MojAndroid

Ak radi fotíte portréty, prípadne inak experimentujete s rozmazaním pozadia, práve teraz je vaša šanca. Svoje fotografie prihláste do súťaže amatérskych fotografov Huawei Next Image a zabojujte o hlavnú výhru, 10-tisíc dolárov.

Častokrát na rôznych weboch čítate o portrétovom režime, bokeh efekte či o rozmazaní pozadia a stále neviete, čo to je? Práve pomocou efektného rozmazania pozadia môžete zachytiť zábery, o ktorých sa vám možno ani nesnívalo.

Pri zrkadlovkách stačí znížiť clonu, trochu priblížiť a výsledkom je fotografia, ktorá obsahuje ostrý objekt vpredu a rozmazané pozadie vzadu. Toto je možné aj s vaším smartfónom, len musíte dodržať niekoľko zásad.

bokeh fotka

Kombinácia objektívov, softvéru a výkonu

Fotoaparáty smartfónov neponúkajú obrovské objektívy, ktoré majú už od základu prirodzený efekt rozmazania pozadia. Výrobcovia to riešia pridaním špeciálneho objektívu, ktorý sa stará o hĺbku ostrosti. Ide o pomocný snímač, ktorý sám o sebe fotografie nevytvára, využíva sa práve pre bokeh efekt a pomáha hlavnému objektívu zistiť, ktoré časti fotografie majú byť zaostrené.

Spojením oboch objektív a vysokého výkonu aktuálnych smartfónov dokáže softvér veľmi efektívne poskladať krásnu fotografiu s rozmazaným pozadím. Bokeh efekt nechýba ani smartfónu Huawei P40 Lite. Ten ponúka okrem kvalitného hlavného snímača aj spomínaný pomocný snímač hĺbky. Vďaka výkonnému procesoru dokáže aj amatérsky fotograf vytvárať zaujímavé bokeh zábery.

Huawei smartfóny a pokročilé bokeh fotografie

V telefónoch Huawei stačí zapnúť aplikáciu fotoaparátu a zvoliť režim “Clona”. Práve tento režim sa stará o bokeh fotografie. Jednoduchým prepnutím režimu to ale ani zďaleka nekončí. Sú tu aj ďalšie zaujímavé funkcie, nastavenia a vylepšenia.

Už počas fotografovania si môžete pomocou posuvníka nastaviť úroveň rozmazania pozadia. Tá maximálna je naozaj poriadna a odporúčame ju využiť len v špecifických situáciách. Pre výraznejšie rozmazanie je ešte vhodné pohrať sa s priblížením.

S fotografiou môžete pracovať aj po jej vyhotovení. Stačí vojsť do galérie a pri každej bokeh snímke sa zobrazí ikona clony. Pomocou nej si ešte môžete doladiť úroveň efektu rozmazania pozadia presne podľa vašich predstáv.

bokeh fotka

Ako na bokeh fotografie

Povedali sme si, ako to funguje v samotnom smartfóne, teraz prejdeme na to, ako rozmazanie pozadia použiť pre vytvorenie dokonalej fotografie. Najlepší efekt dosiahnete, ak nie je fotografovaný objekt ďalej ako 2 metre. Ideálne je mať pozadie čo najďalej a čo najjednoduchšie.

Nebojte sa experimentovať a učte sa. Len takýmto spôsobom zistíte, čoho je váš smartfón schopný. Keďže sú bokeh fotografie v mobilných telefónoch hlavne otázkou nasimulovania pomocou softvéru, nie vždy to musí dopadnúť dobre. Občas sa stane, že zariadenie nejaké časti fotografie vyhodnotí zle. Výsledkom je nepresné oddelenie zaostrenej časti od rozostrenej časti fotografie. Stáva sa to najmä v prípadoch, keď úroveň rozmazania pozadia nastavíte na úplné maximum.

Huawei na kvalite bokeh efektu neustále pracuje a svoj softvér vylepšuje. Používateľ tak dostane to najlepšie, čo je momentálne na trhu. Digitálne bokeh je s príchodom každej generácie presnejší a vyspelejší.

Prečo vytvárať bokeh fotografie vaším Huawei smartfónom?

Pretože teraz môžete vyhrať 10-tisíc dolárov v súťaži Huawei Next Image. Zapojiť sa môžete tak, že svoje najlepšie výtvory pošlete na stránku Huafan do sekcie Galéria. Môžete tak urobiť do 31. júla 2020 do 18:00 hod.

Ak bude vaša fotografia dobrá, môžete byť medzi desiatimi finalistami česko-slovenského kola a postúpiť do celosvetového kola, kde sa hrá o finančnú odmenu 10-tisíc dolárov. Lokálni výhercovia budú známi v polovici augusta. Prvý výherca v každej kategórii vyhrá smartfón Huawei P40, druhý Bluetooth reproduktor. Globálne vyhodnotenie prebehne v polovici septembra.

Tento článok vznikol v spolupráci s Huawei.

28.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+