MojAndroid

V dánskom hlavnom meste Kodaň vzniklo laboratórium Ikey s názvom Studio10. V ňom študenti môžu vymýšľať nové veci s témou “funkčný dizajn”. Jedným z najzaujímavejších konceptov, ktorý z tohto laboratória v poslednej dobe vyšiel, je projekt Heat Harvest. Za ním stoja dvaja študenti z Copenhagen’s Institute of Interaction, Rus Sergey Komardenkov a Indka Vihanga Gore. Tí vymysleli nábytok, ktorý dokáže premeniť teplo na elektrinu. Stačí, aby ste na stôl položili šálku kávy alebo tanier s teplým jednom a hneď vedľa si môžete na rovnakom stole bezdrôtovo nabiť mobil.

Základom tejto technológie je princíp známy už 200 rokov s názvom Seebeckov jav. Ten si vyžaduje materiál, ktorý je výborným vodičom elektriny, avšak zlým vodičom tepla, nakoľko funguje na princípe zmeny rozdielu tepla na elektrické napätie. Inak povedané, potrebný materiál by mal prenášať energiu bez toho, aby vyžaroval množstvo tepla, čím zaručí veľký rozdiel teplôt medzi podložkou a zdrojom tepla (napr. šálkou kávy). Najnovšie technologické inovácie v nanomateriáloch ale takéto materiály reálne dovoľujú vyrobiť, čoho sa chytili aj Komardenkov a Gore. Ich projekt je naozaj zaujímavým a čoskoro by sa mohol stať skutočnosťou. Má však stále niekoľko otáznikov.

ikea-nabijanie-teplo

Otáznou je napríklad cena nábytku, ktorý by ponúkal túto funkcionalitu. Jednak je pri jeho výrobe potrebné použiť dnes pomerne drahé nanomateriály a jednak do neho treba zakomponovať miniatúrny “menič” tepla na elektrinu. Ako však všetci vieme, technológie sa rozvíjajú rýchlym tempom, a tak o pár rokov nemusí byť takýto nábytok iba sci-fi myšlienkou. IKEA môže byť tou správnou spoločnosťou, ktorá koncept posunie do štádia reálneho produktu a my im pri jeho vývoji rozhodne držíme palce.

Zdroj: Gizmodo

24.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+