MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

VÝKON, PAMÄŤ A VÝDRŽ BATÉRIE | Aj 8-jadro môže byť úsporné

Huawei na predstavení tejto smartfónovej novinky v nemeckom Berlíne hovoril o tom, že Huawei Nova Plus bude mať brutálnu výdrž na jedno nabitie, a to aj napriek tomu, že má až 8-jadrový procesor. To sa nám potvrdilo aj počas nášho testovania, kedy po “heavy use” dni ukazoval indikátor batérie ešte stále 20-30% kapacity. A to sa pri každom zariadení, ktoré používame, často nestane. Vo výbave tohto zariadenia je konkrétne SoC Snapdragon 625 s 8-jadrovou architektúrou Cortex-A53 s taktom 2.0 GHz. Papierovo tak ide o poriadneho žrúta energie, čo však nie je pravda. Zariadenie dokáže s výkonom pracovať naozaj rozvážne, a to, bohužiaľ, aj za cenu toho, že sa raz za niekoľko dní na pár sekúnd spomalí. Bežný používateľ si ale nič nevšimne.

Okrem výkonného procesora má Huawei Nova Plus aj 3 GB RAM a 32 GB vnútorného úložiska. Pre používateľa ponúka približne 24,01 GB, no pamäť môžete rozšíriť aj pamäťovou kartou o kapacite maximálne 256 GB. Zaujímavý číslom je aj údaj o kapacite lítium-polymérového akumulátora – 3340 mAh. Na jedno nabitie dokážete s týmto zariadením fungovať aj 2-3 dni, pokiaľ ale radi meníte ľudskú spoločnosť za pohľad na displej, počítajte s nabíjaním každý večer. Výhodou je rýchle nabíjanie (cca 50% za približne 25-30 minút), chýba nám ale bezdrôtové nabíjanie, ktoré je stále pri kovovom kryte hudbou budúcnosti. Raz sa ale, dúfajme, dočkáme. Priemerný screen-on-time bol v našom prípade 3,5 – 4 hodiny, a to pri neustále zapnutých mobilných dátach a Wi-Fi.

OPERAČNÝ SYSTÉM, MULTIMÉDIÁ A PRIPOJENIA| Bez prekvapení

Huawei Nova Plus je vybavený operačným systémom Android 6.0 Marshmallow, ktorý je značne upravený nadstavbou EMUI 4.0. Tá napríklad neponúka klasické menu s aplikáciami, má vlastnú notifikačnú lištu a mení vlastne celý dizajn Androidu ako takého. EMUI však nepatrí medzi najhoršie nadstavby a dá sa na ňu zvyknúť. Nepoteší vás väčšie množstvo bloatware-u, ani prehnane zložité nastavenia, no na oplátku získate dobre vyladené zariadenie s minimom spomalení či pádov aplikácií.

huawei-nova-plus-os-9 huawei-nova-plus-os-8 huawei-nova-plus-os-7

Vcelku sa nám páči, ako sa dá upravovať domáca obrazovka. Menu, ktoré vyvoláte dlhším podržaním prstu na voľnej ploche obrazovky, ponúka okrem možnosti zmeny dizajnu a efektov aj nastavenia pre gestá (v sekcii Ďalšie nastavenia). Napríklad potrasením zariadenia sa usporiadajú ikony na ploche. Ďalšie gestá nájdete v Nastavenia > Inteligentná pomoc. Môžete si tu nastaviť napríklad snímanie screenshotov tým, že prejdete hánkami prstov po displeji, prípadne spustiť vybrané aplikácie nakreslením písmenka na zamknutú obrazovku.

Celkovo ponúka Huawei Nova Plus viacero zaujímavých funkcií. Jeho systém je rýchly, nepadá (príliš často), je prehľadný a aj ako dlhoročný používatelia Nova Launcheru sme si naň zvykli. Výhodou Androidu je to, že čo sa vám nepáči, to si môžete zmeniť. Každý si tak systém môže upraviť podľa seba.

Čo sa multimédií týka, Nova Plus nemá problém ani s prehrávaním 4K videa. Pustite si ho ale radšej so slúchadlami, pretože hlasný reproduktor patrí kvalitou len medzi priemer triedy. Huawei do tohto modelu predinštaloval aj svoj vlastný prehrávač hudby, no ten sme vymenili za naše obľúbené JetAudio. Z pripojení je klasicky dostupné Wi-Fi (nemá podporu pre 5 GHz ac siete), Bluetooth vo verzii 4.1, NFC aj mobilné dáta. Huawei Nova Plus ponúka 2 sloty na SIM karty (dual stand-by), oba  ponúkajú 2G/3G/4G pripojenie, no naraz dokáže byť iba jedna SIM karta pripojená na 3G/4G a jedna na 2G. Je tak len na vás, ktorý slot budete používať na mobilné dáta, a ktorý na volania.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
22.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+