MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

MULTIMÉDIÁ | Remíza?

Oba smartfóny majú hlasnú reprodukciu zvuku riešenú obdobným spôsobom. Ide o primárny hlasný reproduktor umiestnený v spodnej hrane, ktorý dopĺňa sekundárny reproduktor (ten je zároveň určený aj na telefonovanie), ktorý sa nachádza na strane prednej. Hoci čísla na poli decibelov hovoria jemne v prospech HTC, reprodukcia z oboch zariadení je kvalitná. Ide rozhodne o to lepšie, čo sa dá v dnešných Android smartfónoch nájsť. HTC ponúkne bonus v podobe slúchadiel s technológiou HTC USonic (prispôsobenie zvuku priamo poslucháčovi) a aktívnym potlačením okolitého ruchu. 

Po stránke aplikácií sú opäť na oboch stranách k dispozícii aj niektoré alternatívy priamo z dielne výrobcu. HTC ponúka viacero vlastných aplikácií vrátane tej na nahrávanie zvuku. Podobne je na tom aj Huawei. Tento výrobca ponúka mohutnú grafickú nadstavbu systému Android, ktorej súčasťou je aj vlastná aplikácia pre galériu fotografií, vlastný prehliadač súborov, záznamník zvuku, ale tentokrát nechýba ani vlastná aplikácia pre prehrávanie hudby a samostatná aplikácia aj pre prehrávanie videa. Bonusom od Huawei je ešte aj vlastný softvér pre infračervený port, ktorým môžete ovládať iné spotrebiče.

FOTOAPARÁT | Dva alebo tri fotoaparáty?

Fotografická výbava týchto vlajkových zariadení je skutočne špičková. Aj v tejto časti sa však nájde zopár odlišností, na ktoré je potrebné pri kúpe zariadenia myslieť. Huawei ponúkne hneď trojicu zadných senzorov, pričom HTC stavia na duálnu “klasiku.” Situácia sa však mení pri pohľade na prednú kameru. HTC ponúka hneď dva predné fotografické senzory, pričom Huawei má vo svojom “výreze“ v displeji “len” jeden štandardný senzor. Ako teda dopadli výsledné fotografie?

Pokiaľ ide o štandardnú situáciu, kde chce používateľ na automatickom režime zhotoviť čo možno najrýchlejšiu a najkvalitnejšiu fotografiu, ani jedným telefónom jednoducho chybu nespravíte. Ide o vlajkové zariadenia s vlajkovou fotografickou výbavou. Výsledným fotografiám by sme mohli vyčítať určité detaily, ale z pohľadu bežného používateľa ide o rozhodne nadpriemernú fotografickú výbavu a nadpriemerné fotografické výsledky. Obe zariadenia zvládnu aj ostré “selfie” fotografie a 4K video zo zadnej kamery. Ak by som však mal povedať jedno meno, poviem Huawei P20 Pro.

Čo sa týka zariadenia Huawei, ponúka trojicu (40+20+8 MPix) zadných fotoaparátov v spolupráci so spoločnosťou Leica a solídnu “selfie” kameru. Potešila ma možnosť módov, ktoré rozpoznali, čo sa na výslednej fotografii nachádza (vďaka, umelá inteligencia) a tieto módy fungovali veľmi dobre. Farebné spektrum taktiež nezaostáva a navyše aplikácia “Fotoaparát” (áno, jemne pripomína iOS) bola veľmi dobre optimalizovaná. Potešia tiež rôzne funkcie ako panoráma, športový režim a ďalšie, ktoré však ponúka aj konkurenčný smartfón od HTC.

Ak sa pozrieme na HTC, prvý problém nastáva už pri optimalizácii aplikácie “Fotoaparát.” Aplikácia sa spúšťala s jemným oneskorením, občas zamrzla a používateľský zážitok bol rozhodne horší ako v prípade aplikácie od Huawei. Nepomohla ani obnova továrenskych nastavení. Iste, ide o problém, ktorý by mohol byť vyriešený softvérovou aktualizáciou, pozeráme sa však na aktuálny stav, a je to škoda.

Fotografie ako také vôbec nie sú zlé, budú rozhodne použiteľné pre drvivú väčšinu úkonov, ktoré potrebuje bežný používateľ zachytiť a vyzdvihnúť musím dvojicu predných kamier, ktoré dokážu vyčariť naozaj zaujímavé fotografie. Čo však nepoteší, smartfón sa pri fotografovaní a natáčaní videa nepríjemne zahrieval. Dokonca tak, že vybehla hláška o vysokej teplote a smartfón sám video pozastavil a zavrel aplikáciu. S týmto nemal model od Huawei žiadny problém, a to v rovnakých poveternostných podmienkach.

Ovládanie “stlačením” tela smartfónu HTC je zaujímavé, a praktická je tiež možnosť jedným stlačením zhotoviť snímku obrazovky. Nie však v aplikácii pre fotoaparát, kde sa stlačením môže vyhotoviť aj nová snímka. Prispôsobiť túto funkciu je však možné v nastaveniach. Potešia ale skratky pri stlačení boku prístroja. Takýmto spôsobom je možné aplikáciu spustiť, zhotoviť fotografiu alebo tiež prepínať medzi fotoaparátmi. K bokom prístroja je tiež možné priradiť aj iné funkcie v rámci ovládania zariadenia, napríklad prevod reči na text. Výsledné fotografie a ukážku videa si môžete prezrieť v galérii fotografií nižšie.

Galéria fotografií | HTC U12+

Galéria fotografií | Huawei P20 Pro

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
17.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+