dobro fanúšikov iPhonov som tiež rád, že Apple konečne zahodil 16 GB verziu a je super, že aj súčasné modely 6S a 6S Plus budú odteraz dostupné v 32 GB verziách. Ako obyčajne, aj teraz si na reálne testy (najmä fotoaparátu) budeme musieť počkať, no v ostatných smeroch nebolo noviniek až toľko, že by malo ísť o nejaký obrovský upgrade oproti predchádzajúcim modelom. Môj postoj ohľadne kúpy iPhone sa tak určite nezmení.

Fotografie: The Verge

8.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+