RECENZIA Huawei P30: Pre tých, ktorí vedia, čo chcú

Vlajková loď Huawei P30 Pro na seba viaže množstvo superlatívov. Aj preto nie je veľkým prekvapením, že model Huawei P30 sa stále nachádza v tieni svojho brata. A je to veru veľká škoda. To hlavne preto, lebo menší a dostupnejší model je pravdepodobne pre mnohých používateľov lepším riešením, ako verzia s prívlastkom “Pro”.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia a dizajn: Keď nechcete lopatu

Súčasné trendy prajú veľkým telefónom. Najskôr boli veľké uhlopriečky displejov vyčlenené len pre špeciálnu kategóriu “tabletofónov”. Tá postupne úplne zanikla. Veľký displej sa totiž stal synonymom vlajkovej lode a už niekoľko rokov platí, že nájsť kompaktný smartfón so špičkovými špecifikáciami je veľký problém. V posledných rokoch sa však “syndróm” veľkých telefónov dostal aj do strednej a nižšej triedy.

Aj preto je vždy zaujímavé, keď výrobca príde s menším modelom. Iste, 6,1″ displej nenaznačuje, že by sa malo jednať o malý telefón, no na dnešné pomery vlajkových lodí ide o drobčeka. Ak vezmeme do úvahy fakt, že displej je skutočne natiahnutý s pomerom strán až 19,5:9 a má minimálny rámik, dostaneme naozaj kompaktne pôsobiace zariadenie jednoducho ovládateľné jednou rukou.

V ostatných smeroch is Huawei P30 požičal od svojho väčšieho brata množstvo dizajnových prvkov. Veľkým rozdielom je ale displej bez zahnutých hrán, čo je pre mnohých používateľov skôr výhodou. Zadná stena je však už zahnutá a prechádza do bočných hrán. Tie sú aj v tomto prípade elegantne zrezané hore a dolu. Nájdeme v nich všetky klasické prvky a ešte aj bonus v podobe 3,5mm jacku pre slúchadlá. Ten sa dostal aj do predchádzajúceho modelu P20 a je skvelé, že sa nachádza aj v smartfóne z roku 2019.

Spomínaná zadná strana je pomyselnou dominantou celého telefónu. Ten sa totiž predáva v rôznych gradientných farebných prevedeniach, ktoré boli predstavené práve vlani s príchodom modelu Huawei P20. Tento štýl sa výrobcovi osvedčil a ponúka ho už na celom rade svojich zariadení vrátane línie P30.

My sme mali na testovanie k dispozícii Huawei P30 v prevedení Aurora. To zobrazuje prechod medzi sýtou modrou, cez tyrkysovú až po bledo zelenú. Spolu s jemným modro-zeleným rámom je telefón dizajnovou pochúťkou a hoci ho zrejme budete nosiť v kryte, v tejto “nahej” podobe má skutočne svoje čaro.

Ide, samozrejme, o konštrukciu v kombinácii skla a kovu. Zadný kryt tak zachytáva pomerne dosť odtlačkov, aj keď vďaka farebnému prechodu ich nie je až tak vidieť. Telefón je tiež vo svojej podstate šmykľavý, no vďaka menším rozmerom sa dobre drží v ruke a šmýka sa tak menej, ako väčšie zariadenia so 6,5″ uhlopriečkou.

Vzadu tiež nájdeme zrejme najdôležitejší prvok zariadenia, ktorým je trojitý fotoaparát. Tu však máme jednu výhradu – fotoaparát totiž výrazne vystupuje z tela telefónu, ktorý sa potom doslova kolíše na rovnej podložke. To nie je zrovna pohodlné v prípade, že by ste telefón chceli ovládať v takejto polohe. Hoci je to neduh, ktorý trápi celý rad zariadení na trhu, v prípade P30-ky je tento efekt ešte výraznejší.

Celkovo však k dizajnu telefónu nemáme žiadne ďalšie výhrady, práve naopak – sme veľmi radi, že výrobca tu nespravil oproti väčšiemu modelu žiadne kompromisy. Niektoré zmeny, napríklad menšie rozmery, plochý displej či 3,5mm jack pre slúchadlá budú pre mnohých používateľov dokonca veľkým bonusom oproti väčšiemu modelu.

Biometria: Skener tváre aj odtlačok v displeji

Huawei P30 nezaostáva sa svojim väčším súrodencom ani po stránke biometricého zabezpečenia. Nájdeme tu skener odtlačkov priamo v displeji a aj odblokovanie tvárou. V oboch prípadoch ide o rozšírenejšie formy, a teda skener odtlačkov je optický a o odblokovanie tvárou sa stará iba predná kamera.

