MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

OPERAČNÝ SYSTÉM | Vládne Oreo

V prípade oboch zariadení je k dispozícii systém vo verzii Android Oreo, spolu s grafickou nadstavbou (EMUI vs SenseUI). Huawei ponúka verziu Android 8.1 Oreo, HTC následne o čosi staršiu verziu 8.0.0 Oreo. Vzhľadom na to, že ide o dvojicu aktuálnych vlajkových smartfónov, očakáva sa aj aktualizácia na novší systém vo verzii Android Pie. Termín tejto aktualizácie však zatiaľ nie je známy ani pre jedno z týchto zariadení. Vzhľadom na implementáciu nových funkcií a optimalizáciu nadstavby však predpokladám nový systém až k niekoľko mesiacov.

Nemenej dôležitou súčasťou systému sú aj bezpečnostné aktualizácie. Tie riešia zraniteľnosti ako samotného systému Android, tak aj spomínanej grafickej nadstavby. Ak by ste čakali, že drahšie, vlajkové zariadenia budú mať pravidelné mesačné aktualizácie, v tomto prípade to neplatí. V polovici augusta ponúkalo HTC stále len júnovú bezpečnostnú záplatu. Huawei je na tom o čosi lepšie a ponúka momentálne júlovú bezpečnostnú aktualizáciu.

NADSTAVBA OD VÝROBCU | EMUI vs SenseUI

Vo všeobecnosti by sme mohli tvrdiť, že oba smartfóny obsahujú graficky náročnú nadstavbu systému Android, ktorá nemusí vyhovovať každému používateľovi. Huawei prináša aj svoje aplikácie pre prehrávanie hudby či videí a svoje vylepšenia pridala do tej svojej nadstavby aj spoločnosť HTC. Ak radi skúšate nové veci, nadstavby sa rozhodne nemusíte báť. Ak ste však na druhej strane priaznivci “čistého” systému Android bez nejakých mohutných úprav od výrobcu, pravdepodobne nepôjde o smartfóny práve pre vás a alternatívne prostredie vám nemusí byť po chuti.

Zmena sa v prípade tejto dvojice zariadení odohráva už pri odomknutí. Na úplne ľavej obrazovke ponúka spoločnosť Huawei známe inteligentné karty Google Now, ktoré vám prinesú predpoveď okolia alebo čerstvé správy z vašej blízkosti. Spoločnosť HTC na rovnakom mieste ponúka svoju alternatívnu službu BlinkFeed. Tá pôvodne fungovala v systéme ako akási alternatíva k RSS čítačkám, dnes však toho zvládne o čosi viac. Z praxe a hlavne podľa efektivity týchto stránok by som sa však priklonil ja osobne skôr na stranu Google Now, a teda smartfónu Huawei.

Čo sa týka ovládania samotného systému, praktickým prvkom je možnosť skryť systémové tlačidlá od HTC. Poteší tiež možnosť rozšírenia ponuky tlačidiel o tlačidlo navyše – napríklad pre vypnutie displeja resp. uvedenie do pohotovostného režimu. Túto voľbu som ocenil najmä ako náhradu za neštandardné a nie príliš spoľahlivé tlačidlá v bočnej stene zariadenia.

Na druhej strane Huawei ponúka alternatívne možnosti náhrady systémových tlačidiel. Jednou z možností je ovládanie gestami, ktoré sme mohli vidieť už aj v novom Androide Pie (resp. v “Developer Preview” verzii). Šikovné gestá je však takisto možné nahradiť treťou a podľa mňa najviac praktickou alternatívou. Tou je ovládanie systému pomocou čítačky odtlačkov prstov a gestami na nej. Táto funkcia bola dostupná aj na predošlých zariadeniach Huawei so senzorom čítačky umiestneným na prednej strane. Táto alternatíva navyše nezaberá žiadne miesto na displeji a používateľ tak môže jeho uhlopriečku využiť prakticky na maximum.

Po stránke optimalizácie samotného systému spravili obaja výrobcovia čo sa dalo, avšak miestami, najmä na zariadení od HTC však bolo možné pozorovať nejaké to zaváhanie. To by sa na vlajkovom zariadení rozhodne nemalo stávať, pričom výkon a tiež pamäť majú oba telefóny doslova “na rozdávanie.” Počas testovania nebola nutnosť reštartovať ani jedno zo zariadení, spomínané zaváhania tak neboli žiadnou katastrofou. Napriek tomu, akýsi výsledný používateľský zážitok bol v tomto prípade o čosi lepší na strane vlajkového smartfónu od spoločnosti Huawei. Za výslednú optimalizáciu a akúsi symbiózu medzi hardvérom a softvérom tak posielame palec hore do Číny.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
17.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+