Dvojica aktuálnych vlajkových Android smartfónov sa stretla v ďalšom dueli na našom webe. Svoj dizajn, funkcie, vylepšenia od výrobcu a finálnu optimalizáciu proti sebe postavia zariadenia HTC U12+ a Huawei P20 Pro. Ktoré zariadenie zvíťazí tentokrát?
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí:
OBSAH BALENIA | Príslušenstvo v oboch prípadoch
V prípade oboch zariadení dostáva používateľ okrem samotného smartfónu aj čosi naviac po stránke príslušenstva a to sa rozhodne ráta. Huawei a aj HTC prináša USB-C kábel, lokálnu koncovku rýchlonabíjačky a základnú dokumentáciu. Po stránke príslušenstva prichádza následne ochranný kryt na smartfón a tiež slúchadlá priamo v balení. Kryt od Huawei je priehľadný, silikónový a od HTC následne taktiež priehľadný, avšak z tvrdého plastu. Svoju úlohu však splnia, ochránia rohy zariadenia a aj zadnú stenu.
Slúchadlá z dielne HTC majú hrubší kábel a pohodlné, mäkké silikónové koncovky. Slúchadlá od Huawei majú následne tvrdú, plastovú konštrukciu, podobnú známym slúchadlám AirPods. Obe slúchadlá prichádzajú priamo s koncovkou USB-C. Huawei pribalil do balenia aj redukciu z USB-C na 3,5 mm audio konektor v prípade, že chcete použiť vlastné slúchadlá s týmto konektorom.
Rozloženie prvkov zariadenia
Hoci na prvý pohľad môžu byť svojou veľkosťou tieto zariadenia podobné (HTC je o čosi vyššie a hrubšie), isté rozdiely nájdeme aj v rozložení prvkov zariadenia. Huawei ponúka displej s pomerom strán 18,7:9 a ponúka tiež menší výrez v displeji, kde našli svoje miesto senzory, predná kamera, LED dióda a aj sekundárny reproduktor, ktorý dopĺňa ten primárny hlasný, čím vytvára “stereo” efekt. Na druhej strane HTC neobsahuje výrez v displeji a obrazovka tak ponúka pomer strán 18:9. Nad svojím displejom však ponúka hneď dvojicu predných kamier.
Odlišnosti nájdeme aj v prípade umiestnenia čítačky odtlačkov prstov. Huawei ju ponúka na prednej strane pod displejom, pričom je možné ju použiť aj na navigáciu systému. Táto funkcia odstráni systémové tlačidlá a používatelia tak môžu využiť väčšie percento displeja. HTC ponúka svoju čítačku odtlačkov prstov na zadnej strane. Tá je vhodne umiestnená a ukazovák na ňu padne veľmi dobre. Systémové tlačidlá síce HTC obsahuje, je však možné ich “schovať” alebo doplniť napríklad tlačidlom pre vypnutie obrazovky.
Ľavá strana oboch zariadení je prakticky totožná, nachádza sa tu zásuvka pre SIM kartu resp. pamäťovú kartu. Huawei P20 Pro nepodporuje pamäťové karty, naopak HTC stále obsahuje túto možnosť rozšírenia. Pravá strana je v prípade zariadenia od HTC predmetom istej kontroverzie. Sú tu umiestnené netradičné tlačidlá s vibračným motorčekom, ktoré nie je možné fyzicky stlačiť. Vibračná odozva je síce presná ale používanie týchto tlačidiel je jednoducho nepraktické. Štandardné, fyzické a farebne odlíšené tlačidlá na smartfóne Huawei ponúkajú o čosi väčšie pohodlie.
Ani jeden z týchto dvoch aktuálnych vlakových smartfónov už neobsahuje štandardný 3,5 mm audio konektor. Naopak, to, čo majú spoločné je zvýšená odolnosť voči vode a prachu. Huawei zastrešuje certifikácia IP67 a HTC následne certifikácia IP68. Bonusom v prípade zariadenia Huawei je infračervený port umiestnený v hornej hrane pre ovládanie domácej elektroniky či klimatizácie spolu so vstavanou aplikáciou.
HTC zasa ponúka slúchadlá s technológiou HTC USonic a aktívnym potlačením okolitého ruchu. Konštrukčné spracovanie oboch zariadení je skutočne príkladné, pričom ako Huawei, tak aj HTC stavili na kovový rám a lesklú, sklenenú zadnú stenu, ktorá je skutočným magnetom na odtlačky prstov.