Obe formy zabezpečenia sú však rýchle a spoľahlivé. Skener odtlačkov pôsobí rovnako rýchlo ako ten na P30 Pro. Je rozhodne presnejší ako prvá generácia použitá v modeli Huawei Mate 20 Pro, aj keď za to možno vďačí posledným softvérovým aktualizáciám, ktoré boli zamerané na zlepšenie práve tohto prvku. Optická technológia však so sebou nesie všetky neduhy, ktoré sú s ňou spojené – akokoľvek mokrý či špinavý prst spôsobuje skeneru výrazné problémy a  v noci sa môžete tešiť na slušný šok, ktorý spôsobí ostré čierne svetlo na inak tmavom OLED displeji.

Aj preto sme ako sekundárny spôsob odblokovania telefónu používali skenovanie tváre. Ide o menej bezpečné 2D skenovanie, o ktoré sa stará iba predná kamera. Aj toto riešenie je však dostatočne praktické na bežné používanie – nikto z našich známych neoklamal prednú kameru svojou tvárou a ani našou fotografiou. Takéto odblokovanie je tiež rýchle a pohodlné a pomôže aj v tých prípadoch, keď máte ruky špinavé, spotené či mokré.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Vyniká najmä čitateľnosťou na slnku

Huawei P30 prináša 6,1″ OLED displej s rozlíšením 1080 x 2340, pomerom strán 19,5:9, hustotou pixelov 422 ppi a podporou HDR10 či DCI-P3. To sú všetko pekné čísla, avšak v praxi nás zaujali niektoré iné vlastnosti tohto panelu.

Ako prvé si všimnete, že displej nemá zahnuté hrany. Ide tak o aktuálne jediný u nás dostupný smartfón s čipom Kirin 980, ktorý nemá zahnuté hrany displeja. Už len to samo o sebe môže byť pre niekoho dostatočným dôvodom, aby uprednostnil P30-ku pred Pro modelom.

Zároveň nás teší, že ide o OLED panel. Vlani tu výrobca spravil veľký kompromis a kým model Huawei P20 Pro ponúkal OLED displej, menší P20 mal LCD obrazovku. Tento rok sa môžete tešiť na OLED zobrazovanie pri oboch modeloch a to prakticky v rovnakej kvalite.

Aj klasický Huawei P30 má skutočne krásny a jasný displej s peknými, sýtymi farbami, a to bez potreby zbytočného skresľovania skutočných farieb. Samozrejmosťou je dokonalá čierna a fantastické pozorovacie uhly.

Čo nás ale veľmi potešilo, je vynikajúca čitateľnosť v exteriéri. Samotný panel pritom nepatrí medzi najjasnejšie, čo pocítite pri priamom dopade ostrých slnečných lúčoch na displej. Bežné exteriérové podmienky či štandardný slnečný deň sú však podmienky, v ktorých P30 exceluje.

Pripisujeme to naozaj nízkej úrovni odrazu svetla od obrazovky. Okrem vysokého jasu je aj toto jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú čitateľnosť na slnku. A v tomto smere si nepamätáme telefón, ktorý by sa leskol takto minimálne. Nevieme, akú špeciálnu vrstvu tu výrobca použil, no sme mu za to veľmi vďačný.

Zároveň nás teší, že tento antireflexný prvok sa kamaráti aj s polarizačnými okuliarmi. Oceníte to pri cestovaní v aute, kedy sú podmienky pre displej často najhoršie – musí svietiť najjasnejšie, ako dokáže, často naň dopadá slnko a vy máte na očiach okuliare. V mnohých prípadoch sú displeje na súčasných smartfónoch ťažko čitateľné s polarizačnými okuliarmi, no v prípade P30-ky sa čitateľnosť dokonca zlepší, ak máte na očiach takéto okuliare.

Samozrejme, súčasťou displeja je aj miniatúrny výrez v hornej časti displeja. Ten uchováva selfie kameru a nad ním sa nachádza štandardný predný reproduktor. Nenájdeme tu teda moderný reproduktor ukrytý v displeji, ako je to v prípade Huawei P30 Pro, no pri používaní týchto dvoch telefónov sme nespozorovali absolútne žiaden rozdiel v kvalite zvuku pri telefonátoch.

