MojAndroid

O téme bezpečnosti mobilných systémov sa v poslednej dobe rozpráva vo veľkom. Najčastejšie kolujú informácie o tom, že s bezpečnosťou má najväčší problém Android, ktorý je v poslednej dobe napádaný mobilným malwarom a nebezpečnými aplikáciami. Nie všetko je ale tak ako vyzerá, čo potvrdzujú aj štúdiá spoločnosti SourceFire. Tá sa totižto téme bezpečnosti mobilných operačných systémov venuje už od roku 2007 a výsledok prekvapil nejedného fanúšika smartfónov a tabletov. Najviac zraniteľným systémom je iOS od spoločnosti Apple, ktorý je dokonca zraniteľnejší ako Android, Windows Phone a BlackBerry dokopy!

iphone_malware

Vedúci inžinier výskumu Yves Younan potvrdil, že informácia o tom, že Apple iOS je najviac zraniteľným systémom, prekvapila aj jeho samotného. Od roku 2007 totižto Apple vydáva pri každej novej verzii svojho operačného systému aj nové bezpečnostné vylepšenia. Ani tie však nezabránili tomu, aby v testoch na zraniteľnosť, ktoré sú uložené v databázach Common Vulnerabilities and Exposures (CVE)National Vulnerability Database (NVD) dopadol iPhone najhoršie. Pritom sa v databázach udržujú až 25 rokov staré výsledky mobilných zariadení.

vulnerability-620x364

Apple so svojim systémom iOS vedie rebríček zraniteľnosti s 210 bezpečnostnými dierami, zatiaľ čo Android má len 24 takýchto dier, Windows Phone len 14 a BlackBerry 11. V percentách sa tak porovnáva iOS s 81% ku všetkým ostatným systémom v súčte s 19% podielom. Younan vysvetľuje, prečo má iPhone až také veľké množstvo bezpečnostných dier:

“Hackeri sa do Androidu dostanú veľmi jednoducho. Stačí, aby vytvorili nebezpečnú aplikáciu a donútili používateľov, aby si ju nainštalovali mimo Play Store. Len 0,5% prípadov malwaru v Androide totižto pochádza z oficiálneho obchodu, za ostatné si môžu používatelia sami. S iPhonom to je iné. Cez AppStore neprejde takmer ani jedna nebezpečná aplikácia, a tak sa hackeri musia zamerať na iné cesty. Preto objavili viac chýb v samotnom systéme, ktoré sa snažia využiť. V konečnom dôsledku je tak iOS ešte zraniteľnejší ako ktorýkoľvek iný operačný systém.”

Z výsledkov tohto výskumu je teda známe, že Android ako open source trpí hlavne nepozornosťou používateľov a nie bezpečnostnými chybami v systéme. Na druhej strane, iOS používatelia sú viac opatrní a tak sa musia hackeri viac snažiť, aby tieto zariadenia napadli inou cestou, z čoho vyplýva aj väčšie množstvo nedostatkov v bezpečnosti, ktoré hackeri svojimi útokmi objavili. Nič z tohto však nesvedčí o reálnom počte napadnutých zariadení a výskum má len informačný charakter.

Zdroj: PhoneArena

27.3.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+