MojAndroid

Modely Huawei P8 Lite a P9 Lite patrili v roku svojho predstavenia medzi najpopulárnejšie a u nás aj najpredávanejšie zariadenia. Niet sa čomu čudovať, veď kombinácia známeho dizajnu a skvelého pomeru ceny a výkonu je skutočne atraktívna. Na úspešných predchodcov sa snaží nadviazať aj Huawei P10 Lite, no nemá to ľahké, keďže konkurenciu nachádza priamo vo vlastných radoch.

Balenie: Originálne a jednoduché

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pýšiť sa originálnym balením smartfónu dnes nie je vôbec jednoduché. Huawei pri svojich posledných modeloch zvolil netradičné balenie, kde sú jednotlivé zložky uložené pozdĺžne v škatuli. Telefón, príslušenstvo a dokumentácia sa tak nevyberajú zhora, ale z boku, pričom v balení sú prehľadne odlíšené. Samotný telefón sa nachádza medzi menšou škatuľkou s dokumentáciou a väčšou s príslušenstvom. Tu nechýba napájací adaptér s výstupom 18 W, klasický USB kábel ani nástroj na výber zásuvky so SIM kartami. Originalita obišla pribalené slúchadlá, ktoré si aj skúsený smartfónista môže pomýliť s Apple EarPods. To okrem iného znamená, že približne polovici populácie vypadnú z ucha aj pri nehybnom sedení. To ale nevadí, pretože zvukové podanie je podpriemerné a určite radšej uprednostníte vlastné slúchadlá.

Konštrukcia: Huawei na prvý pohľad

Hoci telefón nesie označenie Huawei P10 Lite, s vlajkovou loďou Huawei P10 nemusí mať nutne veľa spoločného. Zariadenia od tohto čínskeho výrobcu ale väčšinou zdieľajú množstvo podobných dizajnových čŕt a inak to nie je ani v prípade tejto novinky.

Už na prvý pohľad je zrejmé, o aké zariadenie ide. Ak by ste aj dizajnové črty nespoznali okamžite, veľa vám napovie tradičné logo výrobcu pod displejom. To sa nachádza na tých modeloch, ktoré majú čítačku odtlačkov na zadnej strane. To je prípad Huawei P10, ktorý je tak spredu absolútne minimalistický. Nad displejom nájdeme štandardný reproduktor pre volania, šošovku selfie fotoaparátu a proximity senzor. V pravom rohu sa nachádza v pokoji neviditeľná notifikačná dióda.

Chválime pomerne rozumné rozmery zariadenia. Tie sú na úrovni 146,5 x 72 x 7,2 mm s hmotnosťou 146 gramov. Čísla ale nemusia nič znamenať, dôležité sú aj iné vlastnosti, ako napríklad minimálny rámik po bokoch displeja a rozumná časť rámiku hore. Ak by sme v spodnej časti pod displejom našli skener odtlačkov, nemali by sme absolútne žiadne výčitky. Aj napriek miernej brade sa ale telefón drží v ruke veľmi dobre a problém by nemali mať ani používatelia s menšími dlaňami.

Hoci telefón je pokrytý efektným 2.5D sklom, nejde o odolné sklo Gorilla Glass. To môže časom znamenať väčšiu náchylnosť na poškodenia, no pri prvom použití rozdiel veľmi nepocítite. Naopak, pri prvom uchopení zariadenia si ho možno pomýlite s plnohodnotnou vlajkovou loďou. Tomu okrem efektného zahnutia displeja pomáha aj kvalitný kovový rám s precíznym zbrúsením a responzívnymi tlačidlami.

Tie nájdeme napravo, pričom pod dvojtlačidlom hlasitosti sa nachádza tlačidlo napájania s pohodlným vrúbkovaním pre jednoduchšie spoznanie hmatom. Naľavo nájdeme zásuvku na SIM/microSD karty, hore je to zasa 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a sekundárny mikrofón. V dolnej hrane je to potom primárny mikrofón pre volania, microUSB port a mriežka reproduktoru pre multimédiá.

Na štyroch miestach (hore v ľavej, hore v pravej a dvakrát v spodnej stene) nájdeme aj antény. Vďaka tomu môže byť zadná strana tvorená jedným kusom skla. Jeho jednoliatosť je narušená iba šošovkou fotoaparátu s LED diódou blesku a skenerom odtlačkov prstov. Žiaden z týchto prvkov nevytŕča z tela telefónu a pri položení na rovnú podložku sa prakticky vôbec nekolíše.

Porovnanie s Huawei P10 naľavo.

Nekolíše, ale šmýka. Podľa očakávania je sklenená konštrukcia skutočne náchylná na vyšmyknutie z ruky. To ale nie je nič netradičné a zo subjektívneho hľadiska sa nám zdá, že telefón je o čosi menej šmykľavý ako zariadenia s podobnou konštrukciou. Samozrejme, horšie na tom budú používatelia s menšími dlaňami, ktorí možno budú mať väčšie problémy.

Porovnanie spodnej hrany s Huawei P10 naľavo.

Celkovo je dizajn telefónu na špičkovej úrovni. Je naozaj jednoduché pomýliť si ho s vlajkovou loďou. Sklenená konštrukcia sa stáva štandardom aj v strednej triede, no z tej vytŕča skutočne kvalitný kovový rám. Aj ten nájdeme na viacerých zariadeniach, no v prípade Huawei P10 Lite je spracovaný naozaj výborne s dôrazom na detail.

Z boku ich takmer nerozlíšite.

Práve kvalita konštrukčného spracovania je niečo, čím sa telefón líši od svojho zdanlivo najväčšieho konkurenta Huawei P9 Lite. Oba modely ponúkajú podobnú výbavu a dizajn, no po stránke konštrukcie má navrch model P10 Lite.

Skener odtlačkov: Svižný a plný funkcií

Huawei pokračuje v skvelej tradícii a aj na Huawei P10 Lite nájdeme vynikajúci skener odtlačkov prstov. Ten fungoval presne podľa našich očakávaní – bol rýchly, mohli sme mu priradiť hneď niekoľko odtlačkov, spoľahlivo ich rozpoznal a okrem toho ponúkol celý rad nadštandardných funkcií, ktoré stále u väčšiny konkurencie nenájdeme.

Ide o šikovné gestá, ktoré vám uľahčia navigáciu v systéme a ovládanie určitých prvkov a aplikácií. K dispozícii je naše obľúbené gesto, kde pri dlhšom podržaní v aplikácii fotoaparátu nasnímate fotku. To sa môže na prvý pohľad zdať zbytočné, no oceníte to najmä v prípadoch, keď naťahujete ruku ďaleko pred seba a chcete zhotoviť selfie. V takomto prípade je pomerne krkolomné stláčať spúšť na displeji, pričom ukazovák prirodzene zapadne na úroveň skeneru.

Ďalej môžete stlačením a podržaním snímača zdvihnúť hovor či zastaviť budík. Ďalej sú k dispozícii gestá potiahnutím. Prejdením hore/dolu kdekoľvek v systéme stiahnete, resp. zasuniete notifikačnú lištu. Prejdením sprava doľava a opačne sa zasa viete pohybovať v galérii pri zobrazení fotografií na celú obrazovku.

Hoci niektoré z týchto gest možno všetci používatelia nevyužijú, my sme ocenili minimálne možnosť gestom zhotoviť selfie. Na škodu nie je ani ovládanie notifikačnej lišty, čo ocenia najmä používatelia s menšími rukami, ktorým sa nechce načahovať na horný kraj obrazovky.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

27.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+