Vďaka OLED displeju využijete aj pokročilé fičúry v systéme, ako napríklad tmavú tému prostredia či Always-On displej. Ten je po aktualizácii systému schopný zobrazovať upozornenia zo všetkých aplikácií, čo je aj v tomto prípade kompenzácia za chýbajúcu LED diódu. Tá je ale čoraz častejšie synonymom pre telefóny v minulosti a vďaka pokročilému Always-On displeju nám pri používaní vôbec nechýbala.

Výkon a pamäť: Patrí k špičke

Jednou z oblastí, kde už tradične slabšie vybavený model série Huawei P nezaostáva, je výkon. Huawei P30 je tak dostupný s extrémne výkonným čipom Kirin 980, ktorému sekunduje RAM s kapacitou 6/8 GB a vnútornou pamäťou s kapacitou 64/128/256 GB. K dispozícii sú tak modely aj pre tých najnáročnejších používateľov. Nám sa do redakcie dostal model so 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte.

BenchmarkSkóre
GeekBench 43309/9815 (single-core/multi-core)
AnTuTu288 177
3D Mark (Sling Shot Extreme)4022

Toto je prakticky rovnaká výbava, akou disponuje aj výkonnejší model P30 Pro. Výsledkom je, že Huawei P30 patrí k najvýkonnejším zariadeniam na trhu a poradí si s absolútne každou činnosťou. Telefón sa pritom ani poriadne nezapotí a zahráte si na ňom aj najnovšie hry vrátane tých najnáročnejších.

Pri bežnom používaní zasa oceníte expresne rýchle reakcie, rýchle spúšťanie aplikácií a prepínanie medzi nimi a skutočne skvelý zážitok z používania. Novinkou v tomto modeli je rozšírenie pamäte, ktoré je možné prostredníctvom NM kariet. Tie sú špecifické pre Huawei zariadenia a hoci majú svoje výhody, nie sú až tak praktické. Nevložíte ich totiž do žiadneho počítača a v skutočnosti tak pôjde skutočne iba o rozšírenie vnútornej pamäte.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Nový Android aj EMUI

Podobne ako Huawei P30 Pro, aj menší P30 prináša novšiu nadstavbu EMUI 9.1 nad systémom Android 9.0 Pie. Nové EMUI prináša pár drobných vylepšení oproti predchádzajúcej verzii, no absolútna väčšina systému ostala nezmenená.

Najzásadnejšou zmenou je podpora zobrazovania upozornení zo všetkých aplikácií priamo na zamknutom displeji. Túto funkciu priniesol na modely P30 a P30 Pro jeden z update-ov, ktorý obdržíte po prvom prihlásení. Vďaka tomu vidíte priamo na always-on displeji upozornenia zo všetkých aplikácií a hoci s nimi nemôžete bližšie pracovať, ide o vítanú novinku, ktorá nahrádza chýbajúcu LED diódu.

Pár noviniek nájdeme aj priamo v systéme. Tou najočividnejšou zmenou sú nové štvorcové ikony, ktoré ladia s trošku hranatejšou konštrukciou celého telefónu. Hoci sme radi, že Huawei sa konečne venuje aj týmto estetickým prvkom svojho systému, ešte stále má v tomto smere čo doháňať. Novinkou je tiež napríklad zobrazenie priečinkov na domovskej obrazovke – vo verzii EMUI 9.0 sa naraz zobrazilo iba 9 ikoniek a pre ďalšie ste sa museli gestom posunúť v horizontálnom smere. V prípade P30 Pro sa ich naraz zobrazí viac a posúvate sa vertikálne.

Iné veľké zmeny sme v systéme nespozorovali. Miernou grafickou zmenou prešla zamknutá obrazovka, kde sa zmenilo poradie a rozloženie jednotlivých údajov. Domovské obrazovky, notifikačná lišta, defaultne skryté menu s aplikáciami či menu s nastaveniami zostali úplne rovnaké.

Nájdeme tu tiež rovnaké predinštalované aplikácie, pričom niektoré ponúkajú zmenenú ikonu – napríklad aplikácia Galéria, ktorá mala rovnakú nenápadnú ikonku už od nepamäti. Novší obrázok aspoň trošku viac naznačuje, o aký vynikajúci fotomobil sa jedná.

Stále tak v telefóne nájdete duplicitné aplikácie, ako napríklad aplikáciu pre e-maily, kalendár či spomínanú galériu. Našťastie, bloatware-u nie je veľmi veľa a niektoré z ponúkaných aplikácií možno aj využijete.

Disqus Comments Loading...