MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Pekný a praktický, no s bloatwareom

Huawei P10 Lite prichádza s pomerne aktuálnou verziou systému Android 7.0 Nougat s nadstavbou EMUI 5.1. Ide o čerstvú verziu grafického rozšírenia, ktorá sa ale od svojho predchodcu nijako výrazne nelíši. Ak ste v poslednej dobe používali alebo aspoň dlhšie držali v ruke telefón s týmto systémom, túto časť môžete rovno preskočiť. V telefóne totiž nie je nič, čo by sme nenašli v iných zariadeniach Huawei s touto verziou systému, ako napríklad Huawei P10 či Huawei Mate 9.

Zmeny tak prichádzajú už od domovskej obrazovky. V základnom nastavení tu nenájdete ani menu s aplikáciami, no to je možné v tejto verzii systému manuálne zobraziť. V takomto zobrazení ale zasa prestane fungovať gesto potiahnutia smerom nadol po domovskej obrazovke. To v zobrazení bez menu s aplikáciami vyvolá panel pre vyhľadávanie spolu s odporúčanými titulmi. Táto funkcia je ale v podstate nahradená práve tlačidlom menu, po stlačení ktorého sa zobrazia aj spomínané návrhy.

Rovnako zmenená je aj uzamykacia obrazovka. Teší nás, že s upozorneniami je možné pracovať lepšie ako v predchádzajúcich verziách EMUI. Zaujímavé sú aj automatické zmeny pozadia uzamknutej obrazovky, čím je EMUI dobre známe. Samozrejme, dôležitou súčasťou systému je obrovské množstvo prispôsobení. Môžete si tu nastaviť mriežku zobrazenia na domovskej obrazovke, ale aj prechody medzi jednotlivými obrazovkami.

Menšími zmenami prešla aj lišta s upozorneniami. Nájdete tu niektoré ikony rýchleho spustenia, ktoré v čistom Androide nie sú. Upozornenia sa tiež zobrazujú klasicky jedno pod druhým a nie je tu časová os, na ktorú sme boli kedysi zvyknutí. Výraznými zmenami prešlo aj menu s nastaveniami. To je farebné a nachádza sa tu oveľa viac možností ako v čistom Androide.

Prispôsobiť si môžete správanie notifikačnej lišty, zobrazenie a usporiadanie softvérových tlačidiel či detailne môžete ovládať režim Nerušiť. Trochu chaoticky sú niektoré nastavenia umiestnené do sekcie Rozšírené nastavenia. Nájdete tu napríklad nastavenia zabezpečenia a polohy, ktoré majú inak vlastný riadok v čistom systéme Android.

K dispozícii je ale lišta pre hľadanie medzi nastaveniami, a tak možno nebudete úplne stratení. Teda pokiaľ viete, ako presne, alebo aspoň približne sa vaše nastavenie volá. Všetky tieto funkcie sú ale užitočné, alebo nám aspoň pri používaní neprekážajú. Systém vyzerá veľmi pekne a sviežo a je navyše extrémne rýchly a responzívny, takže s ním nemáme absolútne žiadne problémy. Najväčší problém pre nás predstavujú predinštalované aplikácie. Tých je tu neúrekom a my už len túžobne čakáme, kedy skončí platnosť licencie medzi výrobcom a vývojármi týchto aplikácií, aby sme ich nenašli v každom ďalšom Huawei zariadení.

Okrem tradičných Google aplikácií a nástrojov ako Kalkulačka, FM Rádio či Baterka tu ale nájdeme množstvo predinštalovaných plnohodnotných titulov tretích strán. Ide o rôzne demo verzie hier, sociálne siete ako Twitter či Instagram, alebo aplikáciu TripAdvisor. Hoci niektoré z týchto aplikácií skutočne využijeme, väčšina je iba ťarchou v systéme a tešíme sa na moment, kedy ich už Huawei do telefónu nebude inštalovať.

Naše hodnotenie systému je teda rovnaké ako v prípade posledných modelov od značiek Huawei a Honor. Ide o svojské, no praktické spracovanie Androidu. Fajnšmekrom, ktorí preferujú čistý Android, tento systém veľa nepovie, aj keď má k čistému Androidu oveľa bližšie, ako dve-tri verzie dozadu. Najväčšou pliagou je ale množstvo predinštalovaných aplikácií, no, žiaľ, v tomto smere nie je Huawei jediným previnilcom na trhu. Situácia sa ale dlhodobo zlepšuje a veríme, že aj tento čínsky výrobca v niektorej z budúcich verzií systému s množstvom bloatwareu skoncuje.

Multimédiá: Rozumný základ

Každý telefón, ktorý stojí niekoľko stoviek eur, musí v roku 2017 zvládnuť náročné multimediálne požiadavky. Tie spĺňa aj Huawei P10 Lite. Vďaka svojmu peknému 5,2″ displeju budete na ňom multimédiá spracovávať veľmi radi. Obrazovka ponúka dostatočne jemné rozlíšenie aj na prácu s dokumentami či prezentáciami, v prípade tabuliek to budete mať trošku ťažšie ako na väčších zariadeniach, aj keď rozlíšenie vám stačiť bude. Okrem toho telefón disponuje hlasným reproduktorom, ktorý je v kvalite zvuku iba priemerný. Je ale umiestnený v spodnej hrane, čo je vždy lepšie ako keby bol vzadu.

Ako sme spomínali, nechýba tu ani predinštalovaný balíček aplikácií, medzi ktorými nájdete mnohé multimediálne tituly. To poteší najmä tých používateľov, ktorí sa spoliehajú na to, čo im ponúka výrobca. Výhodou je, že tieto aplikácie fungujú dobre a majú jednotný dizajn, takže na ich ovládanie si rýchlo zvyknete. V prípade potreby ale môžete kedykoľvek siahnuť po alternatívnych aplikáciách v obchode Play. Celkovo je Huawei P10 Lite slušné multimediálne zariadenie, ktoré nás v tomto smere určite nesklamalo.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

27.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+